Náplň SZZk
Bakalářské studijní obory, na kterých se podílí KSGRR
GE-KA - tematické okruhy ke státní závěrečné zkoušce (student volí jeden z uvedených směrů)
- Fyzická a regionální geografie - viz témata na webu KFGG
- Kartografie a geoinformatika - viz témata na webu KAGIK
- Sociální a regionální geografie
Demografie se sociální geografií - tematické okruhy ke státní závěrečné zkoušce - pouze část SZ Sociální Geografie
Geografie se zaměřením na vzdělávání - tematické okruhy ke státní závěrečné zkoušce - pouze část SZ Geografie (MSZUB07)
Obecné informace o bakalářské státní zkoušce (učitelství)
Povinný tematický okruh
Volitelné tematické okruhy (student volí jeden z nabídky)
Sociální geografie a geoinformatika - tematické okruhy ke státní závěrečné bakalářské zkoušce (student volí jeden ze 2 směrů v nabídce)
Sociální geografie a geoinformatika - zahájení studia od AR 2019/2020 - jedna otázka ze společných okruhů a jedna ze specializačních okruhů
GE-KA
Sociální a regionální geografie (GE-KA)
Tematické okruhy ke státní závěrečné bakalářské zkoušce MSZZB001.
1. Objekt a předmět sociální geografie - ontologie a epistemologie geografického výzkumu - geografie a klasifikace věd - problém geografických pravidelností: opakovatelnost diferenciace systémů - příčiny geografických diferenciací.
2. Vývoj geografického myšlení - hlavní školy - paradigmata - stěžejní koncepty sociální geografie, ekonomické geografie a regionálního rozvoje - role teorie.
3. Metody v sociální geografii - metody sledování územní diferenciace - zdroje dat a metody jejich sběru - statistická analýza dat - způsoby zpracování a interpretace dat - statistické územní jednotky v Česku a využití GIS.
4. Ekonomická geografie - podmíněnosti nerovnoměrného vývoje - jádro a periferie - měření ekonomické úrovně - nadnárodní korporace - role přírody - muži a ženy v ekonomice - ekonomická diferenciace států světa a regionů Česka.
5. Vývoj globální a národní ekonomiky - dlouhodobé a současné tendence ekonomiky - sektorová struktura a její vývoj a teorie stádií - globalizace - geografické podmíněnosti stavu a vývoje rozmístění - lokalizační faktory odvětví průmyslu, zemědělství, služeb a dopravy.
6. Geografie obyvatelstva - hlavní trendy rozmístění a vývoje obyvatelstva - vývoj demografických procesů - demografická struktura a přirozený pohyb obyvatelstva - sociální, ekonomické a sociokulturní struktury obyvatelstva - segregace - regionální diferenciace států světa a regionů Česka.
7. Geografická mobilita - typy geografické mobility - geografická difúze - mobilita obyvatelstva - doprava, dojížďka a dostupnost - exponovanost území - informační technologie - vnitřní a mezinárodní migrace obyvatelstva, motivace migrace - současné migrační procesy ve světě a v Česku.
8. Geografie sídel - vertikální a horizontální struktura - město a venkov - urbanizace a urbanizační procesy - vnitřní struktura měst - sociální a fyzické prostředí měst - kvalita života - procesy formování nadnárodní a globální hierarchie center - vývoj hierarchie osídlení v Česku.
9. Politická geografie - objekt, předmět a metody studia - stát jako společenská a geografická entita - mocenská a ekonomická diferenciace světa - procesy nadnárodní integrace - vnitrostátní politická organizace: územní administrativa - geografie voleb.
10. Geografie a regionální rozvoj - regionální, územní a ekologické plánování - cíle a nástroje regionální politiky - kritéria pro vymezení problémových regionů - dilema hlediska zásluhovosti a solidarity - koncepce a nástroje regionální politiky EU a Česka - systém financování územní správy a samosprávy - prostorové plánování v Česku.
11. Region, regionalizace a typologie - řádovostní a vývojová diferenciace v rozmístění přírodních a společenských jevů - typologie hierarchických organizací a jejich podmíněností - socio-geografická regionalizace - geografická organizace společnosti - vývoj geografických regionálních systémů v Česku - měření velikosti a regionální významnosti sídel.
Demografie se sociální geografií
Sociální geografie (Demografie-sociální geografie)
Tematické okruhy ke státní závěrečné bakalářské zkoušce MSZDB009.
