Teoretické a analytické přístupy demografie ke konvergenčním a divergenčním tendencím úmrtnosti

Theoretical and analytical approaches of demography to convergence and divergence tendencies of mortality

Zadavatel: GA UK 2015–2018 (č. 163015)
Hlavní řešitel: Mgr. Dan Kašpar (student doktorského studia)
Školitelka: RNDr. Klára Hulíková Tesárková Ph.D.

Anotace:
Studium konvergenčních a divergenčních tendencí úmrtnostních poměrů představuje v současnosti rozvíjející se oblast výzkumu v demografii, která má podstatný význam mimo jiné v oblasti vytváření kvalitních demografických prognóz, jejichž důležitost roste s nutností plánování sociálních politik a služeb či penzijních reforem. Česká demografická literatura se však dosud věnovala pouze dílčím bodům této široké oblasti výzkumu. Hlavním cílem projektu je proto zmapování a představení hlavních nástrojů analýzy v této tematické oblasti a jejich aplikace na dostupná data. Vytvořen bude v demografické literatuře zatím nepublikovaný komplexní popis vývojových trendů úmrtnosti především se zaměřením na evropský prostor. Projekt plně koresponduje s doktorskou prací řešitele a navíc navazuje na jeho diplomovou práci oceněnou Cenou děkana. Projekt je navrhován jako tříletý, kdy do všech třech let spadají jednotlivé etapy řešení projektu a průběžné publikování výsledků v odborných recenzovaných a impaktovaných časopisech. První výstup byl v době přípravy projektu již přijat k publikaci v časopise s impakt faktorem.