E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníPortál StaréMapy.cz

Zapojte se do projektu zpracování starých map a poznávejte svět dávno zapomenutý! Najděte identické body na staré a nové mapě a mapy se Vám zobrazí přes sebe. Můžete tak porovnat změny v krajině a najít zaniklé obce či zvětšující se města.

 

Portál StaréMapy.cz  nabízí všem dobrovolníkům možnost georeferencovat digitalizované staré mapy z významných českých sbírek včetně Mapové sbírky PřF UK. Zapojte se i Vy a porovnejte, jak vypadal kartografický obraz Vašeho okolí v minulosti a jak vypadá dnes! Na webu StaréMapy.cz je pro Vás stále k dispozici několik desítek tisíc map ke zpracování. Výsledky tohoto projektu budou využity pro další výzkum a také umožní zavést vizuální vyhledávání v mapových sbírkách. Průběh georeferencování map Mapové sbírky můžete sledovat zde.

Instruktážní video

Instruktážní video s názorným postupem, jak georeferencovat starou mapu, vzniklo díky spolupráci Univerzity Karlovy a Moravské zemské knihovny. Video je k dispozici na stránkách StaréMapy.cz, na YouTube či na profilu projektu na stránkách Facebook.com.

Kromě videa je k dispozici také prezentace s návodem a ukázkou práce na portálu Starémapy.cz.

 

3D vizualizace zpracované mapy (Zdroj: StaréMapy.cz)

V pozadí projektu stojí nástroj Georeferencer, s jehož pomocí mohou uživatelé internetu jednoduše vytvořit 3D vizualizace, překládat mapy přes současné satelitní snímky a porovnat změny jednotlivých území v čase.

Mapová sbírka přispívá do projektu postupně v závislosti na digitalizaci svého fondu. Během exportů za rok 2015 přibylo ze sbírky 14 498 map, za dobu trvání projektu celkem 29 966 map, což je polovina z celkového počtu map ke zpracování z 18 různých isntitucí (60 710, stav k 19. 4. 2016).

Mapová sbírka PřF UK se zapojila do projektu StaréMapy.cz 21. 3. 2013 při příležitosti slavnostního otevření zrekonstruovaných prostor sbírky.

 

Georeferencování v praxi

V rámci Týdne geografie na Přírodovědecké fakultě proběhl v listopadu 2015 v Knihovně geografie praktický seminář s ukázkou georeferencování. Studenti základních a středních škol si mohli vyzkoušet  práci se starými mapami pod odborným dohledem. 

 

 

 

 

 

 

 

Soutěž v georeferencování starých map

V rámci projektu StaréMapy.cz proběhly již 2 kola soutěže v georeferencování starých map, které se setkaly se značným zájmem veřejnosti. Soutěžící, kteří georeferencovali nejvíce map, resp. naklikali největší počet identických bodů, získali hodnotné ceny s historicko-kartografickou tematikou - kopii mapy Evropy od Everta Gijsbertsze z roku 1598, kopii mapy Moravy od Jana Amose Komenského či katalog k výstavě Poklady Mapové sbírky.

 

Evert Gijsbertsz - Evropa, 1598
(Zdroj: Mapová sbírka)

 

Výsledky 1. kola soutěže (březen/duben 2013)

Výsledky 2. kola soutěže (27. 11. 2014 - 31. 1. 2015)

  • 1. místo: Ondřej Dedek
  • 2. místo: Jaroslav Lehečka
  • 3. místo: Milada Jirásková
  • Více informací v tiskové zprávě Zde
  • Zajímavé mediální ohlasy soutěže Zde

 

Mediální ohlasy projektu StaréMapy.cz

ČÍŽEK, Jakub. Navigovat.cz. Staremapy.cz: Archivy prosí komunitu, aby jim pomohla zaměřit staré mapy [online]. Praha: Mladá fronta, 22. 3. 2013 [cit. 2015-01-13]. Dostupné z: http://navigovat.mobilmania.cz/bleskovky/staremapycz-archivy-prosi-komunitu-aby-jim-pomohla-zamerit-stare-mapy/sc-266-a-1323250/default.aspx

HANÁK, Jiří. Denik.cz. Za pět dní porovnali nadšenci čtyři tisíce map. Díky speciálnímu webu [online]. Praha: Vltava-Labe-Press, 26. 3. 2013 [cit. 2015-01-13]. Dostupné z: http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/za-pet-dni-porovnali-nadsenci-ctyri-tisice-map-diky-specialnimu-webu-20130326.html

GEOBUSINESS. Přijďte se podívat, jak se dělá historická kartografie [online]. Praha: Geobusiness, 13. 3. 2013 [cit. 2015-01-13]. Dostupné z: http://www.geobusiness.cz/2013/03/prijdte-se-podivat-jak-se-dela-historicka-kartografie/

 

 

Akce dokumentů