E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníOdstartuje již druhé kolo soutěže v "georeferencování" starých map!

Prostřednictvím webového portálu www.staremapy.cz se můžete od 27. listopadu 2014 do 31. ledna 2015 zůčastnit zajímavé soutěže o věcné ceny :-)

 

Vážení čtenáři a milovníci geografie,

s radostí Vám oznamujeme druhé pokračování soutěže, která využívá nejmodernější technologie k propojení historických map s těmi současnými.

Do umísťování map se může široká veřejnost zapojovat prostřednictvím webového portálu www.staremapy.cz, kde se mj. nachází i instruktážní video s názorným postupem. Na obrazovce se vedle sebe zobrazují stará mapa a současná mapa. Prvním úkolem je rozpoznat shodná místa a označit je kliknutími myší. Následně je třeba jednoduchým posunem obvodové linie vymezit plochu mapového pole v rámci digitalizovaného listu. O zbytek se už postará aplikace samotná...

Instruktážní video

 

 

Tři soutěžící, kteří v období od 27. listopadu 2014 do 31. ledna 2015 propojí nejvíce bodů, získají jedinečné odměny z oblasti historické kartografie (věrné faksimile starých map a výstavní katalog s mnoha barevnými reprodukcemi).

První kolo soutěže proběhlo v březnu a dubnu roku 2013 a setkalo se s velkým zájmem veřejnosti. Vítězi se podařilo naklikat na mapách více než 20 000 bodů. Po uzávěrce soutěže ale zájemci v hledání pokračovali a k dnešku už ztotožnili dohromady víc než 450 000 bodů na 12 500 mapách! A protože i proces digitalizace map pokračuje nezmenšeným tempem, rozhodli se organizátoři vynulovat stavy všech uživatelů k 27. 11. 2014 a otevřít druhé kolo soutěže, aby motivovali veřejnost k ještě většímu zapojení. Do úložiště na www.staremapy.cz zároveň přibude dalších 17 000 digitalizovaných map ze všech zapojených českých institucí.

 

Tisková zpráva s podrobnostmi ZDE

POSTER projektu Staré mapy ZDE

Publikováno: Středa 19.11.2014 17:25

Akce dokumentů