Byla spuštěna nová verze portálu OldMapsOnline.org

Kromě portálu sloužícímu k prostorovému vyhledávání v digitalizovaných mapách a plánech vznikla také nová mobilní aplikace umožňující na přístrojích vybavených GPS zobrazit aktuální polohu na podkladě staré mapy.

Ve vyhledávači OldMapsOnline jsou soustředěny mimo jiné také mapy zpracované prostřednictvím serveru Staré mapy.cz. Díky tomu se i menší sbírky českých paměťových institucí jeho prostřednictvím dostávají k uživatelům z celého světa.

Unikátní projekt, u jehož počátků stála například také Moravská zemská knihovna v Brně, dnes soustřeďuje na jednom místě více než 400 tisíc digitalizovaných map z předních světových sbírek. Zapojeny jsou například Britská knihovna, Národní knihovna Skotska, sbírka Davida Rumseyho, Harvardská knihovna, Nizozemský národní archiv, Mapová sbírka Univerzity Karlovy, mapová sbírka Geografického ústavu Masarykovy univerzity nebo Moravská zemská knihovna v Brně.

Pro práci s vyhledávačem OldMapsOnline nemusíte znát ani jméno autora, ani název mapy. Stačí označit oblast a případně vymezit na časové ose období, ve kterém byla mapa vydána. Vyhledávač poté nabídne seznam map, které nejlépe odpovídají zadanému dotazu. Služba je nově dostupná i prostřednictvím mobilní aplikace, která je volně ke stažení na adrese oldmapsonline.org/searchmobile. Umožní nejen vyhledávání, ale díky provedené georeferenci také určení polohy uživatele na prohlížené mapě.

Text převzat z webu Staré mapy.cz

Celý text o novém portálu OldMapsOnline.org naleznete zde http://www.staremapy.cz/press/21-07-2015-oldmapsonline/

.

Publikováno: Středa 22.07.2015 08:50