E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníArchiv 2017

obrazek uvodni.jpg
Uctění památky 17.listopadu na Albertově
Uctění památky 17. listopadu na Albertově, v pátek 17.11. od 11:00 do 22:00, navazuje na pietní akt u Hlávkovy koleje a v Žitné ulici. Přichystány jsou koncerty studentských skupin, diskuse se zajímavými hosty i projevy význačných činovníků veřejného života.
obrazek uvodni web.jpg
Informace o zranitelnosti zabezpečení bezdrátových sítí WPA – útok KRACK
V souvislosti s nedávno zveřejněným útokem na zabezpečení WPA/WPA2 pomocí metody KRACK přinášíme podrobnější informace. Problém se týká téměř všech výrobců Wi-Fi zařízení, většina zranitelností je ale na straně klientských zařízení notebooky/telefony/tablety...), ne infrastruktury (bezdrátové přístupové body, centrální kontroler) tj. je nutné aplikovat příslušné záplaty na straně klientů.
Zapomínáme: setkání s osobnostmi 17.11. 1989 na PřF UK
V unikátní atmosféře amfiteátru na Albertovské stráni proběhne neformální setkání a diskuze tehdejších aktérů z řad studentů s dnešními studenty. Těšíme se na vás ve čtvrtek 16. 11. v 18:00 v amfiteátru u malých albertovských schodů. V případě špatného počasí bude akce přesunuta do Viničné 7. Deku s sebou!
zapomínáme.jpg
Mezinárodní spolupráce v oblasti dálkového průzkumu Země – workshop s kolegy z Humboldtovy univerzity v Berlíně
Ve dnech 20. a 21. listopadu 2017 se uskuteční Partnership Promotion Workshop zaměřený na prohloubení spolupráce ve výzkumu a výuce v oblasti dálkového průzkumu Země a hodnocení změn krajiny s kolegy z Humboldtovy Univerzity v Berlíně. Workshop je organizován katedrou aplikované geoinformatiky a kartografie a katedrou experimentální biologie rostlin pod záštitou Výzkumného centra historické geografie a je podpořen z Programu strategického partnerství UK.
pruzkum.jpg
První souhrnná mezinárodní monografie o české flóře a vegetaci
Kolektiv 12-ti předních českých botaniků právě zaplnil mezeru publikací syntetického shrnutí současných botanických znalostí z našeho území v monografii vydané mezinárodním nakladatelstvím Springer. Na obsahu knihy spolupracovali i botanici z naší katedry botaniky, zejména na přehledu historie botanického výzkumu, bioty lišejníků a historickém vývoji vegetace od pleistocénu.
Book Cover 2.jpg
hanu_studio6 (1).jpg
Ohlas Dnů geografie 2017 v médiích
Dny geografie, které od 20.11. do 24.11. hostí i Přírodovědecká fakulta UK, zaznamenaly první ohlasy v médiích.
DNY GEOGRAFIE MEDIA.jpg
dny geografie pecet.jpg
dny geografie pecet II.jpg
dny geografie pecet II.jpg
dny geografie pecet II.jpg
POZVANKA VV.jpg
Předvánoční koncert Přírodovědecké fakulty
K prosinci již tradičně patří Předvánoční koncert PřF UK. Letos rozezní Velkou aulu Karolina ve středu 13.12. v 18:00 hod. Součástí večera bude udělování cen soutěže Věda je krásná, dekorování nejlepších absolventů, mladých vědecko-pedagogických pracovníků a nakonec slavnostní raut. Počet míst je limitován, vstupenky budou distribuovány v rámci jednotlivých sekcí.
VANOCNI VECIREK.jpg
Kinolab | Zpátky do budoucnosti: Toxoplasma - řídí nás parazit?
Druhý večer z desetidílného filmově-diskuzního cyklu ZPÁTKY DO BUDOUCNOSTI veřejnosti přiblíží výzvy a hrozby blízké budoucnosti pro společnost a vědu skrze jedinečné dokumentární filmy a diskuze s odborníky, zejména z Univerzity Karlovy, Akademie věd a Národního ústavu duševního zdraví. Těšíme se na vás ve Velké geologické posluchárně, Albertov 6, 27. 11. v 19.00.
kinolab.jpg
Univerzita Karlova udělovala čestné doktoráty. Profesor Joseph Wang jej získal na návrh PřF UK
Za "významný přínos k rozvoji elektroanalytické chemie a za vynikající a plodnou spolupráci s kolegy na PřF UK, dlouhodobou spolupráci při zajišťování vědeckých pobytů vědecko-pedagogických pracovníků a studentů na prestižních pracovištích v USA. Ocenění bylo prof. Wangovi propůjčeno za účasti hodnostářů UK v pondělí 20. 11. 2017.
uk logo.png
Kniha Petra Pavlínka vyšla v nakladatelství Springer
Kniha Dependent Growth: Foreign Investment and the Development of the Automotive Industry in East-Central Europe analyzuje automobilový průmysl ve střední a východní Evropě po roce 1990. Autorovi profesorovi Petrovi Pavlínkovi z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje ji vydalo prestižní nakladatelství Springer.
Petr_Pavlinek.png
uvod do prenosu dat a technologii.jpg
V seznamu nejcitovanějších světových vědců má naše fakulta své zástupce
Databáze "Highly Cited Researchers" je sestavována společností Clarivative analytics v závěru každého roku. V prvních třech tisícovkách jsou obsažena pouze čtyři česká jména - a rovnou dvě z nich jsou spojená s naší fakultou, konkrétně katedrou ekologie. Prvním je profesor Petr Pyšek, druhým profesor Vojtěch Jarošík. Práce prof. Jarošíka jsou vysoce citovány i čtyři roky po jeho smrti.
petr_01.jpg
Karusel Ples UK.png
Reprezentační ples UK na Žofíně
Reprezentační ples Univerzity Karlovy proběhne i letos v paláci Žofín, a to v pátek 12. ledna. Vstupenky si můžete objednávat už nyní.
Karusel Ples UK.png
Vlci na genetické křižovatce střední Evropy
V časopise Diversity and Distributions, odborném titulu zaměřeném na biogeografii a ekologii, vychází článek týmu středoevropských vědců vedených doc. Pavlem Hulvou z katedry zoologie. Je zaměřený na současnou populační strukturu vlka obecného v centru Evropy. Výsledky ukazují, že na tomto území dochází ke kontaktu několika populací, které jsou přizpůsobeny různým podmínkám prostředí, takzvaných ekotypů. Existuje zde však také gradient v charakteristikách životního prostředí jako důsledek antropogenní fragmentace krajiny. Studie poprvé prokázala pomocí genetických metod recentní přítomnost vlka i na území České republiky, v mnoha regionech často po staletích absence.
MŠMT.jpg
MŠMT I.jpg
Cenu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy získala studentka naší fakulty
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy navázalo na svou tradici a i v roce 2017 ocenilo v prostorách Senátu Parlamentu ČR práci českých studentů. Cenu v kategorii pro vynikající studenty v bakalářském studijním programu získala Bc. Jasna Simonová z katedry zoologie.
MŠMT logo.jpg
MŠMT II.jpg
Nový ERC Consolidator grant pro naši fakultu!
Zisk podpory od Evropské výzkumné rady (ERC) je znamením nejvyšší kvality výzkumu. Letos získal tuto podporu tým doc. Vladimíra Hampla z katedry parazitologie. Pětiletý projekt s názvem "Life without mitochondrion" bude realizován na pracovišti BIOCEV. Za celou fakultu srdečně gratulujeme!
2760.jpg
Canis_lupus_laying.jpg
Křest knihy O původu kultury
Srdečně vás zveme na křest knihy O původu kultury: Biologické, antropologické a historické koncepce kulturní evoluce, který proběhne 6. 12. 2017 v Literární kavárně Academia, Václavské náměstí 34, Praha. Knihu pokřtí doc. Mgr. Viktor Černý, Dr.
Připojení do sítě Eduroam
Dne 4.12.2017 došlo ke změně certifikátů u fakultních autentizačních RADIUS serverů a pro úspěšné přihlášení je nutná aktualizace profilu v bezdrátovém zařízení. Důvodem je změna vydavatele certifikátů ve sdružení CESNET, které zprostředkovává potřebné certifikáty.
Další ročník soutěže L´Oréal Pro ženy ve vědě byl vyhlášen
UNESCO a L’Oréal každoročně vyznamenává i pět významných badatelek, které se za svou kariéru staly vzorem pro následující generaci. Hlásit se mohou české vědkyně, z nichž porota vybere dvě vítězky, které odmění oceněním ve výši 250 000 Kč. Termín uzávěrky je do 31.1.2018.
loreal.jpg
Informační seminář ERASMUS+ aneb chtěli byste vyjet do zahraničí za studiem nebo praxí?
Nenechte ujít jedinečnou příležitost dozvědět se, co obnáší účast na Erasmu i co Vám může dát. Seminář se uskuteční 12. 12. 2017 a to v MINERALOGICKÉ POSLUCHÁRNĚ (Albertov 6) ZAČÁTEK semináře bude v 18: 00. Těšíme se na Vaši účast Erasmus kancelář a Erasmus klub PřF UK.
Design (1).jpg
Advent na Univerzitě Karlově
Srdečně vás zveme v úterý 12. 12. 2017 od 15:00 hod. na slavnostně nazdobený dvůr Karolina (Ovocný trh 3 a Celetná 20, Praha 1). Přijďte si dát předvánoční hrneček svařáku nebo čaje se svými spolužáky, kolegy a přáteli.
Advent_na_UK_2017_pozvanka.jpg
Druhé číslo 27. ročníku Geografických rozhledů s tématem Město jako organismus právě vyšlo
Současné město je neustále se měnící a rostoucí organismus. Je moderní i tradiční zároveň, je žádoucím i odmítaným fenoménem. Své okolí vyčerpává, ale i obohacuje, své obyvatele omezuje i povznáší. Město je jádrem lidské společnosti, i když z hlediska udržitelného rozvoje značně kontroverzním.
gr2702_obalka_ram.jpg
pavlinek123456.jpg
Článek profesora Petra Pavlínka v Economic Geography
Prestižní americký časopis Economic Geography publikoval článek prof. RNDr. Petra Pavlínka, Ph.D. z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje. Za rok 2016 získal Economic Geography třetí nejvyšší impakt faktor v oboru geografie ze 79 hodnocených časopisů a čtvrtý nejvyšší v oboru ekonomie z 347 hodnocených časopisů. Článek se zabývá dopady přímých zahraničních investic v automobilovém průmyslu na regionální ekonomický rozvoj.
pavlinek123456.jpg
LINDA POKORNÁ PARAZITIČTÍ PRVOCI.jpg
VIKTOR SÝKORA MOUČNÝ MOL.jpg
JANA BULANTOVÁ PARAZITI V OHROŽENÍ.jpg
MILOSLAV MACHÁČEK VE STÍNU MĚSÍCE.jpg
IVANA DOBIÁŠOVSKÁ VISIBLE.jpg
JAN HAVLÍK VZPOMÍNKA NA ZROZENÍ.jpg
DAVID HEREL TYROLSKÉ HVĚZDY.jpg
LUCIE BUCHBAUEROVÁ ALCEDO ATTHIS.jpg
MIROSLAV POLOŽIJ ZEOLITOVÁ KRAJKA.jpg
LINDA POKORNÁ KOČIČÍ HYBRIDI.jpg
ZUZANA GABRIELOVÁ XENOCHROPHIS TRIANGULIGERUS - poslední okamžiky.jpg
ALEŠ BUČEK ZBRANĚ TERMITÍCH VOJÁKŮ.jpg
MARIE VOLDŘICHOVÁ STUDIE POHYBU KONĚ.jpg
Karolinum tleskalo vítězům 9. ročníku soutěže Věda je krásná
Již po deváté ocenila odborná porota díla oblíbené fotografické a výtvarné soutěže Věda je krásná. Během tradičního slavnostního večera ve Velké aule Karolina vyhlásila ta nejúspěšnější v několika kategoriích. Podívejte se spolu s námi, kdo stanul na stupních vítězů a nechte se inspirovat pro příští, jubilejní 10. ročník soutěže.
VJK web.jpg
Měsíční dynamo a železo, které udeřilo do Měsíce
Mezinárodní vědecký tým, jehož členem byl i geolog z naší fakulty Günther Kletetschka, studoval s využitím magnetických dat z družic velké měsíční krátery s magnetickými anomáliemi. Výsledky umožňují lepší porozumění procesům, které formovaly sluneční soustavu.
vanavara airport.JPG
O původu kultury: Biologické, antropologické a historické koncepce kulturní evoluce
Jak se měnily představy o vývoji kultury? Dá se vývoj kultury popsat pomocí zákonitostí biologické evoluce? Lze pomocí fylogenetických metod získat kulturní obdobu stromu života? Hlavním cílem knihy, která je dílem kolektivu autorů z katedry filosofie a dějin přírodoních věd, je seznámit čtenáře s problematikou biologických a evolučních teorií kultury.
big_o-puvodu-kultury-biologicke-antropo-A68-362441.jpg
chameleon.jpg
Nadační fond Přírodovědecké fakulty založen
Prof. Josef Michl věnoval Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy dar ve výši 100 tis. USD z vděčnosti za vzdělání, které mu Přírodovědecká fakulta poskytla. Prof. Josef Michl je význačný vědec v oboru chemie a je jedním z nejcitovanějších českých badatelů. Jeho dar inicioval dva učitele fakulty, prof. Bohuslava Gaše a doc. Jana Konvalinku, aby založili Nadační fond Přírodovědecké fakulty.
logo_strom.jpg
DSC_9271_oříz.jpg

Akce dokumentů