E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníRSS

Kanál RSS

Výběrové řízení na studijní pobyty v rámci programu Erasmus+ 2024/2025
Lednové obhajoby bakalářských prací
Harmonogram zimních obhajob bakalářských prací 2024.
Reprezentační ples PřF UK 2024
Nejen tancem živ je člověk, avšak fakultní ples si nenechte ujít! Tentokrát se koná v pátek 23. února 2024 od 20:00 na Žofíně a již teď se na vás těšíme.
Slunovrat, vánoční večírek 2023
Vážení absolventi, studenti, akademičtí pracovníci a přátelé Přírodovědecké fakulty a katedry botaniky, dovolujeme si Vás pozvat na Slunovrat – Vánoční večírek katedry botaniky.
Vánoční výstava v Botanické zahradě
Zveme vás na tradiční vánoční výstavu do horního skleníku Botanické zahrady PřF UK. Vernisáž výstavy proběhla 1. 12 v 16.00 za účasti starosty Prahy 2 Jana Korcesky, proděkana PřF UK Pavla Chromého a ředitele Botanické zahrady PřF UK Ladislava Pavlaty.
Alena Lepší: Fotografický atlas rostlin České republiky – Jak to chceme dotáhnout?
Česká botanická společnost je mediálním partnerem spolku Fotografující botanici. Cílem spolku je vydání u nás dosud chybějící knihy Fotografický atlas rostlin České republiky. Tuto knihu a postup prací na ní představí v rámci své přednášky Alena Lepší.
Ohlédnutí za botanickou sezónou v Praze
Přijďte představit své floristické nálezy, zajímavá pozorování, přineste fotky, herbářové sběry na ukázku i na určení nebo si jen tak popovídat. Pro studenty i pokročilé. Na setkání v neformální atmosféře vás zve Zdeněk Kaplan a kolektiv.
Petr Pokorný, Tomáš Fér & kol.: Z invazního druhu našincem? O původnosti modřínu opadavého v Čechách.
Výsledky paleobotanických výzkumů ukazují modřín opadavý v novém světle. Přednášku pořádá Česká botanická společnost ve spolupráci s Katedrou botaniky PřF UK. Studenti, členové Společnosti, i zájemci z řad široké veřejnosti jsou vítáni.
Ondřej Mottl - nový kolega na katedře botaniky
Největší světová databáze mykorhizních hub může zodpovědět mnoho otázek, i o klimatu
Téměř 8500 vzorků a více než 50 milionů pozorování zahrnuje největší světová databáze arbuskulárně mykorhizních hub – tedy mikroskopických hub, které prorůstají kořeny cévnatých rostlin a navzájem si pomáhají. Zveřejnili ji vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Data z GlobalAMFungi databáze pomohou zodpovědět důležité otázky – například jak globální změna ovlivní rozšíření těchto hub, a i prospívání významných hospodářských plodin.
Pavel Žďárský: Alois Musil a jeho pobyty v arabských zemích
Další z pondělních přednášek České botanické společnosti nás zavede na Blízký východ. Tématem bude odkaz všestranného učence, orientalisty Aloise Musila. Jeho osobnost, život a dílo, včetně stop v botanickém výzkumu, představí Pavel Žďárský. Všichni členové ČBS, studenti PřF UK, i zájemci z řad široké veřejnosti jsou vítáni.
Jiří Neustupa: Podivuhodná hra květních symetrií
První z přednášek tradičního podzimního přednáškového cyklu, který pořádá Česká botanická společnost ve spolupráci s Katedrou botaniky PřF UK, bude věnována květním symetriím. Všichni členové ČBS, studenti PřF UK i zájemci z řad široké veřejnosti jsou zváni.
Nová vizuální identita Univerzity Karlovy rozproudí univerzitní i fakultní marketing
Jakkoli přinese nové propagační logo Univerzity Karlovy čerstvý vítr do marketingových plachet, historické pečeti jako oficiálního loga se univerzita nevzdává a bude jej i nadále používat na oficiálních dokumentech, diplomech apod. Prostor pro sjednocení propagační linie se otevřel i fakultám a součástem UK.
Noc vědců 2023 proběhne již brzy i na naší fakultě!
Další ročník oblíbené Noci vědců se blíží. Ta se letos koná v pátek 6. října od 17:00 do 23:00 a jejím tématem je Tajemství. I tentokrát se této významné celoevropské akce účastní i všechny fakulty Univerzity Karlovy. V budovách Albertov 6 a Hlavova 8 budou probíhat přednášky, workshopy, prohlídky jednotlivých budov a další pestrý program pro všechny věkové kategorie. Vstup je zdarma.
POZVÁNÍ NA OBHAJOBY DIZERTAČNÍCH PRACÍ
18.9.2023 - Obhajoba dizertační práce Jindřicha Pracha 22.9.2023 - Obhajoba dizertační práce Kateřiny Trumhové
Zářijové obhajoby bakalářských prací
Harmonogram podzimních obhajob bakalářských prací 2023.
Odkud pochází herbářové položky?
Již více než dvacet let probíhá vášnivá debata o úzkém vztahu muzejnictví a kolonialismu. Nová studie v prestižním časopise Nature Human Behaviour zkoumá herbářové sbírky celého světa, jejich koloniální odkaz a míru digitalizace herbářových dat. Jedním ze spoluautorů studie je Patrik Mráz, vedoucí Herbářových sbírek Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Tam kde dřímá dřípatka
U rostlinných i živočišných druhů může docházet v průběhu času k rozličnému křížení, které vede k přenosu genů na potomky a někdy až vzniku nových druhů. Pomocí nových metod výzkumu rostlinného genomu je možné zachytit tyto cesty do historie, které často skýtají nevšední objevy a pomáhají nám lépe pochopit evoluční procesy. Jednou ze zajímavých rostlin, jejíž cesty vývoje křížení nebyly zatím zcela objasněny, je rod dřípatky (Soldanella, Primulaceae). Marek Slovák z Katedry Botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy spolu s mezinárodním týmem napříč Evropou rozpletl dosud neznámý osud dřípatky.
Exkurze: Co přinesla obnova Lítožnického rybníka?
Do okolí Lítožnického rybníka, kde nedávno proběhla revitalizace, zavítá další a zároveň pro letní semestr i poslední z exkurzí do okolí Prahy, které pořádá Česká botanická společnost a Katedra botaniky PřF UK.
Exkurze za kociánkem a orchidejemi vápnitými bory na Úštecku
Další z exkurzí, které pořádá Česká botanická společnost ve spolupráci s Katedrou botaniky PřF UK, bude mít za cíl vápnité bory na Úštěcku, kde krom řady orchidejí roste i rostlina roku 2023, kociánek dvoudomý. Všichni zájemci z řad členů ČBS, studentů PřF UK i široké veřejnosti jsou zváni.

Akce dokumentů