E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníDatabáze na katedrovém serveru

Na katedrovém serveru jsou k dispozici databáze MariaDB (MySQL) a PostgreSQL.

Na katedrovém serveru jsou k dispozici dva databázové servery:

Máte-li zájem využívat nějakou databázi, kontaktujte správce a on vám jí vytvoří. MariaDB je dostupná pouze pro přístup z webových aplikacích na serveru - není možné se k ní připojit z jiného počítače. PostgreSQL je dostupná odkudkoliv po síti: server je botany.natur.cuni.cz, port 5432, jméno databáze, uživatelské jméno a heslo vám sdělí správce. Je tak dispozici pro použití v aplikacích umožňujících sdílet data právě pomocí databáze. Na serveru jsou k dispozici aktuální verze databází podporovaných vývojáři. Pokud chcete instalovat svou webovou (nebo jinou) aplikaci (např. redakční systém) využívající databázi, ujistěte se, že funguje s dostupnou verzí databáze. SSH přístup k serveru je až na výjimky zakázán.

Na zálohu MariaDB slouží AutoMySQLBackup produkující denní, týdenní a měsíční zálohy databáze. Pro PostgreSQL jsou produkovány denní a týdenní zálohy. Najdete je ve svém domovském adresáři v adresáři zaloha_db. Staré zálohy jsou mazány. Směrem do minulosti klesá hustota záloh. Nejstarší zálohy jsou staré cca 8 měsíců.

phpMyAdmin pro webovou správu MariaDB

https://botany.natur.cuni.cz/phpMyAdmin/ Aplikace je dostupná v mnoha jazycích. Nebude-li detekován automaticky, použijte rozbalovací menu Jazyk - Language na úvodní stránce.

phpPgAdmin pro webovou správu PostgreSQL

https://botany.natur.cuni.cz/phpPgAdmin/ Aplikace je dostupná v mnoha jazycích. Nebude-li detekován automaticky, použijte rozbalovací menu Jazyk - Language na úvodní stránce.

pgAdmin a jiné nástroje pro práci s PostgreSQL

K dispozici je řada aplikací, které se instalují do počítače a umí připojit k PostgreSQL databázi a usnadnit s ní práci. Jejich přehled je na webu PostgreSQL, Asi nejpoužívanější je multiplatformní open-source pgAdmin. Aplikace je dostupná v mnoha jazycích a má velké množství funkcí.

Geneious

Laboratoř sekvenace DNA se stará o multilicenci programu Geneious. Na vyžádání zašlou instrukce k připojení. Jedna z funkcí je sdílení dat mezi více uživateli pomocí položky Shared Databases v levém menu. Klikněte na Connect to a database, Direct SQL Connection a vyplňte vaše přihlašovací údaje. Viz i obrázek níže. Nesnažte se měnit nic pomocí webového rozhraní nebo aplikace typu pgAdmin. Data mají poměrně složitou strukturu a pravděpodobně byste něco poškodili. Je možné se k jedné databázi připojovat z různých verzí Geneious od verze 5.6 výše.

Akce dokumentů