E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníAktuálně


Orientační týden pro studenty prvních ročníků

Během Orientačního týdne, od 16. do 20. září 2019, získáte mnoho praktických informací ke studiu na UK. V rámci plánovaných přednášek například zjistíte, jak účinně využívat univerzitní knihovny a informační zdroje. Mluvit se bude o financích i možnostech studia v zahraničí. Přednášející vás provedou všemi nástrahami univerzitního informačního systému SIS. Stranou zájmu nezůstane ani studentská zájmová činnost a studentské spolky.

Publikováno 16.9.2019

Noc vědců na Přírodovědecké fakultě UK

Datum konání 27.9.2019

Rok od roku populárnější celoevropská akce Noc vědců proběhne letos v pátek 27. září 2019 pod heslem "Šetrně k přírodě". Naše fakulta se již podruhé spojí s kolegy z Matfyzu. Budova Hlavova 8, v níž letošní ročník proběhne, se otevírá v 17.00. Těšit se můžete nejen na interaktivní chemickou tabulku, ale i na odborné přednášky a program vhodný pro děti.

Publikováno 9.9.2019

23. kartografická konference

Datum konání 18.9.2019 - 20.9.2019

Česká kartografická společnost ve spolupráci s katedrou aplikované geoinformatiky a kartografie PřF UK a katedrou geomatiky ČVUT zvou na 23. kartografickou konferenci, která proběhne ve dnech 18. - 20. září 2019 v Kutné Hoře.

Publikováno 25.3.2019

Přídovědecká fakulta pro Teribear

Datum konání 5.9.2019 - 14.9.2019

Letos již počtvrté podpoří Přírodovědecká fakulta charitativní akci TERIBEAR hýbe Prahou aneb Prima den s medvědem, určenou všem, kdo chtějí pomoci znevýhodněným dětem. Po deset dní non-stop tak můžete udělat dobrý skutek, a to i opakovaně. Přijďte kdykoli od 5. do 14. září na pražský Vítkov a rozšiřte náš tým "Rolling scientists".

Publikováno 3.9.2019

Vědci poodhalili metabolickou kapacitu prvoka ze střeva termitů a jeho přidružených bakterií

Vědcům z katedry parazitologie (Sebastian Treitli a Vladimír Hampl) se ve spolupráci s kolegy z University of British Columbia podařilo osekvenovat genom jedné izolované buňky prvoka Streblomastix strix, jejíž povrch obývala populace nejméně osm různých blízce příbuzných druhů či kmenů bakterií ze skupiny Bacteroidetes. Na základě získaných dat zrekonstruovali metabolismus v tomto komplexním symbiotickém systému. Publikaci zveřejnil odborný časopis PNAS.

Publikováno 28.8.2019

Stav krajiny a způsob jejího obhospodařování mají jasné souvislosti se změnou klimatu

Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy upozornilo na zveřejnění nové zprávy Mezinárodního panelu pro změnu klimatu, zaměřené na půdu, krajinu a zemědělství. Zpráva potvrzuje velmi nepříznivé trendy vývoje klimatu naší planety v důsledku lidských aktivit a poprvé zdůrazňuje jasné souvislosti mezi změnou klimatu, stavem krajiny a způsobem, jak je obhospodařována.

Publikováno 9.8.2019

Česko - A jak dál? Veřejná diskuse k vzdělávání v ČR

V jakém stavu je české školství? Jaké novinky přináší do výuky 21. století? Proč ve školách chybí učitelé? Jak zlepšit vzdělávání pro úspěch ČR? Přijďte nám říct svůj názor. Těšíme se na vás.Vstup na diskusi je zdarma.

Publikováno 17.9.2019

Další ročník stáží pro středoškoláky "Začni (si) s Přírodovědou"

S (P)přírodovědou si od následujícího semestru může začít každý, kdo to s ní myslí opravdu vážně. Pokud jsi studentem vyšších ročníků střední školy, naši vědci Tě rádi uvítají ve svých laboratořích. Více se dozvíš po rozkliknutí této aktuality. A pozor - přihlášky je třeba podat již do 15. září.

Publikováno 12.9.2019

Úspěch českého týmu v Mezinárodní olympiádě věd o Zemi

Ve dnech od 26. 8. do 3. 9. 2019 se v jihokorejském Daegu uskutečnila třináctá Mezinárodní olympiáda věd o Zemi (IESO – International Earth Science Olympiad), na kterou se vypravil i český tým. Jedním z jeho doprovodu byla i Mgr. Lenka Pavelková, M.Sc. z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK. Český tým získal celkem sedm medailí a zařadil se tak mezi ty nejúspěšnější týmy na olympiádě.

Publikováno 3.9.2019

Akce dokumentů