1. Objekt a předmět sociální geografie – ontologie a epistemologie geografického výzkumu.
2. Geografie a klasifikace věd – problém geografických pravidelností: opakovatelnost diferenciace systémů – příčiny geografických diferenciací.
3. Vývoj geografického myšlení – hlavní školy – paradigmata – stěžejní koncepty sociální geografie, ekonomické geografie a regionálního rozvoje – role teorie.
4. Metody v sociální geografii – metody sledování územní diferenciace – statistická analýza dat – způsoby zpracování a interpretace dat.
5. Statistické územní jednotky v Česku a využití GIS. Zdroje dat a metody jejich sběru.
6. Ekonomická geografie – podmíněnosti nerovnoměrného vývoje – jádro a periferie – měření ekonomické úrovně – nadnárodní korporace – role přírody – muži a ženy v ekonomice – ekonomická diferenciace států světa a regionů Česka.
7. Vývoj globální a národní ekonomiky – dlouhodobé a současné tendence ekonomiky – sektorová struktura a její vývoj a teorie stádií – globalizace.
8. Geografické podmíněnosti stavu a vývoje rozmístění – lokalizační faktory odvětví průmyslu, zemědělství, služeb a dopravy.
9. Geografie obyvatelstva – hlavní trendy rozmístění a vývoje obyvatelstva – vývoj demografických procesů – demografická struktura a přirozený pohyb obyvatelstva – sociální, ekonomické a sociokulturní struktury obyvatelstva – segregace – regionální diferenciace států světa a regionů Česka.
10. Geografická mobilita – typy geografické mobility – geografická difúze – mobilita obyvatelstva – doprava, dojížďka a dostupnost – exponovanost území – informační technologie.
11. Vnitřní a mezinárodní migrace obyvatelstva, motivace migrace – současné migrační procesy ve světě a v Česku.
12. Geografie sídel – vertikální a horizontální struktura – město a venkov – urbanizace a urbanizační procesy – procesy formování nadnárodní a globální hierarchie center – vývoj hierarchie osídlení v Česku.
13. Vnitřní struktura měst – sociální a fyzické prostředí měst – kvalita života – současné procesy.
14. Politická geografie – objekt, předmět a metody studia – stát jako společenská a geografická entita – mocenská a ekonomická diferenciace světa – procesy nadnárodní integrace.
15. Vnitrostátní politická organizace: územní administrativa – geografie voleb.
16. Geografie a regionální rozvoj – cíle a nástroje regionální politiky – kritéria pro vymezení problémových regionů – dilema hlediska zásluhovosti a solidarity – koncepce a nástroje regionální politiky EU a Česka.
17. Regionální, územní a ekologické plánování – systém financování územní správy a samosprávy – prostorové plánování v Česku.
18. Region, regionalizace a typologie – řádovostní a vývojová diferenciace v rozmístění přírodních a společenských jevů – typologie hierarchických organizací a jejich podmíněností.
19. Socio-geografická regionalizace – geografická organizace společnosti – vývoj geografických regionálních systémů v Česku – měření velikosti a regionální významnosti sídel.
Geografie zaměřená na vzdělávání
Obecné informace o bakalářské státní zkoušce (učitelství)
Bakalářská státní závěrečná zkouška oborů Geografie se zaměřením na vzdělávání (jedno- a dvouoborová) má ústní část (předmět Geografie) a obhajobu bakalářské práce. Následující požadavky jsou stanoveny pro obě části s tím, že ústní část ověřuje zejména oblast 1/ částečně 2/ a obhajoba zejména oblast 3/.
