E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Archiv 2017

Podpora provozu iFIS ve webovém prohlížeči byla k 1.1.2017 ukončena
Vážení uživatelé aplikace iFIS. Dne 1.1.2017 byla ukončena podpora provozu iFIS ve webovém prohlížeči. Nadále je plně podporován provoz iFIS v režimu "klient".
Pokroky v biologii 2017: Globální změny a výzvy
Pokroky v biologii je název kurzu, jehož prostřednictvím se mohou talentovaní středoškoláci připravit na úspěšné zvládnutí přijímacího řízení. Přihlásit se do něj můžete do 8.1. A nebojte se - platit nemusíte!
Pokroky v biologii 2017 - leták-2_oříz.jpg
Naši buněční biologové upozornili na omezení v globální protinádorové iniciativě
Odborný časopis New England Journal of Medicine patří k nejsledovanějším odborným periodikům světa: jeho impakt faktor je 59.558. Členové katedry buněčné biologie Jan Brábek a Daniel Rosel v něm před nedávnem uveřejnili komentář, který upozorňuje na hranice strategie globální protinádorové iniciativy, označované jako Cancer Moonshot.
NEJ.jpg
Na naší fakultě vzniklo Centrum pro cílenou syntézu a aplikace perspektivních materiálů
Dne 13. 12. 2016 vyzval řídící orgán Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) Přírodovědeckou fakultu (PřF) UK k podpisu smlouvy o financování projektu Centrum pro cílenou syntézu a aplikace perspektivních materiálů (CUCAM), a to na základě ujednání Výběrové komise ŘO OP VVV ze dne 31. 10. 2016.
logolink_MSMT_VVV_ver_barva_cz.jpg
Den otevřených dveří Přírodovědecké fakulty UK 2017
Pro všechny zájemce o studium přírodních věd na naší fakultě z řad středoškoláků posledních, ale i nižších ročníků, pořádá naše fakulta 19. 1. 2017 Den otevřených dveří. S naší fakultou, jejími prostory i pedagogy se můžete seznámit prostřednictvím pestrého programu ve čtvrtek 19. ledna.
dod.jpg
Naše fakulta na Veletrhu pražských veřejných vysokých škol
Letos podruhé se pražské veřejné vysoké školy spojily a připravily pro zájemce o studium veletrh studijních příležitostí. Na veletrhu nebude chybět ani Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, která bude prezentovat své bakalářské a rovněž magisterské studijní obory. Vstup je pro všechny zdarma.
veletrh p.v.š..png
Veletrh Gaudeamus v Praze
Pravidelná přehlídka možností pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus se i letos uskuteční na výstavišti v pražských Letňanech. Univerzita Karlova zde představí širokou paletu svých fakult včetně té naší, Přírodovědecké.
gp2017.jpg
Venkov 2017: 10. ročník diskuzního semináře
Seminář se koná ve čtvrtek dne 2. 2. 2017 od 10.00 v budově Přírodovědecké fakulty UK, Albertov 6, Praha 2, v učebně Velká geologická. Předpokládané ukončení je v 15.00 hod.
cgs_logo_2135.gif
znak-cgs1.jpg
Reprezentační ples Přírodovědecké fakulty UK
Reprezentační ples Přírodovědecké fakulty UK proběhne v letošním roce 18. února na známém místě - v Kongresovém centru Praha. Vstupenky můžete zakoupit na řadě míst fakulty i přímo na místě konání.
Seminář GIS Roll-out 2017
Srdečně zveme na seminář GIS Roll-out 2017, který organizuje PřF UK společně s firmou ArcData Praha. Seminář se uskuteční dne 16. 1. 2017 (10.00–15.00 hod.). Pro registrované je vstup zdarma.
roll.jpg
Seminář: Etika v projektech programu Horizont 2020
Oddělení podpory vědy srdečně zve na seminář, který pořádá ve spolupráci s Technologickým centrem AV ČR. Seminář poskytne komplexní informace o etických problémech výzkumu a jejich praktickém řešení z hlediska poskytovatele dotace. Všichni zájemci jsou srdečně vítáni!
