Analýza aktuálního a odhad budoucího přínosu metod asistované reprodukce pro vývoj porodnosti v České republice

Analysis of actual and estimation of future contribution of assisted reproduction technologies to natality trends in the Czech Republic

Zadavatel: GA UK 2015–2017 (č. 335515)

Hlavní řešitel: Mgr. Tereza Pachlová (studentka doktorského studia)

Školitel: RNDr. Boris Burcin, Ph.D.

Anotace:

Problém neplodnosti se týká stále většího podílu populace. Tento aspekt lidské reprodukce dostal ve vyspělých zemích nový rozměr v souvislosti s odsouváním plodnosti do vyššího věku. Již více než třicet let je ovšem díky metodám asistované reprodukce možné pomoci neplodným párům k vlastnímu dítěti. Počet prováděných cyklů mimotělního oplodnění se neustále zvyšuje, stejně jako se zvyšuje podíl dětí narozených  nich. Z tohoto důvodu se téma asistované reprodukce stalo také objektem zájmu demografů. Lze se oprávněně domnívat, že vliv asistované reprodukce na trendy porodnosti a demografický vývoj obecně bude v budoucnosti významně narůstat. A právě analýza a odhad tohoto potenciálu v Česku je hlavním cílem projektu. Řešenému tématu nebylo prozatím v české demografické literatuře věnováno mnoho pozornosti, ale ve své aktuálnosti a závažnosti skrývá nemalé výzkumné možnosti. První fáze řešení projektu bude zaměřena především na rešerši dostupné literatury a zhodnocení současných trendů v neplodnosti a následného využívání metod asistované reprodukce. Dále bude kvantifikován význam asistované reprodukce pro porodnost v Česku a jako finální výstup bude v několika variantách vytvořena projekce poptávky asistované reprodukce a odhadnut její dopad na budoucí počty živě narozených v naší zemi.