E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníAktuality


Hrozí člověku nebezpečí od arktických komárů?

Komáři jsou známí jako přenašeči celé řady nebezpečných onemocnění. Většině z nás se v této souvislosti pravděpodobně vybaví známé tropické choroby, např. malárie. S některými se však lze setkat i v polárních oblastech. Na zmapování výskytu potenciálně nebezpečných virů u komárů v Arktidě se zaměřil výzkumný tým vedený pracovníky Ústavu parazitologie Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích společně s dalšími pracovišti, včetně Katedry ekologie Karlovy Univerzity.

Publikováno 26.3.2019

Jak obodovat invazi?

Existuje několik dokumentů, které uvádějí přehled nejhorších nepůvodních druhů v Evropě a jejichž cílem je zvýšit povědomí o biologických invazích a jejich možném dopadu. Mezinárodní tým, včetně profesora Petra Pyška z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty, se však rozhodl vytvořit první seznam založený na objektivních, přesně definovaných kritériích, který hodnotí invazní druhy rostlin a živočichů s ohledem na jejich skutečný potenciál působit v Evropě ekologické a socioekonomické škody.

Publikováno 26.3.2019

Petr Pyšek získává dvě důležitá ocenění

Petr Pyšek se umístil, tak jako loni, v žebříčku jednoho procenta nejcitovanějších vědců planety ve svém oboru. Zároveň obdržel ocenění Nadačního fondu Neuron.

Publikováno 4.12.2018

Z obhajoby dizertace rovnou na titulku Science!

Pokud bychom měli dát dohromady výčet skutečně výjimečných studentů naší katedry, Vojta Kubelka by byl patrně na jedné z předních příček. Ne-li té přímo první. Vojta projevil svoji píli spojenou s naprosto profesionálními znalostmi nejen naší fauny již jako bakalářský student. Nyní se mu však povedlo něco vskutku mimořádného - poslední kapitola jeho dizertační práce vyšla shodou okolností těsně před vlastní obhajobou v prestižním Science! Zdobí však rovněž samotnou titulku tohoto světově proslulého časopisu. Vojta nám udělal velikou radost a my mu z celého srdce gratulujeme!

Publikováno 14.11.2018

První místo na Neobiotě!

Klára Pyšková získala cenu za nejlepší poster na prestižní konferenci v irském Dún Laoghaire, a to s příspěvkem: “Jackals in Europe - Embraced enrichment of biodiversity or unwanted alien species?”.

Publikováno 11.9.2018

Akce dokumentů