Analýza působení změn slunečních, geomagnetických a ionosférických parametrů na úmrtnost podle příčin v České republice

Analysis of the effect of changes in solar, geomagnetic and ionospheric parameters on mortality by cause in the Czech Republic

Zadavatel: GAUK 2015-2017 (č. 2515)
Hlavní řešitel: Mgr. Kateřina Podolská (studentka doktorského studia)
Školitelka: prof. RNDr. Jitka Rychtaříková CSc.

Anotace:
Cílem projektu je hlubší analýza vlivu extraterestrických jevů u nichž se předpokládá dopad na lidské zdraví. Projekt je zaměřen na úmrtnost na civilizační a degenerativní choroby. Hlavním předmětem zájmu bude analýza vztahů mezi úmrtností na vybrané příčiny smrti z tříd příčin smrti 10. revize Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-10) VI. Nemoci nervové soustavy a IX. Nemoci oběhové soustavy v České republice v období let 1994 – 2013 a parametrů sluneční a geomagnetické aktivity. Analýza bude provedena metodou grafických modelů podmíněných nezávislostí, regresního modelování (zobecněné lineární modely) a shlukovou analýzou v časových řadách. Na základě stochastických výpočtů budou zkonstruovány charakteristiky vystihující dopad sluneční aktivity na lidské zdraví ve sledovaném období. Získané charakteristiky budou agregovány dle fází slunečního cyklu a sezónní insolace ve středních šířkách. Vytvořenou databázi zdravotně rizikových extraterestrických charakteristik a výsledky stochastické analýzy bude možné využít i pro další oblasti výzkumu, například v lékařských vědách.