DSC_4752_oříz.jpg
horuizzz.jpg
Opatření děkana č. 01/2017 Výpůjční řád knihoven
OD 01-2017 - Výpůjční řád knihoven.docx
Web Přírodovědcem.cz - kompletní informace pro uchazeče o studium
Web Přírodovědcem.cz shrnuje atraktivní formou všechny informace pro zájemce o studium bakalářských a nově i magisterských oborů na naší fakultě. Všechny informace o naší fakultě najdete nyní přehledně na jednom místě!
láďa.jpg
V seznamu nejcitovanějších vědců světa má naše fakulta opět svého zástupce
Seznam nejcitovanějších vědců světa sestavuje každoročně společnost Clarivate Analytics. V žebříčku za rok 2016 figuruje pět jmen českých vědců. Naše fakulta v něm má hned dva zástupce: prof. Petra Pyška a zesnulého prof. Vojtěcha Jarošíka.
pyšek1235458787.jpg
Produktivita prostředí – klíčová proměnná, kterou neumíme stanovit
Článek Ireny Šímové a Davida Storcha, poukazující na zásadní mezery v porozumění klíčové ekologické veličině a jejímu rozložení na povrchu Země, vyhrál v soutěži E4 (Ecography award for Excellence in Ecology and Evolution) časopisu Ecography cenu za nejlepší přehledný článek (review) v konkurenci 45 zaslaných rukopisů.
storch.jpg
Pozvánka na 8. ročník konference Mladých demografů
Zveme Vás na 8. ročník konference Mladých demografů, která se uskuteční ve dnech 16. a 17. února 2017 v prostorách naší fakulty. Můžete se těšit na pestrý demografický program plný mnoha zajímavých prezentací, diskuzí a na příjemné setkání s kolegy z různých koutů Evropy i mimo ni.
demografie_logo.jpg
Opatření děkana č. 02/2017 Organizační řád Univerzity Karlovy, Přírodovědecké fakulty
Opatření děkana č. 03/2017 Organizační řád děkanátu Univerzity Karlovy, Přírodovědecké fakulty
OD 03-2017 OŘ děkanátu.doc
Prezentace vítězného návrhu Kampus Albertov proběhne na naší fakultě 14. 2.
Dne 14. 2. 2017 od 14.00 hod. proběhne v prostorech Velké geologické posluchárny Přírodovědecké fakulty UK na Albertově prezentace vítězného návrhu "Kampus Albertov - Biocentrum, Globcentrum" architektonického ateliéru ZNAMENÍ ČTYŘ - ARCHITEKTI s.r.o. Všichni zájemci jsou srdečně vítáni!
uk logo.png
Seminář k 85. narozeninám Jana Krekuleho
Dne 9. 2. 2017 od 13:00h proběhne na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze celostátní seminář věnovaný nestorovi české rostlinné biologie Janovi Krekulemu u příležitosti jeho 85. narozenin.
pozvanka_Jan_Krekule_2017_02_09_znovu.jpg
Přednáška: prof. Yonathan Anson (Ben Gurion University of the Negev, Beer Sheva, Israel)
Katedra demografie a geodemografie a sdružení Mladých demografů si Vás dovolují pozvat na odbornou přednášku: The same but different: Social context of Australian mortality an analysis with reference to different forms of capital and social organisation. Přednáška se koná v učebně Levá rýsovna (Albertov 6, Praha 2, 3. patro) v pondělí 20. února 2017 od 9:45 hod.
expert_anson.jpg
Informační seminář ERASMUS+ aneb chtěli byste vyjet do zahraničí za studiem nebo praxí?
