E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníAktuálně


Vědci z Přírodovědecké fakulty se podílejí na vývoji lidské vakcíny proti zákeřné parazitární chorobě

Tým prof. Petra Volfa a doc. Jovany Sádlové z katedry parazitologie PřF UK, ve spolupráci s britskými vědci z Hull York Medical School, dokončil důležitý krok při přípravě vakcíny proti lidské leishmanióze. Vytipovali vhodné kmeny parazitických prvoků leishmanií, prozkoumali jejich vývoj v hmyzím přenašeči rodu Phlebotomus a modelovém savčím hostiteli (myši) a navrhli nový způsob k ověření účinnosti vyvíjených vakcín.

Publikováno 19.1.2021

Vědci popsali původce dětských infekcí kůže přenášených morčaty

​Lékaři se ve svých ordinacích čím dál častěji setkávají se záněty kůže u dětí, které způsobují morčata. Tato infekce se v Evropě včetně Česka rozšiřuje zejména v posledních deseti až patnácti letech. Důvod jejího epidemického nárůstu byl dlouho nejasný a přispět k jeho objasnění se nyní podařilo vědcům z mezinárodního týmu vedeného MUDr. Vítem Hubkou z laboratoře Genetiky hub Mikrobiologického ústavu AV ČR a Katedry botaniky PřF UK. Výsledky byly publikovány v prestižním časopise Fungal Diversity.

Publikováno 22.1.2021

Amazonka pramení v Karolinu. I díky profesoru Janskému

Univerzita Karlova a její přírodovědecká fakulta, Ministerstvo kultury či Národní muzeum spolu s více než desítkou dalších významných firem a jednotlivců jsou podepsáni pod výstavou, kterou hostí od prvních dnů roku 2021 prostory pražského Karolina. Výstava Amazonka, bilancující úspěchy českých vědců při cestě za objevením pramenů „královny řek“, vznikla u příležitosti životního jubilea jejího autora a kurátora, profesora Bohumíra Janského, geografa a hydrologa působícího na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Výstava bude k vidění po několik prvních měsíců roku 2021 - jak pandemie dovolí.

Publikováno 12.1.2021

Program podpory talentovaných doktorandů STARS 2021 je spuštěn

STARS je programem Přírodovědecké fakulty UK, určeným pro podporu Ph.D. studentů z tuzemska i ze zahraničí. I v letošním roce byly vypsány výzkumné projekty v rámci všech sekcí naší fakulty, a to v celkovém počtu 49. Nejzazší termín pro podání přihlášky je 13. březen 2021.

Publikováno 11.1.2021

Česko! A jak dál? : „Jak se lže o covid-19?“

Datum konání 27.1.2021

Zveme všechny zájemce na on-line diskuzi "Jak se lže o covid-19", která se v rámci diskuzní platformy Univerzity Karlovy „Česko! A jak dál? koná ve středu 27. ledna 2021 od 16.00. Diskuze je plně otevřena veřejnosti.

Publikováno 21.1.2021

Chcete se naučit řídit projekty v oblasti vědy a inovací? Praktické kurzy už od února!

Zajímá vás věda a inovace? Chcete se naučit, jak řídit projekty a uspět? Chcete se potkat s odborníky z praxe a učit se od těch nejpovolanějších? Vyberte si některý z předmětů, které pro LS 20/21 nabízí transferová kancelář UK – Centrum pro přenos poznatků a technologií. Kurzy jsou vhodné pro všechny studenty napříč fakultami a obory Univerzity Karlovy.

Publikováno 22.1.2021

Info event on Horizon Europe (10 February 2021)

Datum konání 10.2.2021

An online information event on Horizon Europe, the next European research and innovation framework programme, will be organised at the Faculty of Science.The event will be organised by the Project Management Department of the Faculty of Science, Charles University. It will introduce opportunities for participation in Horizon Europe, namely in research projects carried out by international consortia.

Publikováno 27.1.2021

Vlčích teritorií meziročně přibylo, do Česka jich zasahuje dvaadvacet

Podle unikátního terénního monitoringu šelem na celém území České republiky se v roce 2020 nacházelo v České republice alespoň částečně dvaadvacet vlčích teritorií. Devatenáct z nich v pohraničních oblastech, některá na naše území zasahovala jen nepatrně. Ve čtrnácti případech se jednalo o smečky, které v našich podmínkách čítají obvykle 4–6 jedinců. Oproti roku 2019 se počet teritorií zvýšil o čtyři, počet smeček o jednu.

Publikováno 25.1.2021

CUCAM: Výzkum nových materiálů a výchova špičkových vědců

Centrum pro cílenou syntézu a aplikace perspektivních materiálů – CUCAM vzniklo na Přírodovědecké fakultě UK před čtyřmi lety díky štědrému evropskému projektu na podporu excelentního výzkumu. Specificky cílená investice 215 milionů korun umožnila vznik špičkově vybaveného centra zkoumající nové materiály pro praxi. Rozhovor o současném výzkumu, mezinárodním přesahu i o budoucnosti poskytli magazínu Forum tři hlavní vědci centra CUCAM - profesoři Jiří Čejka, Petr Nachtigall a Ivan Němec.

Publikováno 25.1.2021

Nadace Experientia: online meeting pro zájemce o start-up granty

Datum konání 8.2.2021

Nadace Experientia srdečně zve všechny zájemce o program start- upů na založení vlastní výzkumné skupiny na online meeting, který pořádá v pondělí 8. února od 14.00. Na vaše dotazy bude odpovídat nejenom tým Nadace Experientia, ale také držitel start-up grantu Ondřej Baszczyňski, který v roce 2019 založil vlastní výzkumnou skupinu na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Registrace do 7. února 2021.

Publikováno 20.1.2021

Akce dokumentů