Bakalářskou státní zkouškou má absolvent bakalářského studijního oboru (na základě absolvování předepsaných předmětů a studia literatury) prokázat na odpovídající úrovni:
1/ V oblasti Odborných znalostí a porozumění:
• Osvojení pokročilé znalosti z kartografie, obecné i regionální geografie (vč. znalosti základních místopisných názvů z Česka a ze světa a jejich lokalizace)
• Porozumění základním pojmům, jevům, principům a procesům v geografii (popř. specificky v rámci jejích jednotlivých disciplín)
• Znalost a kritické porozumění teoretickým základům geografie (a specificky základům jejích jednotlivých disciplín), vč. vývoje základních teorií a příkladů jejich uplatnění ve výzkumu
• Znalost a kritické porozumění metodologii geografie (a specificky metodologii jejích jednotlivých disciplín), včetně hlavních kvantitativních a kvalitativních výzkumných metod používaných v geografii
2/ V oblasti Odborných dovedností (na základě odborných znalostí):
• Využívání geografického myšlení/“optiky geografa“ při posuzování geografických témat, popř. problémů
• Dovednost kritické interpretace různých typů geografických dat a informací při využití analytického a syntetického myšlení (vč. kombinace kvalitativních a kvantitativních údajů a informací)
• Dovednost spolehlivě uplatnit své odborné znalosti a porozumění při řešení problémů geografického charakteru (jejich identifikace, posouzení, návrh a realizace výzkumu/řešení, interpretace a aplikace zjištěných poznatků)
3/ V oblasti Profesních a obecných dovedností (způsobilostí/kompetencí)
• Používat základních dovednosti v oblasti ICT odpovídající ECDL Certifikátu (zejména využívání textového a tabulkového editoru, elementární práce s grafikou)
• Praktické využívání software GIS (tj. zejména vytváření kartografických výstupů při použití vhodných kartografických metod)
• Zvládání psaní rozsáhlejších odborných textů při dodržení principů v disciplíně obvyklých
• Dovednost formulovat a prezentovat názory, závěry a výsledky své činnosti a činnosti svého týmu ústní formou i formou písemnou (zejména ústní prezentace referátu či písemné výzkumné zprávy, výklad s počítačovou prezentací, s plakátem)
• Dovednost diskutovat závěry/výsledky své práce i práce kolegů, vč. kladení vhodných argumentů a protiargumentů
• Dovednost samostatného studia, jeho vyhodnocení a plánovité organizace
• Efektivně pracovat samostatně nebo ve skupině za účelem plánovitého dosažení stanovených cílů
• Řídit složitější odborné činnosti nebo projekty včetně jejich plánování, implementace a získávání zpětné vazby, nést zodpovědnost za veškeré související rozhodování/činnost
• Používat znalosti a dovedností alespoň v jednom cizím jazyce alespoň na úrovni B1 podle evropských standardů včetně odborného jazyka
• Přistupovat tvořivě a iniciativně k práci
aktualizováno M. Marada, 22. 9. 2019
V rámci státní zkoušky z Geografie studenti absolvují dva tematické okruhy: povinný tematický kruh Regionální geografie a tematický okruh, který si zvolí z nabídky (Fyzická geografie, Kartografie a geoinformatika, Sociální geografie).
Regionální geografie (učitelství)
Obecná regionální geografie:
1. Region a regionalizace – měřítko, hierarchie, vývoj a změny přístupů k definování a vymezování regionů, tradiční a nová regionální geografie
2. Principy fyzickogeografické regionalizace, rozmanitosti FG sféry, jednotlivé FG složky a jejich vzájemná interakce, limity a determinace přírodního prostředí
3. Zonalita a azonalita FG složek – prostorového rozdělení, podmiňující faktory
4. Příklady regionalizace ve fyzické geografii (klimatická klasifikace, základní typy odtokových režimů, ekosystémy a jejich současný ekologický stav, půdní klasifikace)
5. Klimatická pásma a biomy: rozdělení biomů na Zemi, charakteristika jednotlivých biomů z hlediska přírodních podmínek
6. Principy udržitelného rozvoje přírodní sféry
7. Sociogeografické regiony – principy vymezování a hodnocení regionů v sociální geografii; příklad vývoje sociogeografických regionů v Česku
8. Region jako produkt mocenských vztahů (nadnárodní ekonomická a politická uskupení, diferenciace mocenského potenciálu ve světě)
9. Sociokulturní regiony a oblasti světa (střet civilizací), demokracie versus totalita
10. Jádro – periferie (teorie, příklady v různých měřítkových úrovních regionů), globalizace a globální diferenciace socioekonomické sféry
Makroregiony světa:
11. Porovnání základních světových makroregionů a jejich vnitřní diferenciace (přírodní diferenciace, jádrové, přechodné a periferní oblasti, postavení ve světové ekonomice, problémy dalšího rozvoje)
12. Bohaté oblasti s nadprůměrnými přírodními zdroji – Severní Amerika, Austrálie a Oceánie, Rusko a země střední Asie
13. Bohaté oblasti s podprůměrnými přírodními zdroji – Západní Evropa, Východní Evropa, Japonsko a Korejská republika
14. Rozvojové oblasti s bohatými zdroji – Latinská Amerika, Severní Afrika, JZ Asie, JV Asie, Čína
15. Rozvojové oblasti s chudými zdroji – Subsaharská Afrika, Jižní Asie, Mongolsko, KLDR
Regionální geografie Česka:
16. Geografická poloha Česka a její geopolitické aspekty
17. Základní morfostrukturní jednotky Česka a jejich vývoj v rámci paleogeografické minulosti Země (včetně kvartéru); potenciál přírodních zdrojů pro regionální rozvoj (příklady)
18. Klimatická regionalizace Česka, působící klimatické faktory na různých regionálních úrovních
19. Hydrologické režimy v rámci hlavních povodí Česka, hydrologické extrémy (příklady protipovodňových opatření a možnosti zvládání sucha)
20. Půdní kryt Česka, hlavní půdní typy, úrodnost půd a jejich ochrana, potenciál pro typy zemědělství (příklady)
21. Fyzicko-geografická regionalizace (příklady), využití krajiny, její narušení člověkem, ochrana přírody a krajiny
22. Vývoj sídelního a regionálního systému Česka; sociogeografická regionalizace (teoretické základy, kritéria vymezení, změny v posledních letech, pravděpodobný budoucí vývoj)
23. Post-totalitní a post-industriální transformace hospodářství a společnosti a jejich dopad na územní diferenciaci; regionální politika, regionální příklady problémů a jejich řešení
24. Vybrané regionální jevy, procesy a problémy charakteristické pro jednotlivé kraje Česka, příklady specifik problematiky z přechozích okruhů v různých krajích
Sociální geografie (učitelství)
1. Vývoj a postavení disciplíny socioekonomické geografie (relevance studia a výuky předmětu na střední škole, základní směry ve vývoji disciplíny, příklady využití teoretických přístupů v praxi)
2. Metody socioekonomické geografie (porovnání kvantitativních a kvalitativních metod, volba územního měřítka zkoumání, zdroje primárních a sekundárních dat)
3. Měřítko, hierarchie, jádro-periferie (definice, příklady hierarchické organizace na různých řádovostních úrovních)
4. Geografická poloha a lokalizace (poloha horizontální a vertikální, lokalizační teorie a lokalizační faktory)
5. Regionální diferenciace a nerovnoměrnosti (nerovnoměrný rozvoj na různých geografických řádech, indikátory rozvoje, důvody nerovnoměrností, perspektivy vývoje)
6. Regionalizace (homogenní a heterogenní region, principy sociogeografické regionalizace, regionální vývoj v Česku po roce 1989)
7. Sídelní geografie (vývoj systému osídlení, vznik a vývoj měst, struktura měst a venkova, proces urbanizace, typy venkova, aktuální problémy měst a venkova)
8. Geografie obyvatelstva (základní demografické charakteristiky a jejich prostorové aspekty; globální diferenciace, vnitřní rozdíly v Česku, populační politika)
9. Migrace obyvatelstva (faktory ovlivňující migraci, hlavní směry migrace, evidence migrace a datové zdroje, politické aspekty)
10. Současné tendence ekonomického vývoje (průmyslové revoluce, příčiny diferencované konkurenceschopnosti na úrovni států a regionů, deindustrializace, fordismus, postfordismus, průmysl 4.0, globální produkční síť, inovační systém atd.)
