E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS

Kanál RSS

Uvažujete o studiu na katedře botaniky?
Zveme zájemce z řad bakalářského studia na informativní schůzky v Benátské 2.
V. Rybka: Můžeme zachránit ohrožené druhy rostlin?
Můžeme zachránit ohrožené druhy rostlin? Zdánlivě jednoduchá otázka nemá vůbec snadnou odpověď.
Dodatečné výběrové řízení na studijní pobyty v LS akademického roku 2021/2022 v rámci programu Erasmus+
Výběrové řízení na studijní pobyty v rámci programu Erasmus+, tj. první stupeň – nominace z katedry, proběhne ve středu 15. 9. 2021.
Článek našich botaniků v prestižním časopise Molecular Biology and Evolution
Dá se na velké změny v životním stylu reagovat flexibilně? Možná to někoho překvapí, ale na tuto otázku se můžeme ptát rostlin. Odpověď, zakodovanou v jejich genetické informaci, našel tým vědců vedených Magdalenou Bohutínskou a Filipem Kolářem z katedry botaniky PřF UK a vědci z University of Nottingham. Výzkum právě vychází v zářijovém čísle časopisu Molecular Biology and Evolution. Grafiku k článku, které se dostala na titulní stránku tohoto časopisu, navrhla Doubravka Požárová z katedry botaniky PřF UK.
Obhajoba doktorské práce Magdaleny Bohutínské (Holcové)
Podzimní obhajoby bakalářských prací 2021.
Podzimní obhajoby BP se budou konat 3. září v seminárium katedry botaniky mezi 9-12h.
Podzimní obhajoby bakalářských prací 2021.
Podzimní obhajoby BP se budou konat 3. září v seminárium katedry botaniky mezi 9-12h.
Genetický pohled na přizpůsobení rostlin toxickým půdám
Dokážou se rostliny adaptovat na nepříznivé podmínky prostředí jako jsou například toxické půdy? Jakou roli hraje zdvojení celého genomu, polyploidizace — nejrozsáhlejší mutace kterou z přírody známe? Výzkum vedený týmem Evoluční genomiky na katedře botaniky PřF UK, publikovaný v prestižním časopise Nature Communications, ukázal schopnost rostlin se zdvojeným genomem, polyploidů, rychle se adaptovat na stresující toxické půdy. Výzkum ale vedl i k prvnímu empiricky doloženému vzniku nových mutací s funkčními důsledky u polyploidů.
Je evoluce předvídatelná? Záleží na měřítku
Dá se předvídat, pomocí kterých genů se organismy vypořádají se změnami prostředí? Jak se geneticky přizpůsobí ke změnám klimatu, znečištění přírody nebo k novým patogenům? Výzkum vědců vedený týmem Evoluční genomiky na katedře botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, publikovaný v prestižním časopise Americké akademie věd (PNAS), ukázal, že to do jisté míry možné je - především při srovnání blízce si příbuzných populací a druhů.
Článek v Science: Globální vegetační změny se zrychlují nejvíce za posledních 18 000 let
Zrychlování změn biodiverzity začalo již před několika tisíciletími a bylo překvapivě větší než přechod od poslední doby ledové. Ukazuje to studie publikovaná v jednom z nejprestižnějších světových odborných časopisů Science, na níž se podíleli i čeští vědci: dr. Ondřej Mottl z University of Bergen a doc. Petr Kuneš z katedry botaniky PřF UK. Gratulujeme!
Harmonogram jarních obhajob bakalářských prací
Letošní jarní obhajoby BP budou probíhat v pátek (28. května) a v pondělí (31. května) v Krajinově posluchárně za podmínek odpovídajících aktuální epidemiologické situaci.
Volba rektora Univerzity Karlovy
Akademický senát Univerzity Karlovy AS UK vyhlásil na svém zasedání 30. 4. 2021 termíny a lhůty pro volbu kandidáta na funkci rektora UK. Více informací naleznete po rozkliknutí této aktuality.
K. Iberl: Srovnání genetické variability původních a obnovených populací tří lučních druhů na několika lokalitách suchých trávníků - přednáška ON-LINE
Česká botanická společnost a Katedra botaniky PřF UK zvou na přednášku Kateřiny Iberl, tématem bude "Srovnání genetické variability původních a obnovených populací tří lučních druhů na několika lokalitách suchých trávníků". Přednáška proběhne on-line formou videokonference, studenti, členové ČBS i zájemci z řad široké veřejnosti jsou vítáni.
Výběrové řízenína studijní pobyty v akademickém roce 2021/2022 v rámci programu Erasmus+
Podrobnosti viz níže.
PhD pozice na Starting ERC projektu
v našem týmu Ekologické Genomiky otevíráme novou PhD pozici, plně hrazenou na 4 roky právě začínajícím Starting ERC grantem (~1000 € měsíčně netto plat + stipendium).
6. DISKUSNÍ PANEL PřF UK: Rok s covid-19
V lednu 2020 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO ) stav globální zdravotní nouze v souvislosti s onemocněním covid-19. O té doby urazil virus dlouhou cestu nejen po Zemi, ale po vědeckém světě. Jak dnes vypadá stav poznání jeho nejrůznějších aspektů a jaké jsou vyhlídky do budoucna? Diskutovat bude řada odborníků z Přírodovědecké fakulty UK. Moderuje prof. Jan Černý.
Prohlášení Vědecké rady fakulty
Vědecká rada PřF UK se neztotožňuje s obsahem opakovaných veřejných vystoupení rektora UK ve věci pandemie onemocnění covid-19, ve kterých se hlásí k některým překonaným přístupům, a může tak přispívat k matení veřejnosti a oslabování stanovisek oborově kompetentních členů vědecké komunity. Jedná se například o podporu v praxi vyvrácené teorie "promořování" a nekonzistentní vyjadřování k závažnosti onemocnění a významu ochranných prostředků.
Nový předmět: Doučování přírodovědných předmětů
Od letního semestru ak. roku 2020/21 mohou studenti učitelských studijních programů PřF UK absolvovat nový předmět: Doučování přírodovědných předmětů. V rámci tohoto předmětu se zapojí do projektu Národního pedagogického institutu Zapojme všechny – doučování a budou doučovat žáky základních a středních škol dle svých studovaných aprobací. Pomáhat budou především těm žákům, kteří mají problémy se zvládáním distanční výuky, doučování může probíhat individuálně či skupinově, osobně nebo online (záleží na konkrétní situaci).
Fakultní on-line setkání k problematice distančního zkoušení velkého počtu studentů
Vzhledem k epidemiologické situaci proběhne velmi pravděpodobně alespoň část zkoušek během zkouškového období online. Jak si s takovou situací poradit? Dobrou praxi budou sdílet zástupci fakulty i mimofakultní specialisté, moderovat bude bude proděkanka PřF UK pro koncepci studia doc. Markéta Martínková. Setkání proběhne prostřednictvím platformy Zoom ve čtvrtek 14.1.2021 od 12.00 do 13.30
Dny otevřených dveří 2021 - online
Stejně jako každý rok proběhnou na Přírodovědecké fakultě UK Dny otevřených dveří. Jelikož rok 2021 není (alespoň zatím) jako jiné roky, proběhne letošní zvaní zájemců o studium online - a to prostřednictvím webu Přírodovědcem.cz

Akce dokumentů