Nezaměstnanost jako příčina odkladu plodnosti

Unemployment as a cause of a fertility postponement

Zadavatel: GAUK 2019 č. 378219
Hlavní řešitel: Mgr. Jitka Slabá (studentka doktorského studia, školitelka doc. RNDr. Jiřina Kocourková Ph.D.)

Anotace: Vyspělé země se v posledních dekádách potýkají s odkladem plodnosti do vyššího věku žen. Důsledkem je růst průměrného věku matky při narození dítěte a pokles plodnosti pod hranici prosté reprodukce, a to navzdory skutečnosti, že dvoudětný model rodiny přetrvává jako ideál pro většinu evropské populace. Z makroekonomického hlediska byl ve vyspělých státech prokázán pozitivní vztah mezi ekonomickým vývojem a plodností. Se zhoršenými ekonomickými podmínkami spojenými s nárůstem nezaměstnanosti je spjat i pokles plodnosti. Na úrovni individuálního reprodukčního chování žen však tento vztah není jednoznačný. Předkládaný projekt se zaměřuje na zkoumání vlivu nezaměstnanosti na odklad a realizaci plodnosti českých žen v reprodukčním věku v letech 2008 až 2016. K analýze budou využita data z výběrového šetření Ženy 2016 (N=1257), na kterých bude pozorován vliv individuálního prožití nezaměstnanosti na případný odklad realizace plodnosti. Předpokládáme, že diferencujícími faktory mohou být věk, počet dosud narozených dětí, vzdělání či rodinný stav ženy. Výsledky tohoto projektu přispějí k objasnění, nakolik jsou obavy žen z nezaměstnanosti či jejich nízký příjem shodné se skutečností, že se žena v nezaměstnanosti ocitne. Dále je cílem zjistit, zda tyto důvody odkladu rodičovství pominou, když žena přestane být nezaměstnaná a zda příznivá změna socio-ekonomického statusu vede k následné realizaci plodnosti, neboli narození plánovaného počtu dětí.