RSS
- Zemřel emeritní profesor UK, Ing. Jan Jeník, CSc., dr.h.c.
- Sympozium "Biogeografie Karpat"
- Již třetí mezioborové sympozium na téma "Biogeografie Karpat" pořádá ve dnech 12. - 14. 9. 2022 Přírodovědecká fakulta UK pod záštitou děkana fakulty prof. Jiřího Zimy. Sympozium nabízí vědcům, kteří se zabývají biodiverzitou a evolucí karpatské bioty, vynikající příležitost podělit se o své nejnovější poznatky a navázat kontakty se svými kolegy s oboru.
- Kurz práce s molekulárními daty v R 2022
- R je v současnosti asi nejmocnější a nejpoužívanější nástroj na výpočty všeho druhu. Je k dispozici i celá řada modulů pro práci s molekulárními daty. Jejich reprezentativní výběr je náplní kurzu.
- Kurz práce v příkazové řádce Linuxu nejen pro MetaCentrum 2022
- Nebojte se příkazové řádky Linuxu! Je to mocný a přívětivý nástroj umožňující efektivně zpracovat i velká data a zautomatizovat činnosti. Prakticky shodně funguje příkazová řádka i v Apple macOS, BSD a dalších UNIXových systémech, nejen v Linuxu. Kurz je vhodný pro úplné začátečníky i mírně pokročilé. Jediným vstupním požadavkem je zájem (nebo potřeba) pracovat v příkazové řádce, typicky na linuxovém výpočetním serveru.
- Obhajoba doktorské práce M. Šurinové
- J. A. Šturma: Ďábel zahradníkem - ON-LINE přednáška
- Přednáška, kterou pořádá ČBS a Katedra botaniky PřF UK, zazní dne 13. 12. 2021 od 17:15. Bude na téma Ďábel zahradníkem — využití invazních a expanzních rostlin a nové divočiny při tvorbě městské krajiny aneb suburbánní botanické historky z periferie Prahy, Brna a Berlína.
- T. Figura: Ukradené jídlo je nejlepší. ON-LINE přednáška
- Ukradené jídlo je nejlepší aneb ze života mykoheterotrofních rostlin. Přednáška pořádaná ČBS a Katedrou botaniky PřF UK proběhne dne 6. 12. 2021 od 17:15 on-line.
- Uvažujete o studiu na katedře botaniky?
- Zveme zájemce z řad bakalářského studia na informativní schůzky v Benátské 2.
- V. Rybka: Můžeme zachránit ohrožené druhy rostlin?
- Můžeme zachránit ohrožené druhy rostlin? Zdánlivě jednoduchá otázka nemá vůbec snadnou odpověď.
- Dodatečné výběrové řízení na studijní pobyty v LS akademického roku 2021/2022 v rámci programu Erasmus+
- Výběrové řízení na studijní pobyty v rámci programu Erasmus+, tj. první stupeň – nominace z katedry, proběhne ve středu 15. 9. 2021.
- Článek našich botaniků v prestižním časopise Molecular Biology and Evolution
- Dá se na velké změny v životním stylu reagovat flexibilně? Možná to někoho překvapí, ale na tuto otázku se můžeme ptát rostlin. Odpověď, zakodovanou v jejich genetické informaci, našel tým vědců vedených Magdalenou Bohutínskou a Filipem Kolářem z katedry botaniky PřF UK a vědci z University of Nottingham. Výzkum právě vychází v zářijovém čísle časopisu Molecular Biology and Evolution. Grafiku k článku, které se dostala na titulní stránku tohoto časopisu, navrhla Doubravka Požárová z katedry botaniky PřF UK.
- Obhajoba doktorské práce Magdaleny Bohutínské (Holcové)
- Podzimní obhajoby bakalářských prací 2021.
- Podzimní obhajoby BP se budou konat 3. září v seminárium katedry botaniky mezi 9-12h.
- Podzimní obhajoby bakalářských prací 2021.
- Podzimní obhajoby BP se budou konat 3. září v seminárium katedry botaniky mezi 9-12h.
- Genetický pohled na přizpůsobení rostlin toxickým půdám
- Dokážou se rostliny adaptovat na nepříznivé podmínky prostředí jako jsou například toxické půdy? Jakou roli hraje zdvojení celého genomu, polyploidizace — nejrozsáhlejší mutace kterou z přírody známe? Výzkum vedený týmem Evoluční genomiky na katedře botaniky PřF UK, publikovaný v prestižním časopise Nature Communications, ukázal schopnost rostlin se zdvojeným genomem, polyploidů, rychle se adaptovat na stresující toxické půdy. Výzkum ale vedl i k prvnímu empiricky doloženému vzniku nových mutací s funkčními důsledky u polyploidů.
- Je evoluce předvídatelná? Záleží na měřítku
- Dá se předvídat, pomocí kterých genů se organismy vypořádají se změnami prostředí? Jak se geneticky přizpůsobí ke změnám klimatu, znečištění přírody nebo k novým patogenům? Výzkum vědců vedený týmem Evoluční genomiky na katedře botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, publikovaný v prestižním časopise Americké akademie věd (PNAS), ukázal, že to do jisté míry možné je - především při srovnání blízce si příbuzných populací a druhů.
- Článek v Science: Globální vegetační změny se zrychlují nejvíce za posledních 18 000 let
- Zrychlování změn biodiverzity začalo již před několika tisíciletími a bylo překvapivě větší než přechod od poslední doby ledové. Ukazuje to studie publikovaná v jednom z nejprestižnějších světových odborných časopisů Science, na níž se podíleli i čeští vědci: dr. Ondřej Mottl z University of Bergen a doc. Petr Kuneš z katedry botaniky PřF UK. Gratulujeme!
- Harmonogram jarních obhajob bakalářských prací
- Letošní jarní obhajoby BP budou probíhat v pátek (28. května) a v pondělí (31. května) v Krajinově posluchárně za podmínek odpovídajících aktuální epidemiologické situaci.
- Volba rektora Univerzity Karlovy
- Akademický senát Univerzity Karlovy AS UK vyhlásil na svém zasedání 30. 4. 2021 termíny a lhůty pro volbu kandidáta na funkci rektora UK. Více informací naleznete po rozkliknutí této aktuality.
- K. Iberl: Srovnání genetické variability původních a obnovených populací tří lučních druhů na několika lokalitách suchých trávníků - přednáška ON-LINE
- Česká botanická společnost a Katedra botaniky PřF UK zvou na přednášku Kateřiny Iberl, tématem bude "Srovnání genetické variability původních a obnovených populací tří lučních druhů na několika lokalitách suchých trávníků". Přednáška proběhne on-line formou videokonference, studenti, členové ČBS i zájemci z řad široké veřejnosti jsou vítáni.
Akce dokumentů