Bezdětnost a sítě socialní podpory ve stáří

Childlessness and Social Support Networks in Old Age

Zadavatel: GAUK 2019 č. 1442119
Hlavní řešitel: Mgr. et Mgr. Lenka Křenková (studentka doktorského studia, školitel RNDr. Luděk Šídlo, Ph.D.)

Anotace: Proud, který nabývá stále většího významu v zahraničním demograficko-sociologickém výzkumu bezdětnosti, si pokládá otázku, zda bezdětnost nemá vliv na potenciální zvyšování rizika sociální izolace a nedostatku sociální podpory ve stáří. Vzhledem ke skutečnosti, že sociální podpora ve stáří je přímým ukazatelem síly a kvality sociální sítě člověka, je záhodno tuto problematiku systematicky zkoumat a mapovat i v českém a evropském kontextu, což bude cílem tohoto výzkumného projektu. Předkládaný projekt se zaměří na analýzu rozdílů mezi skupinou bezdětných seniorů a rodičů, přičemž důraz bude kladen na různost sociálních sítí těchto dvou skupin. Bude se snažit vysvětlit nakolik jsou sociální sítě bezdětných seniorů a rodičů rozdílné a nakolik mohou být tyto rozdíly různými strategiemi eliminovány, či zda budou mít v blízké budoucnosti stále významnější dopad na sociální systémy vyspělých států. Výsledná analýza, která bude založena zejména na datech poslední vlny výzkumu SHARE, by měla vést k typologii sociálních sítí bezdětných seniorů a rodičů jak v českém, tak i širším evropském kontextu. Konkrétními výstupy projektu by měly být články v odborných periodicích, společně s příspěvky na českých i zahraničních konferencích.