E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníAktuálně


Biologické čtvrtky ve Viničné: Hynek Burda - Lassie se vrací

Datum konání 9.12.2021

Srdečně zveme všechny zájemce na další z Biologických čtvrtků ve Viničné, tentokrát s prof. Hynkem Burdou a jeho přednáškou Lassie se vrací: Potřebuje k tomu magnetický kompas? Přednáška proběhne ONLINE od 17:15.

Publikováno 8.12.2021

Vědci odhalili nový mechanismus ovlivňující fungování genů v buňce

Mezinárodní vědecký tým vedený Courtney Hodgesem z Baylor College of Medicine v USA a Václavem Veverkou z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a katedry buněčné biologie PřF UK odhalil důležitý díl ve složité a z velké části neznámé skládačce procesů, které řídí zapínání a vypínání genů (tzv. expresi) v buňce. Jejich výsledky zveřejněné nyní v časopise Science odhalují dosud neznámý mechanismus, který koordinuje skládání různých komponent v buňce do složitějších celků, které genovou expresi ve výsledku kontrolují. Tento mechanismus je klíčový nejen pro základní buněčné funkce, ale může také hrát roli v rozvoji rakoviny, neurodegenerativních nemocí nebo při nákaze virem HIV.

Publikováno 1.12.2021

Vánoční sbírka pro kočky a psy v útulcích

Datum konání 30.11.2021 - 6.1.2022

Pod stromeček, který je umístěný u vchodu do budovy Albertov 6 můžete zanechat pozornosti, určené pejskům a kočičkám v útulcích. Tradiční sbírka materiální pomoci potrvá až do Tří králů.

Publikováno 30.11.2021

Zmizení magnetismu z míst, kam dopadl meteorit

Místa po dopadech meteoritů, krátery, podléhají erozi a často je těžké taková místa identifikovat. Týmu českých geofyziků, pod vedením doc. Günthera Kletetschky z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, se podařilo odhalit dříve neznámý mechanismus, jehož prostřednictvím mizí magnetický záznam v horninách v důsledku dopadu meteoritů. Výsledky výzkumu byly nedávno publikovány v odborném časopise Scientific Reports.

Publikováno 29.11.2021

Biologické čtvrtky ve Viničné: Milan Chytrý - Biotopy v pohybu

Datum konání 2.12.2021

I tento čtvrtek, 2.12.2021, se můžete těšit na další přednášku z cyklu Biologické čtvrtky ve Viničné. O proměnách naší přírody bude přednášet botanik prof. Milan Chytrý. Přednáška proběhne od 17:15 v posluchárně Fotochemie ve Viničné 7, Praha 2.

Publikováno 29.11.2021

Akce dokumentů