E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníAktuality


Nová kniha o ekologické obnově míst narušených těžbou a průmyslem

Právě vychází druhé, výrazně doplněné vydání knihy o ekologické obnově míst silně narušených těžbou a jiným průmyslem. Kniha je stručným shrnutím poznatků o významu různých typů narušených stanovišť pro biodiverzitu středoevropské krajiny, se zřetelem na zhodnocení různých přístupů používaných při jejich rekultivacích. Tímto tématem se na katedře ekologie zabývá skupina vedená Robertem Tropkem, jejíž výsledky byly podkladem několika kapitol.

Publikováno 8.11.2015

Zjištění českých ekologů mohou pomoci při předvídání globálních změn

Příčinami rozdílů v biologické rozmanitosti na povrchu Země se prostřednictvím analýzy dostupných dat a vlastního terénního výzkumu zabýval tým českého ekologa Davida Storcha. Výsledky spolupráce s několika světovými pracovišti, například s americkou Yaleovou univerzitou, publikovaly nejprestižnější časopisy, mezi nimi i Nature nebo elitní Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Přínos tohoto základního výzkumu nyní Cenou předsedy ocenila i Grantová agentura České republiky, která ho financovala.

Publikováno 9.9.2015

Šakali v České republice

Klára Pyšková zachytila pomocí fotopasti patrně vůbec první výskyt šakalů v české přírodě. Mluvila o tom s Davidem Storchem v Magazínu Leonardo.

Publikováno 9.9.2015

Člověk spotřebuje energie jako King Kong

Rozhovor s předním českým makroekologem Davidem Storchem o tom, proč sucho může vyvolávat války, jak neuvěřitelně podobné jsou si lidské a zvířecí populace a proč lidé v Zimbabwe stále volí diktátora Mugabeho.

Publikováno 18.5.2015

Do nového roku s dvěma titulkami!

Do roku 2015 vstupujeme hned se dvěma lednovými titulkami mezinárodních vědeckých časopisů - Neobiota a Physiological and Biochemical Zoology. Autory obou článků, které titulky doprovázejí, jsou naši studenti spolu s jejich školiteli.

Publikováno 27.1.2015

nový předmět - Evoluce genomu

Jaký jiný vánoční dárek bychom si pro Vás mohli představit, než-li nový báječný předmět? Martina Johnson Pokorná jej bude přednášet od letního semestru.

Publikováno 22.12.2014

Vánoční katedrový výlet 2014

Datum konání 16.12.2014

Srdečně Vás zveme na již tradiční, dvacátý první katedrový výlet, který tentokrát povede Voděradskými bučinami (okolí Jevan).

Publikováno 10.12.2014

Kurz práce v příkazové řádce Linuxu nejen pro MetaCentrum 2015

Datum konání 26.1.2015 - 27.1.2015

Nebojte se příkazové řádky Linuxu! Je to mocný a přívětivý nástroj. Prakticky shodně funguje příkazová řádka i v Mac OS X, BSD a dalších UNIXových systémech, nejen v Linuxu. Základní znalost Linuxu není nutná. Kurz bude probíhat v Linuxu, ale většina věcí funguje stejně i na Mac OS X a dalších UNIXech.

Publikováno 10.12.2014

Kurz práce s molekulárními daty v R 2015

Datum konání 14.1.2015 - 16.1.2015

R je v současnosti asi nejmocnější nástroj na statistické výpočty všeho druhu. Je k dispozici i celá řada modulů pro práci s molekulárními daty. Ty budou náplní kurzu. Předchozí znalost R je výhodou, nikoli však podmínkou.

Publikováno 10.12.2014

Akce dokumentů