E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníUniverzita třetího věku

kurz PARAZITOLOGIE


zimní semestr
přednášejí pracovníci katedry parazitologie PřF UK
Aktuální informace

Sylabus

1. Úvod
Kdo je vlastně parazitem a jakými skupinami parazitů se zabývá parazitologie? Jaká je vazba parazitů na jejich hostitele a kde se s nimi můžeme setkat? Ekologické aspekty parazitismu a paraziti nejen v roli těch zlých. Paraziti a epidemiologie – šíření parazitů a jimi působených onemocnění. Koncept "OneHealth" - vzájemné propojení medicínského, veterinárního a ekologického pohledu.

2. Parazitičtí prvoci (nejen) tělních dutin
Nejrozšířenější jednobuněční paraziti zažívacího a urogenitálního traktu člověka, patologie, možnosti léčby, zajímavosti buněčné stavby. Volně žijící améby jako příležitostní paraziti způsobující závažná onemocnění.

3. Trypanosomy, plasmodia a jejich příbuzní
Kinetoplastida - trypanosomy, leishmanie a jimi způsobovaná onemocnění, přenos, léčba a prevence. Apicomplexa: jedno a vícehostitelské kokcídíe zvířat a člověka; Toxoplasma a co dokáže. Plasmodium - původce malárie, nejvýznamnější parazitární choroby.

4. Helminti trávicího traktu
Výskyt a význam helmintů trávicího traktu člověka ve světovém měřítku a v ČR, dopad helmintóz na zdraví lidské populace. Morfologie hlavních skupin. Hlístice, tasemnice, motolice, vrtejši. Způsoby přenosu, životní cykly a patologie nákaz. Vztah imunity k helmintům trávicího traktu a interakce parazit-hostitel. Diagnostika a terapie v kostce.

5. Krevní a tkáňoví helminti
Životní cykly, rozšíření a způsoby přenosu nejznámějších lidských helmintů (schistosomy - krevničky, plicní motolice, larvy tasemnic, filárie, svalovci, zvířecí škrkavky). Změny napadených tkání, diagnostika, prevence a léčba při tkáňových helmintózách.

6. Klíšťata a další roztoči
Klíšťata jako přenašeči řady onemocnění: koloběh patogenů v přírodě, způsoby přenosu, možnost ochrany a prevence. Svrab a jeho projevy, ochrana a prevence. Výskyt sametky podzimní – opomíjeného leč běžného parazita. Trudníci aneb každý máme svého parazita. Roztoči z chovů a roztoči vyvolávající alergie.

7. Parazitický hmyz
Zástupci hmyzu jako trapiči a přenašeči onemocnění. Vši, blechy, krevsající ploštice, komáři, tiplíci, muchničky, ovádi, mouchy tse-tse, kloši a mouchy působící myáze. Koloběh přenášených onemocnění, způsoby přenosu, možnost ochrany. Emerging diseases – nově se šířící nákazy přenášené hmyzem v Evropě.

8. Paraziti domácích zvířat a rizika jejich přenosu na člověka
Existují okolnosti, za kterých se mohou některé druhy parazitů přenést z domácích zvířat na člověka. U jiných druhů zvířecích cizopasníků se naopak jejich přenosu na lidi vůbec bát nemusíme. Kdo je ve světě parazitů specialista a kdo generalista? Jaká zoohygienická pravidla je vhodné dodržovat při chovu různých druhů zvířat a kdy je výskyt parazitů u lidských obyvatel domácnosti případ nejen pro lékaře, ale i pro veterináře?

9. Parazitologie z pohledu cestovní medicíny
Rizika cestování z pohledu parazitologa, přehled nejčastěji importovaných parazitóz, rizikové oblasti a rizikové faktory, problematika „nemocí na vzestupu“ (emerging diseases), způsoby ochrany před parazitózami.

10. Paraziti a alternativní medicína
Jak moc jsme ohroženi parazity? Kde najít důvěryhodné informace o parazitech? Funguje alternativní diagnostika a terapie parazitárních infekcí?

11. Další typy parazitismu
Kukačka a další hnízdní paraziti mezi ptáky a hmyzem - evoluční závody ve zbrojení. Parazitoidi - zvláštní životní strategie některých parazitů. Parazitické rostliny - způsoby parazitismu a vybraní zástupci.

12. Zakončení kurzu
neformální diskuze s přednášejícími doplněná ukázkami parazitů


Akce dokumentů

Kategorie: