E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS

Kanál RSS

Obhajoba doktorské práce Lucie Vančurové
Kronika broučích invazí
Úhyn lesů v posledních letech nabírá na obrátkách. Ruku v ruce narůstají i kůrovcové populace, které decimují někdy i relativně zdravé stromy. Dochází v současné době opravdu k extrémním situacím, které nemají obdoby nebo se již něco takového stalo i dříve? A mohou nám minulé události pomoci v řešení současných problémů? Odpovědi na tyto otázky hledali vědci v nedotčené oblasti Vysokých Tater. Na výzkumu pod vedením Nicka Schafstalla z České zemědělské univerzity se významně podíleli i Petr Kuneš a Helena Svitavská Svobodová z Katedry botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Těžký život rostlin
Rostliny můžeme najít na většině zemského povrchu, a proto asi není překvapením, že se mezi nimi rozvinula široká škála adaptací a životních strategií. Různá narušení vedou k odstranění rostlinné biomasy, a to jak se s tím rostlina vypořádá, je klíčovým faktorem v selekci. Právě vegetativní regenerace je jednou z možných reakcí, které si rostlina vyvine. Existují dokonce i druhy, které dokáží přežít zničení celé své nadzemní části. Tým vědců, mezi které patří i Jitka Klimešová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, se zaměřil právě na tuto skupinu rostlin. Zkoumali vliv odstranění nadzemních částí rostlin na jejich růst, kořenové dýchání a efektivitu fotosyntézy.
Jarní exkurze do okolí Prahy a Floristicko-ekologické exkurze
Program Jarních exkurzí od okolí Prahy a Floristicko-ekologických exkurzí v roce 2022
Online seminář k šedesátému výročí založení Botanického ústavu AV ČR
Nabídka zaměstnání: Krajský úřad Ústeckého kraje - odbor životního prostředí a zemědělství
Target enrichment for plant/animal systematics - methodological workshop - MB120C117
You are interested in phylogenomics? You want to learn how to do a phylogenomics project, from the wet lab to data analysis, including the theory behind? Then this is your workshop!
V. Novotný: Proč v tropickém lese roste tolik druhů stromů
Česká botanická společnost a Katedra botaniky PřF UK zvou na přednášku Vojtěcha Novotného na téma “Proč v tropickém lese roste tolik druhů stromů: pralesní experimenty z Nové Guineje”.
Obhajoba doktorské práce Gabriely Šrámkové
Obhajoba doktorské práce Veroniky Konečné
Solidarita PřF UK s děním na Ukrajině
Tato stránka shromažďuje informace o dění na PřF UK, které souvisí se situací na Ukrajině.
SBÍRKA "POMOC PRO UKRAJINU" NA PřF UK
Sbírka bude probíhat ve vestibulech budov Albertov 6 a Viničná 7 od pondělí 28.2. 2022 - dary nechte odložené na těchto dvou sběrných místech. Další informace budou dále průběžně aktualizovány.
Prohlášení vedení PřF UK k situaci na Ukrajině
Vedení Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a předsednictvo Akademického senátu fakulty jednoznačně stojí za vyhlášením rektorky Univerzity Karlovy z 24. 2. 2022, s jehož textem se plně ztotožňují.
Zemřel emeritní profesor UK, Ing. Jan Jeník, CSc., dr.h.c.
Sympozium "Biogeografie Karpat"
Již třetí mezioborové sympozium na téma "Biogeografie Karpat" pořádá ve dnech 12. - 14. 9. 2022 Přírodovědecká fakulta UK pod záštitou děkana fakulty prof. Jiřího Zimy. Sympozium nabízí vědcům, kteří se zabývají biodiverzitou a evolucí karpatské bioty, vynikající příležitost podělit se o své nejnovější poznatky a navázat kontakty se svými kolegy s oboru.
Kurz práce s molekulárními daty v R 2022
R je v současnosti asi nejmocnější a nejpoužívanější nástroj na výpočty všeho druhu. Je k dispozici i celá řada modulů pro práci s molekulárními daty. Jejich reprezentativní výběr je náplní kurzu.
Kurz práce v příkazové řádce Linuxu nejen pro MetaCentrum 2022
Nebojte se příkazové řádky Linuxu! Je to mocný a přívětivý nástroj umožňující efektivně zpracovat i velká data a zautomatizovat činnosti. Prakticky shodně funguje příkazová řádka i v Apple macOS, BSD a dalších UNIXových systémech, nejen v Linuxu. Kurz je vhodný pro úplné začátečníky i mírně pokročilé. Jediným vstupním požadavkem je zájem (nebo potřeba) pracovat v příkazové řádce, typicky na linuxovém výpočetním serveru.
Obhajoba doktorské práce M. Šurinové
J. A. Šturma: Ďábel zahradníkem - ON-LINE přednáška
Přednáška, kterou pořádá ČBS a Katedra botaniky PřF UK, zazní dne 13. 12. 2021 od 17:15. Bude na téma Ďábel zahradníkem — využití invazních a expanzních rostlin a nové divočiny při tvorbě městské krajiny aneb suburbánní botanické historky z periferie Prahy, Brna a Berlína.
T. Figura: Ukradené jídlo je nejlepší. ON-LINE přednáška
Ukradené jídlo je nejlepší aneb ze života mykoheterotrofních rostlin. Přednáška pořádaná ČBS a Katedrou botaniky PřF UK proběhne dne 6. 12. 2021 od 17:15 on-line.

Akce dokumentů