Nenechte si ujít jedinečnou příležitost dozvědět se, co obnáší účast na Erasmu, ale i co Vám může dát. O podmínkách výjezdu a nových pravidlech bude hovořit fakultní koordinátorka programu, RNDr. Dagmar Chalupová, Ph.D. a o jedinečné zážitky a zkušenosti se s Vámi podělí studenti, kteří se z Erasmu vrátili. V krátkosti se dozvíte i o činnosti Erasmus klubu PřF, který se věnuje a vymýšlí program pro přijíždějící zahraniční studenty a do jehož činnosti se můžete také zapojit.
velky plakat_oříz.jpg
FameLab 2017 – bavme se vědou!
Mezinárodní soutěž FameLab v České republice vstupuje do 7. ročníku! Zájemci mohou své přihlášky posílat do 27. února 2017.
famelab215487894.png
Kariérní den PřF UK 2017
1. března proběhne v budově Albertov 6, další, v pořadí již třetí Kariérní den Přírodovědecké fakulty UK. Akce je v první řadě příležitostí pro studenty nejrůznějších oborů naší fakulty k seznámení s potenciálními zaměstnavateli.
Projekt Vybavení pro metabolomické a buněčné analýzy zlepšil podmínky pro VaV
Přírodovědecká fakulta UK v Praze získala v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) podporu na projekt Vybavení pro metabolomické a buněčné analýzy (VYMEBUA). Celkové způsobilé výdaje projektu dosáhly cca 50,6 milionu korun. Realizace projektu byla ukončena 31.12.2015, momentálně probíhá udržitelnost projektu.
buoc.png
Na naší fakultě vzniklo významné vědecké centrum
Na chemické sekci naší fakulty vzniká momentálně centrum excelence, zaměřené na výzkum pokročilých materiálů s širokou škálou uplatnění. O zaměření projektu a jeho výhledech jsme hovořili s jeho klíčovými postavami, prof. Petrem Nachtigallem, prof. Jiřím Čejkou a prof. Russellem Morrisem z University of St Andrews, který v něm figuruje v roli klíčového zahraničního vědeckého pracovníka projektu.
nachtigall_oříz.jpg
Opatření děkana č. 04/2017 kterým se vymezuje relevantní entita a výzkumné infrastruktury
OD 04-2017 k vymezení relevantní entity.docx
Mentoring - nové kolo programu právě startuje
Mentoringový program, díky němuž mohou studenti získat pracovní zkušenosti již během studia, se na naší fakultě etabloval již před několika lety. S novým semestrem začíná i nové kolo programu. Své přihlášky můžete zasílat do 28.2.
mentor_ing2.jpg
Program semináře Latinská Amerika 2016/17
Cílem mezioborového semináře je prohloubit znalosti o aktuálních sociálních, hospodářských a politických poměrech zemí Latinské Ameriky, hlouběji se seznámit s přírodními podmínkami regionů včetně jejich narušení člověkem. Seminář probíhá formou přednášek zvaných expertů a následnou diskusí a je otevřen všem zájemcům.
Flag_of_South_America.png
special issue_oříz.png
65. výročí objevu ferrocenu
V časopise European Journal of Inorganic Chemistry vyšlo při příležitosti 65. výročí objevení ferrocenu speciální číslo věnované pokrokům v této oblasti chemie. Editorem tohoto vydání byl Prof. RNDr. Petr Štěpnička, Ph.D. z katedry anorganické chemie.
special issue_oříz.png
Informace OPV - Zápis ze 3. zasedání VRF dne 12. ledna 2017
Zasedání VRF bylo zahájeno ve 14.00 hod.
VRF12-01-17.pdf
Poslední termín pro podání přihlášek na PřF UK je 28. 2.
Chcete dělat prvotřídní vědu? Chcete pracovat v terénu? Baví vás zkoumat mikroskopický svět nebo se na svět dívat z nadhledu? Nezapomeňte, že se nenávratně chýlí ke konci období podávání přihlášek ke studiu pro akademický rok 2017/2018! Více informací o podmínkách přijímacího řízení pro jednotlivé obory najdete po rozkliknutí aktuality.
