E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníAktuality

Jsou zobrazeny pouze položky, které jsou přístupné veřejně.
Pro zobrazení všech se prosím přihlašte.

Noc vědců 2023 proběhne již brzy i na naší fakultě!

Datum konání 6.10.2023

Další ročník oblíbené Noci vědců se blíží. Ta se letos koná v pátek 6. října od 17:00 do 23:00 a jejím tématem je Tajemství. I tentokrát se této významné celoevropské akce účastní i všechny fakulty Univerzity Karlovy. V budovách Albertov 6 a Hlavova 8 budou probíhat přednášky, workshopy, prohlídky jednotlivých budov a další pestrý program pro všechny věkové kategorie. Vstup je zdarma.

Publikováno 25.9.2023

Odkud pochází herbářové položky?

Již více než dvacet let probíhá vášnivá debata o úzkém vztahu muzejnictví a kolonialismu. Nová studie v prestižním časopise Nature Human Behaviour zkoumá herbářové sbírky celého světa, jejich koloniální odkaz a míru digitalizace herbářových dat. Jedním ze spoluautorů studie je Patrik Mráz, vedoucí Herbářových sbírek Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Publikováno 25.7.2023

Tam kde dřímá dřípatka

U rostlinných i živočišných druhů může docházet v průběhu času k rozličnému křížení, které vede k přenosu genů na potomky a někdy až vzniku nových druhů. Pomocí nových metod výzkumu rostlinného genomu je možné zachytit tyto cesty do historie, které často skýtají nevšední objevy a pomáhají nám lépe pochopit evoluční procesy. Jednou ze zajímavých rostlin, jejíž cesty vývoje křížení nebyly zatím zcela objasněny, je rod dřípatky (Soldanella, Primulaceae). Marek Slovák z Katedry Botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy spolu s mezinárodním týmem napříč Evropou rozpletl dosud neznámý osud dřípatky.

Publikováno 24.6.2023

Exkurze: Co přinesla obnova Lítožnického rybníka?

Datum konání 17.6.2023

Do okolí Lítožnického rybníka, kde nedávno proběhla revitalizace, zavítá další a zároveň pro letní semestr i poslední z exkurzí do okolí Prahy, které pořádá Česká botanická společnost a Katedra botaniky PřF UK.

Publikováno 12.6.2023

Exkurze za kociánkem a orchidejemi vápnitými bory na Úštecku

Datum konání 11.6.2023

Další z exkurzí, které pořádá Česká botanická společnost ve spolupráci s Katedrou botaniky PřF UK, bude mít za cíl vápnité bory na Úštěcku, kde krom řady orchidejí roste i rostlina roku 2023, kociánek dvoudomý. Všichni zájemci z řad členů ČBS, studentů PřF UK i široké veřejnosti jsou zváni.

Publikováno 5.6.2023

Exkurze: Roste ještě kociánek na středním Kačáku?

Datum konání 3.6.2023

Další z exkurzí, které pořádá Česká botanická společnost ve spolupráci s Katedrou botaniky PřF UK, má za cíl ověřit výskyt rostliny roku, kociánku dvoudomého. Všichni členové ČBS, studenti PřF UK i zájemci z řad široké veřejnosti jsou zváni.

Publikováno 29.5.2023

Akce dokumentů