11. Doprava, mobilita, dostupnost (rozmístění dopravních sítí, konkurence a kooperace druhů dopravy, vliv dopravy na regionální rozvoj, environmentální dopady, volba dopravního prostředku)
12. Lokální procesy a problémy (dopady globálních trendů na národní a lokální úroveň, koncepty místa, sousedství, sociální a lidský kapitál, community question a lokální zodpovědnost, správa a plánování, participace)
Fyzická geografie (učitelství)
1. Země jako planeta: tvar, rozměry Země, stavba a složení Země, další tělesa sluneční soustavy, slapové jevy
2. Pohyby Země a jejich důsledky: střídání ročních období, délka dne a noci v průběhu roku, zdánlivé pohyby nebeských těles, orientace na Zemi a nebeské sféře, čas a časová pásma
3. Vývoj kontinentů a oceánů: druhy a pohyby zemské kůry, tvary oceánského dna, litosférické desky, globální tektonika, tvary reliéfu vázané na rozhraní litosférických desek
4. Solární energie: elektromagnetické záření, insolace, radiační bilance Země, skleníkový efekt, rozdělení teploty v přírodní sféře a její denní a roční chod
5. Proudění vzduchu a oceánské vody: tlak vzduchu a vítr, všeobecná cirkulace atmosféry, oceánské proudy, další pohyby vody v oceánech, zákonitosti geografického rozložení teploty a salinity ve světovém oceánu
6. Hydrologický cyklus: rozdělení zásob vody na Zemi, vznik oblaků a srážek, hydrologická bilanční rovnice, infiltrace a odtok, srážkové a odtokové režimy
7. Zemský reliéf jako výsledek působení endogenních a exogenních sil: vulkanismus, tektonika, geomorfologické procesy dle převažujícího činitele, tvary reliéfu Země
8. Půdy: složky půdy, vznik půd, půdotvorné procesy, půdní horizonty, půdní znaky a vlastnosti, degradace půd
9. Ekosystém, biodiverzita a zákonitosti jejího rozložení na Zemi, ostrovní biogeografie, faktory ovlivňující strukturu krajiny
10. Environmentální historie: vývoj přírodních podmínek v kvartéru, jeho doklady v Evropě, příčiny klimatických změn
11. Monitoring přírodní sféry: staniční a distanční monitoring jednotlivých složek přírodní sféry (základní veličiny, základní metody hodnocení)
Kartografie a geoinformatika (učitelství)
1. Důsledky pohybů Země pro život na Zemi, vliv Měsíce, přírodní a pásmový čas
2. Matematická kartografie: souřadnicové systémy, klasifikace kartografických zobrazení; jednoduchá, obecná a geodetická zobrazení; zkreslení
3. Všeobecné zásady tvorby map
4. Klasifikace map, druhy tematických map a možnost jejich využití vzhledem k charakteru dat
5. Obsah mapy: Kartografické vyjadřovací prostředky (klasifikace mapových značek), topografický (výškopis, polohopis, popis) a tematický obsah
6. Generalizace (činitele a druhy generalizace)
7. Mapám příbuzná znázornění: prostorová znázornění, rovinná znázornění
8. Dějiny kartografie (kartografie starověku, středověku a novověku; staré mapy našich zemí)
9. Užití map: orientace podle mapy, praktické čtení různých druhů map, měření na mapách (kartometrie)
10. Geoinformační systémy – prostorová data a jejich členění, topologie, metadata, digitální model terénu, geoprocessing, webové mapové služby
Sociální geografie a geoinformatika
Sociální geografie
Tematické okruhy ke státní závěrečné bakalářské zkoušce MSZZB003.
1. Objekt a předmět sociální geografie – ontologie a epistemologie geografického výzkumu - geografie a klasifikace věd – problém geografických pravidelností: opakovatelnost diferenciace systémů – příčiny geografických diferenciací.
2. Vývoj geografického myšlení - hlavní školy – paradigmata – stěžejní koncepty sociální geografie, ekonomické geografie a regionálního rozvoje – role teorie.
3. Metody v sociální geografii – metody sledování územní diferenciace – zdroje dat a metody jejich sběru – statistická analýza dat – způsoby zpracování a interpretace dat – statistické územní jednotky v Česku a využití GIS.
4. Ekonomická geografie – podmíněnosti nerovnoměrného vývoje – jádro a periferie – měření ekonomické úrovně – nadnárodní korporace – role přírody – muži a ženy v ekonomice – ekonomická diferenciace států světa a regionů Česka.
5. Vývoj globální a národní ekonomiky – dlouhodobé a současné tendence ekonomiky – sektorová struktura a její vývoj a teorie stádií – globalizace – geografické podmíněnosti stavu a vývoje rozmístění – lokalizační faktory odvětví průmyslu, zemědělství, služeb a dopravy.
6. Geografie obyvatelstva – hlavní trendy rozmístění a vývoje obyvatelstva – vývoj demografických procesů – demografická struktura a přirozený pohyb obyvatelstva – sociální, ekonomické a sociokulturní struktury obyvatelstva – segregace – regionální diferenciace států světa a regionů Česka.