Vyšlo třetí číslo časopisu Geografické rozhledy
Třetí číslo Geografických rozhledů nabízí témata zabývající se měřením v geografii. Články ukazují vybrané jevy a veličiny, které můžeme v geografii měřit a následně vyhodnocovat. Jsou zaměřeny na ukázky analýzy reliéfu, dozvíme se, jakým způsobem jsou minulé klimatické změny archivovány v zemské kůře. Věříme, že se vám bude číslo líbit a naleznete v něm řadu inspirací, které půjdou využít ve výuce.
OBÁLKA-GR-26-3-2017_oříz.jpg
letak_krajina (2)_oříz.jpg
KINOLAB: Náhradní matka
KINOLAB.cz ve spolupráci s Kinomol pro vás připravil filmově-diskuzní cyklus POTOMCI LIDÍ, který zkoumá mezilidské vztahy z pohledu přírodních a sociálních věd. Promítání filmu "Náhradní matka" proběhne 22. 2. v 19.00 ve Velké geologické posluchárně na Albertově 6.
kinolab.jpg
Gigantické larvy trilobitů
Paleontologové z Ústavu geologie a paleontologie objevili v Čechách gigantické larvy trilobitů, které byly nejspíše vyživovány velkým žloutkem. Tyto larvy obývaly před více než 500 milióny lety moře ve vysokých zeměpisných šířkách jižní polokoule a jejich rozšíření je tak srovnatelné s lecitotrofními larvami dnešních bezobratlých.
trilobit_oříz.jpg
bez-nazvu.png
Nepůvodních druhů celosvětově přibývá
Nárůst počtu nepůvodních druhů nevykazuje žádné známky zpomalení, ukázal mezinárodní tým 45 vědců, vedený pracovníky výzkumného centra v německém Senckenbergu a vídeňské univerzity, na němž se podílel i profesor Petr Pyšek z katedry ekologie. Během posledních století počty nových introdukcí po celém světě trvale rostou, přičemž více než třetina z celého zaznamenaného počtu se odehrála mezi roky 1970 až 2014. Studie vyšla v prestižním časopise Nature Communications.
petr_01.jpg
Usnesení Akademického senátu PřF UK
Akademický senát PřF UK přijal usnesení ve věci přijetí novely zákona č. 114/1992 sb. Více čtěte po rozkliknutí aktuality.
uk logo.png
Ocenění Studentský Velemlok získali čtyři pedagogové naší fakulty
Cena Studentský Velemlok je na naší fakultě na základě studentského hlasování tradičně předávána nejlepším pedagogům. Letošní laureáti byli na plese fakulty dekorováni z rukou děkana fakulty prof. RNDr. Jiřího Zimy, CSc. a předsedy Akademického senátu RNDr. Radima Perlína, Ph.D. Všem vítězům srdečně gratulujeme!
insignie_oriz.jpg
KarierniDen2016_042.jpg
HoeflerFont
Upozornění CIT na nový typ útoku na počítače
Na internetu se objevil nový způsob, jak přimět uživatele počítačů k instalaci škodlivého software.
Medaile UK pro bývalého děkana Gaše: Je mi ctí, že mohu sloužit univerzitě
Téměř osm let vedl Přírodovědeckou fakultu UK, dva roky byl prorektorem UK. Na kontě má devět českých patentů, jako první na světě vyřešil rovnice pro izotachoforézu. Fyzikální chemik profesor Bohuslav Gaš nyní k medaili Arnolda O. Beckmana za celoživotní zásluhy o rozvoj elektroforézy získal i zlatou medaili Univerzity Karlovy. V Karolinu ji ve čtvrtek 23. února převzal z rukou rektora UK profesora Tomáše Zimy.
