Analýza nemocnosti v Česku založená na poskytování a spotřebě zdravotní péče se zaměřením na diabetes mellitus

Analysis of morbidity in the Czech Republic based on the provision and consumption of health care with a focus on diabetes mellitus

Zadavatel: GAUK 2014-2015 č. 626214
Hlavní řešitel: Mgr. Markéta Kocová (studentka doktorského studia, školitel RNDr. Luděk Šídlo, Ph.D.)

Anotace:
Diabetes mellitus je velmi nebezpečně, autoimunní onemocnění, které stále ještě nelze vyléčit. Prevalence diabetu celosvětově narůstá a tento trend je patrný také u nás. Cílem tohoto projektu je analyzovat nemocnost v důsledku této choroby v Česku. Pro tuto analýzu budou využita data největší české zdravotní pojišťovny – Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, ze kterých bude možné zjistit mimo jiné i věkovou strukturu nemocných, která není z jiných zdrojů dostupná. Využití dat od Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR umožňuje sledovat nemocnost v důsledku cukrovky více do detailu, a to jak z hlediska jednotlivých demografických charakteristik (pohlaví, věk…), tak bude také možné nahlížet na nemocnost například podle typu diabetu, dle jednotlivých přidružených komplikací atd. Nebude opomenuta také ekonomická stránka poskytování zdravotní péče, neboť léčba diabetu a jeho následných komplikací je finančně velmi náročná. Pozornost bude věnována také poskytování zdravotní péče, mimo jiné také v regionálním měřítku, což by jistě mohlo poodhalit diferenciaci jednotlivých regionů Česka z hlediska zdravotního stavu.