7. Geografická mobilita – typy geografické mobility – geografická difúze – mobilita obyvatelstva – doprava, dojížďka a dostupnost – exponovanost území – informační technologie – vnitřní a mezinárodní migrace obyvatelstva, motivace migrace – současné migrační procesy ve světě a v Česku.
8. Geografie sídel – vertikální a horizontální struktura – město a venkov – urbanizace a urbanizační procesy – vnitřní struktura měst – sociální a fyzické prostředí měst – kvalita života – procesy formování nadnárodní a globální hierarchie center – vývoj hierarchie osídlení v Česku.
9. Politická geografie – objekt, předmět a metody studia – stát jako společenská a geografická entita – mocenská a ekonomická diferenciace světa – procesy nadnárodní integrace – vnitrostátní politická organizace: územní administrativa – geografie voleb.
10. Geografie a regionální rozvoj – regionální, územní a ekologické plánování – cíle a nástroje regionální politiky – kritéria pro vymezení problémových regionů – dilema hlediska zásluhovosti a solidarity – koncepce a nástroje regionální politiky EU a Česka – systém financování územní správy a samosprávy – prostorové plánování v Česku.
11. Region, regionalizace a typologie – řádovostní a vývojová diferenciace v rozmístění přírodních a společenských jevů – typologie hierarchických organizací a jejich podmíněností – socio-geografická regionalizace – geografická organizace společnosti – vývoj geografických regionálních systémů v Česku – měření velikosti a regionální významnosti sídel.
Kartografie a geoinformatika
Tematické okruhy ke státní závěrečné bakalářské zkoušce MSZZB003.
DPZ
1. Fyzikální základy dálkového průzkumu - technické specifikace, principy a funkce přístrojů dálkového průzkumu (radiometry, spektrometry, mechanické a elektronické skenery, radary, lidary, hyperspektrální data).
2. Hlavní družicové systémy dálkového průzkumu používané ve světě, nosiče - letecké a kosmické, typy oběžných drah.
3. Digitální zpracování dat DPZ: radiometrické a geometrické korekce - vizualizace dat, zvýraznění obrazu, filtrace.
4. Klasifikace a interpretace dat DPZ.: aplikační možnosti dat dálkového průzkumu (např. v zemědělství, lesnictví, urbanizovaných oblastech, ekologii, atd.).
GIS
1. Základní datové modely GIS a reprezentace prostorových dat (vektorový a rastrový model)
2. Metody pořizování dat a hodnocení jejich kvality - zdroje dat v sociální geografii - statistické územní jednotky - metody zpracování a vyhodnocování dat v sociální geografii
3. Technologie a metody distribuce prostorových dat - Spatial Data Infrastructure (SDI) - vizualizační funkce GIS, GIS webové mapové služby (WMS, WFS…)
4. Analytické funkce GIS (overlay, funkce v okolí, síťové analýzy…) - interpolační metody v GIS
5. Digitální modely terénu, digitální modely povrchu (rastrový formát, TIN…)
6. Aplikační možnosti GIS - nejvýznamnější tuzemské a světové geoinformační iniciativy a strategie (INSPIRE, Copernicus, GeoInfoStrategie, GEO/GEOSS…)
Kartografie
1. Mapa (mapa, plán, mapám příbuzná zobrazení, druhy map).
2. Matematické základy kartografických děl (geoid, referenční a zobrazovací plochy, souřadnicové systémy) - kartografická zobrazení (obecné vlastnosti, zkreslení, klasifikace kartografických zobrazení; jednoduchá, obecná a geodetická zobrazení, faktory ovlivňující výběr zobrazení).
3. Obsah a náplň map (matematické, fyzicko-geografické a socio-geografické prvky; klasifikace map podle obsahu, náplň map) - barva v mapovém obsahu (fyzikální podstata, barevné modely, psychologické působení barev, kvalitativní a kvantitativní použití barev).
4. Jazyk mapy a znakový klíč (jazyk mapy, kartografická sémiologie, parametry kartografického znaku, znakový klíč, zásady tvorby legendy) - popis a písmo v mapě (druhy popisu, geografické názvosloví, parametry písma, pravidla pro umisťování popisu).
5. Kartografické vyjadřovací prostředky (bodové, liniové a plošné znaky a jejich vlastnosti, znázorňování výškopisu) - generalizace (činitelé, druhy generalizace, cenzální a normativní výběr, generalizační algoritmy).
6. Práce při vzniku mapy (astronomické, geodetické, topografické práce při vzniku původní mapy, práce při vzniku odvozené mapy, kartografická polygrafie).
7. Dějiny kartografie (kartografie starověku, středověku a novověku; staré mapy našich zemí).
8. Státní mapové dílo (geodetické systémy, civilní a vojenské topografické mapy, ZABAGED, klady listů, katastrální mapy).
9. Kartogram (využití barvy a rastru v kartogramu, druhy kartogramů) - kartodiagram (hodnotové měřítko, druhy kartodiagramů) - další kartografické vyjadřovací prostředky tematické kartografie (tečková, dasymetrická, metoda izolinií, kartografická anamorfóza).
Sociální geografie a geoinformatika
studenti zapsaní od AR 2019/20
Tematické okruhy ke státní závěrečné bakalářské zkoušce MSZZB006.
Tematické okruhy společné
1. Metody pořizování prostorových dat a kvalita dat.
2. Dostupné zdroje prostorových dat, infrastruktura prostorových dat.
3. GIS - princip, význam, využití.
4. Základní datové modely GIS.
5. Analytické funkce GIS.
6. Vizualizační funkce GIS.
7. GIS a internet, webové mapové služby.
8. Kartografická zobrazení.
9. Obsah a náplň mapy.
10. Kartografické vyjadřovací prostředky.
11. Generalizace, zásady tvorby mapy.
Tematické okruhy specializační
1. Objekt a předmět sociální geografie - ontologie a epistemologie geografického výzkumu - geografie a klasifikace věd - problém geografických pravidelností: opakovatelnost diferenciace systémů - příčiny geografických diferenciací.
2. Vývoj geografického myšlení - hlavní školy - paradigmata - stěžejní koncepty sociální geografie, ekonomické geografie a regionálního rozvoje - role teorie.
3. Metody v sociální geografii - metody sledování územní diferenciace - zdroje dat a metody jejich sběru - statistická analýza dat - způsoby zpracování a interpretace dat - statistické územní jednotky v Česku a využití GIS.
4. Ekonomická geografie - podmíněnosti nerovnoměrného vývoje - jádro a periferie - měření ekonomické úrovně - nadnárodní korporace - role přírody - muži a ženy v ekonomice - ekonomická diferenciace států světa a regionů Česka.
5. Vývoj globální a národní ekonomiky - dlouhodobé a současné tendence ekonomiky - sektorová struktura a její vývoj a teorie stádií - globalizace - geografické podmíněnosti stavu a vývoje rozmístění - lokalizační faktory odvětví průmyslu, zemědělství, služeb a dopravy.
6. Geografie obyvatelstva - hlavní trendy rozmístění a vývoje obyvatelstva - vývoj demografických procesů - demografická struktura a přirozený pohyb obyvatelstva - sociální, ekonomické a sociokulturní struktury obyvatelstva - segregace - regionální diferenciace států světa a regionů Česka.
7. Geografická mobilita - typy geografické mobility - geografická difúze - mobilita obyvatelstva - doprava, dojížďka a dostupnost - exponovanost území - informační technologie - vnitřní a mezinárodní migrace obyvatelstva, motivace migrace - současné migrační procesy ve světě a v Česku.
8. Geografie sídel - vertikální a horizontální struktura - město a venkov - urbanizace a urbanizační procesy - vnitřní struktura měst - sociální a fyzické prostředí měst - kvalita života - procesy formování nadnárodní a globální hierarchie center - vývoj hierarchie osídlení v Česku.
9. Politická geografie - objekt, předmět a metody studia - stát jako společenská a geografická entita - mocenská a ekonomická diferenciace světa - procesy nadnárodní integrace - vnitrostátní politická organizace: územní administrativa - geografie voleb.
10. Geografie a regionální rozvoj - regionální, územní a ekologické plánování - cíle a nástroje regionální politiky - kritéria pro vymezení problémových regionů - dilema hlediska zásluhovosti a solidarity - koncepce a nástroje regionální politiky EU a Česka - systém financování územní správy a samosprávy - prostorové plánování v Česku.
11. Region, regionalizace a typologie - řádovostní a vývojová diferenciace v rozmístění přírodních a společenských jevů - typologie hierarchických organizací a jejich podmíněností - socio-geografická regionalizace - geografická organizace společnosti - vývoj geografických regionálních systémů v Česku - měření velikosti a regionální významnosti sídel.
Akce dokumentů