Generační úmrtnostní tabulky České republiky: data, biometrické funkce a trendy

Cohort life tables for the Czech Republic: data, biometric functions, and trends

Zadavatel: GAČR, 2012-2016 (P404/12/0883)

Hlavní řešitel: Prof. RNDr. Jitka Rychtaříková, CSc.

Spoluřešitel: Ing. Petr Mazouch, Ph.D.

Anotace:

Cílem projektu je sestavení generačních úmrtnostních tabulek pro obyvatelstvo Českých zemí/České republiky od roku 1870. Generační tabulky budou dvojího typu: jednak založené na pozorovaných délkách života již vymřelých generací (necenzorovaná pozorování), jednak na generacích, které ještě nevymřely (cenzorovaná pozorování). Neznámé délky života budou domodelovány. Zvláštní pozornost bude věnována specifickým generacím, tj. osobám narozeným během obou světových válek a ekonomických krizí. Projekt bude mít tři části: 1) příprava dat, 2) konstrukce úmrtnostních tabulek, 3) dokumentace a analýza hlavních trendů. Data i generační úmrtnostní tabulky včetně popisu a základních analýz budou v elektronické podobě umístěny na webovou stránku a takto zpřístupněny veřejnosti. Projekt přinese nové původní informace týkající se změn kohortní úmrtnosti v České republice a poskytne nové analytické nástroje pro další disciplíny a praxi.

Podílející se pracoviště:

• Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta