E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníVltavské ostrovy v Praze


Výstava Vltavské ostrovy v Praze představuje historii i současnost vltavských ostrovů nacházejících se na území hl. m. Prahy výstižnými texty, dobovými obrázky i současnými fotografiemi.

K zhlédnutí jsou i staré mapy zachycující ostrovy v různých obdobích - ostrovy současné i ty, které dnes již v reálu nespatříme. Návštěvník tak zjistí, že vltavské ostrovy, které můžeme považovat za specifická místa uprostřed města,  byly svědkem takových událostí jako bylo první fotbalové derby Sparta-Slavie, premiéra Smetanovy symfonické básně  Má vlast či, že zde byly za války  uskladněny rekvírované zvony a spoustu dalších informací i o jejich budoucnosti.

K dispozici jsou i názory návštěvníků ostrovů, kteří byly účastníky šetření prováděném  studenty geografie v rámci výuky.

Výstavu  připravilo Centrum geografie volného času (GeoVoČ),. Centrum pro výzkum v kulturní a historické geografii (KUHIG) při katedře sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s  Mapovou sbírkou UK  a Výzkumným centrem historické geografie (VCHG), ve kterém působí autorky výstavy dr. Dana Fialová, Mgr. Michaela Steyerová (obě KSGRR PřF UK) a prof. Eva Semotanová (HÚ AV ČR). Autorkou grafiky je dr. Martina Hupková a s realizaci výstavy významnou pomocí přispěla Geografická knihovna.

Bližší informace o výstavě je možné získat na adrese dana.fialova@natur.cuni.cz, či telefonicky +420 221 951 397. Od února 2015 bude výstava k dispozici i dalším zájemcům - bližší informace o možnosti zapůjčení poskytuje Geografická knihovna blanka.simanova@natur.cuni.cz

Seznam posterů výstavy Vltavské ostrovy

 

            1. Úvodní poster

            2. Vltavské ostrovy

            3. Bezejmenný, Petržilkovský, Křižovnický ostrov

            4. Císařská louka

            5. Veslařský ostrov

            6. Dětský ostrov

            7. Slovanský ostrov 1

            8. Slovanský ostrov 2

            9. Střelecký ostrov

             10. Kampa 1

             11. Kampa 2

             12. Štvanice

             13. Rohanský ostrov

             14. Libeňský ostrov

             15. Císařský ostrov

             16. Zaniklé ostrovy

             17. Veřejnost a ostrovy

  18. Ostrovy v literatuře

19. Změny využití ploch ostrovů

            

 

Akce dokumentů