ABC_0654_oříz.jpg
Analýza kartografických zobrazení starých map
Staré mapy patří ke kulturnímu dědictví, představují důležitý zdroj informací o území. Automatizovaná detekce kartografického zobrazení umožňuje provést geometrickou rekonstrukci mapy, zpřesnit její goereferenci, či analyzovat přesnost zákresu jednotlivých obsahových prvků na mapě. Doposud se tento typ analýzy prováděl pouze vizuálním odhadem parametrů.
kartog.jpg
Opatření děkana č. 05/2017 k tvorbě a použití sociálního fondu
dsc-8445.jpg
Zapojte se do výběru fakultního znaku - 2. kolo
Nové vedení fakulty spolu s Akademickým senátem se rozhodly pokračovat ve výběru fakultního znaku tak, jak bylo původně plánováno. Podívejte se na 13 návrhů znaku a napište k nim svůj názor. V druhé polovině března bude možné hlasovat a podpořit pro vás nejlepší variantu.
slepe-logo-icon2.png
Čest památce nedávno zesnulých bývalých děkanů PřF UK
Prof. RNDr. Jiří Konta, DrSc. a prof. Ing. František Fabian, CSc. byli oba v minulosti děkany naší fakulty. Osud tomu chtěl, aby náš svět opustili krátce po sobě. První 22.2. ve věku 95 let, druhý pak 21.2. ve věku 90 let. Čest jejich památce!
Obrazový průvodce anatomií rostlin
Nový obrazový průvodce anatomií rostlin vychází v těchto dnech v nakladatelství Academia. Publikace, která spojuje výhody klasické knihy s digitálními informacemi, vznikla za významného přispění autorů z naší fakulty. Křest knihy proběhne v kavárně knihkupectví Academia na Václavském náměstí 15. 3. v 17 hodin.
pro web-1_oříz.jpg
Výstava NOVÉ PŘÍRUSTKY / NEW ADDITIONS v Hrdličkově muzeu člověka
Výstava prací Heleny Lukášové je umístěna ve stálé expozici Hrdličkova muzea, která přibližuje především zkoumání evoluce člověka a člověka samotného, jenž je dokumentována skrze kosterní nálezy, odlitky členů etnických skupin, posmrtnými maskami. Slavnostní zahájení výstavy proběhne v úterý 14. března v 17.00. Výstava potrvá do 2.5.
webA5_oříz.jpg
uk logo.png
Latinská Amerika: Lesní pásmo Chile
V rámci cyklu přednášek "Latinská Amerika" vystoupí s přednáškou "Lesní pásmo Chile" RNDr. Luděk Šefrna, CSc. Přednáška proběhne 8.3. ve 14.50 v posluchárně Věž na Albertově 6. Všichni zájemci jsou srdečně vítáni.
Chile.Sefrna_oříz.jpg
Prof. Aharon Oren přednese na naší fakultě druhou přednášku
Jeden z nejvýznamnějších světových odborníků v oblasti geobiologie a mikrobiologie extremofilních organizmů, Prof. Aharon Oren, Ph.D. z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, přednese na naší fakultě druhou přednášku s názvem "Salt production and microbes: the microbiology of saltern evaporation ponds and microorganisms in ancient halite". Proběhne 21. března v 15 hodin v Mineralogické posluchárně na Albertově 6. Všichni zájemci jsou srdečně zváni.
Oren-picture (1).jpg
8. ročník konference Mladých demografů
Sdružení Mladých demografů vzniklo v rámci katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty již v roce 2009. Jednou z nejviditelnějších činností sdružení je každoroční pořádání mezinárodní konference pod názvem „Actual Demographic Research of Young Demographers (not only) in Europe“, která se již tradičně koná v únoru na půdě Přírodovědecké fakulty na Albertově. V letošním roce se již 8. ročník konference Mladých demografů konal ve dnech 16. a 17. února 2017.
mladí demgr..jpg
Univerzita Karlova boduje v mezinárodním žebříčku. Nejlépe z celé UK skóruje opět geografie
Letošní celosvětový žebříček QS World University Rankings by Subject zahrnuje celkem 46 vědních oborů, z toho 38, které jsou pěstovány na Univerzitě Karlově. Náročná kritéria hodnocení univerzita splnila ve 37 případech, z toho mezi nejlepšími světovými pracovišti se umístila v 19 oborech, oproti 15 v loňském roce. Již několik let po sobě dosahuje v tomto srovnání nejlepšího umístění obor geografie.

Akce dokumentů