E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Vyobrazení Mexika na starých mapách

Z klementinských pokladů V
Čas 09.01.2024
od 17:00 do 19:00
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Oddělení rukopisů a starých tisků pořádá cyklus přednášek, na nichž chce veřejnosti přiblížit zajímavá témata z oboru historických fondů a seznámit návštěvníky s některými mimořádnými dokumenty ze svých sbírek. V rámci každé přednášky bude možné zhlédnout jeden originál vzácného historického rukopisu či tisku, kterým bude listovat přednášející či jeho odborný asistent.

Přednášky se konají každé druhé úterý v měsíci od 17 hodin v Zasedacím sále v 1. patře. Vstup zdarma. Z přednášky je pořizován audiovizuální záznam (v záběru bude pouze přednášející).

Vyobrazení Mexika na starých mapách

Jakub Fryje

Po dobytí říše Aztéků roku 1521 připadlo Mexiko Španělskému království. Španělé tak nyní ovládali značně neprozkoumané území o obrovské rozloze, což postavilo evropské kartografy před nové výzvy. Jedny z jejich prvních vyobrazení Mexika lze spatřit na rukopisných portolánových mapách, které však Mexiko zobrazovaly zpravidla v kontextu celého Nového světa. Klíčová je pro samostatně zobrazované Mexiko či jeho konkrétní regiony až éra vlámských a nizozemských tvůrců map, kteří v poslední třetině 16. století stáli u zrodu tištěných zeměpisných atlasů a svými mapami mexických území výrazně ovlivnili další kartografy. V první polovině 17. století se pak na některých mapách začala mexická Dolní Kalifornie zobrazovat jako ostrov. Tento kartografický omyl vyvrátili definitivně až jezuité, kteří sehráli v mapování méně prozkoumaných území Mexika důležitou roli.

Zdroj: Národní knihovna

Publikováno: Úterý 02.01.2024 12:55

Akce dokumentů