E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Aktuality


Máme Nature Geoscience! :-) Ústup ledovců způsobuje "zelenou proměnu"

Díky ústupu ledovců rozkvétá v horských řekách mikrobiální život. Takový je závěr týmu vědců z EPFL v Lausanne a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který právě publikoval článek v prestižním časopise Nature Geoscience. Jejich pozorování vychází z vzorků sbíraných ze 154 horských řek napájených ledovcem po celém světě v rámci projektu Vanishing Glaciers (“Mizící ledovce”), který financuje Nadace NOMIS.

Publikováno 1.3.2024

Izotopy pomáhají sledovat migraci ptáků a chránit africkou faunu

Afrika je významným hotspotem biodiverzity. Tuto oblast obývají tisíce druhů rostlin a živočichů a během období zimy na severní polokouli přivítá také velké množství tažných ptáků. Africká prostředí ovšem procházejí významnými změnami vlivem rostoucího tlaku lidské činnosti a klimatických změn. V posledních desetiletích zaznamenáváme dramatické poklesy početností mnoha druhů živočichů. K nejvýraznějším změnám dochází u tažných ptáků, které studuje Vojtěch Brlík z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Publikováno 22.2.2024

Úspěch na Zoologických dnech v Ostravě

Naše studentka Barbora Straková spolu s Agátou Horáčkovou z katedry zoologie získaly na Zoologických dnech 2024 v Ostravě 3. místo za nejlepší studentský poster (v soutěži bylo 55 posterů). Gratulujeme!

Publikováno 14.2.2024

Naděje pro turecké chovy raků

Kolikrát jste již slyšeli, že za dřívějších dob bývaly řeky plné raků? A ať se díváte, jak se díváte, nikdy jste žádného raka neviděli? I dnes jsou místa v ČR, kde je raků spoustu, nejde ale bohužel jen o ty samé druhy, jako dříve. Původní rak říční (Astacus astacus) je dnes již kriticky ohroženým druhem. Mohou za to mimo jiné zavlečené druhy raků, které jsou odolné na jimi přenášený račí mor a zároveň mají vysoký rozmnožovací a odolnostní potenciál. Problematikou infekce raků račím morem se zabývala recentní studie, na které pracoval i Adam Petrusek a jeho kolegové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Publikováno 7.2.2024

Petr Pyšek v Hyde Park Civilizace

„To je fenomén (plastové kusy), který před pár lety popsali kolegové. Bylo to po zemětřesení, které zasáhlo elektrárnu Fukušima, které změnilo dynamiku oceánu. Zjistili, že se na plastech dostaly k americkému pobřeží druhy, které tam dřív nebyly. To je nový fenomén, který má své důsledky, protože dřevo se rozloží, nevydrží tak dlouho – a na plastu dojedete asi tam, kam potřebujete. Když se udržíte.“ Tak popsal invazní biolog profesor Petr Pyšek z naší katedry nové cesty pro invazní druhy, které mohou v konečném důsledku napáchat mnoho škod. Mluvili jsme ale i o filmu Pán Prstenů a rockové hudbě.

Publikováno 14.1.2024

Popelka v české kotlině

Rozsvítit si pouhým zmáčknutím vypínače nebo zatopit v celém bytě pomocí jednoho tlačítka už je pro nás taková samozřejmost, že ani nepřemýšlíme, odkud se k nám elektřina dostává. Z pohledu výroby elektřiny jsou v České republice tepelné elektrárny, spolu s jadernými, těmi nejdůležitějšími. Popílek, který v tepelných elektrárnách zůstává po spálení uhlí, je zachytáván a ukládán na odkalištích. Kdo by si myslel, že v takovém prostředí nic nepřežije, tak by se mýlil. Biodiverzitu těchto sedimentačních nádrží studovaly výzkumné týmy Roberta Tropka z naší katedry a Biologického centra AV ČR a Davida Boukala z Jihočeské univerzity. Jejich objevy mění dosavadní pohled na ochranu biodiverzity.

Publikováno 9.1.2024

Pamětní grant Martiny Roeselové na naší katedře!

Pamětní grant Martiny Roeselové, který finančně podporuje mladé vědkyně a vědce pečující o dítě předškolního věku, zná své příjemce pro rok 2024. Nadační fond IOCB Tech oznámil jména deseti nových příjemkyň a příjemců grantu, mezi něž rozdělí 1,5 milionu korun. Máme radost, že mezi oceněnými je i "naše" Terka Jaroměřská! 🙂 Gratulujeme!

Publikováno 14.12.2023

Život mezi rodinou a řasami

S naší Dr. Kateřinou Kopalovou vyšel pěkný rozhovor ve Foru, magazíun Univerzity Karlovy.

Publikováno 28.11.2023

Petr Pyšek je opět na seznamu nejcitovanějších vědců světa

Na seznamu nejcitovanějších vědců světa zůstává aktuálně jen 7 Čechů, z nichž dva jsou z Karlovy Univerzity. Máme radost, že "náš" Petr Pyšek je jedním z nich. Web of Science eviduje celkem 45,242 citací k jeho 411 publikacím. Neskutečný výkon, gratulujeme!

Publikováno 24.11.2023

Akce dokumentů