Bakalářské práce na katedře buněčné biologie

Slovo úvodem

Bakalářská práce je povinným předmětem všech bakalářských studijních programů/oborů. Obhajoba bakalářské práce je částí závěrečné státní zkoušky bakalářského studia. Bakalářská práce je významnou (v mnoha případech obávanou) studijní povinností, které je třeba věnovat dostatek času, pozornosti a úsilí.

Volba tématu bakalářské práce a vašeho školitele bude zřejmě odrážet Vaši představou o Vašem budoucím uplatnění,  nebo alespoň představu o zaměření Vaší budoucí diplomové práce.  Bakalářská práce tak bude Vaším prvním kontaktem s oborem Vašeho budoucího magisterského studia a rovněž s laboratoří školitele Vaší diplomové práce.  Školitel, zvolíte-li dobře, investuje do Vaší přípravy značné množství času a úsilí, a bude očekávat, že se mu investice "vrátí" v podobě Vaší práci na tématu budoucí práce diplomové. To jsou dva dost dobré důvody, abyste téma a školitele hledali a vybírali zodpovědně, s dostatkem informací, a abyste se o ně zajímali s dostatečným předstihem. Brouzdejte po Pubmedu a zajímejte se, na jakém pracovišti lze vámi vybranou ideu realizovat, jaká je publikační úspěšnost vámi vybrané laboratoře, apod. Informujte se u svých služebně starších spolužáků. Obrátit se můžete, na kteréhokoli z akademických pracovníků  katedry, ať už osobně, telefonicky či mailem. Jistě neprohloupíte, budete-li své představy konfrontovat se zkušenostmi a  názory těch, kteří v oboru pracují.

Téma vaší bakalářské práce skutečně může, ale také nemusí souviset s tématem Vaší práce diplomové. Vaše bakalářská, diplomová a případně doktorská práce mohou být zaměřeny rozdílně. Z dlouhodobého hlediska to pro Vás bude spíše výhodou než handicapem. Volba tématu a školitele bakalářské práce tedy není nevratným krokem, a pokud během bakalářského studia získáte pocit, že „to není ono“, lze se do magisterského studia přihlásit na jiný obor či hledat jiného školitele.

Pro svoji bakalářskou práci si jistě chcete vybrat téma,  které Vás něčím zaujme, které Vás bude bavit, a bylo  by škoda, kdyby tomu tak nebylo. Pokud dosud hledáte inspiraci, zkuste navštívit stránku "Výzkumné týmy", kde se dozvíte, jaké projekty jsou na naší katedře řešeny. Informujte se rovněž v SISu, jaké bakalářské práce byly na katedře v minulosti zadány a jaká témata katedra nabízí. Kromě prací, jejichž školiteli byli či jsou akademičtí pracovníci katedry, naleznete rovněž práce vypracované pod vedením našich externích přednášejících či dalšími odborníky z ústavů/pracovišť Akademie věd, lékařských fakult Univerzity, pracovišť ministerstva zdravotnictví, aj.

Kdy začít hledat téma své bakalářské práce ?

Téma pro svoji bakalářskou práci můžete samozřejmě začít hledat již v prvním ročníku,  s rozhodnutím však nepospíchejte, nechte si čas na to, abyste se o tématu i o oboru něco dozvěděli. Současně své rozhodnutí z výše uvedených důvodů zbytečně neodkládejte. Jaro druhého roku studia je optimální čas, kdy byste měli potenciálního školitele kontaktovat. Pokud vstoupíte do kontaktu se školitelem až v době, kdy budete nuceni oficiálně zaregistrovat téma práce, mnoho stupňů volnosti Vám nezbude.

Jak úspěšně obhájit bakalářskou práci ?

Uvědomte si, že vlastní sepsání práce je jenom špičkou ledovce celého projektu. Získejte nejprve dostatek informací – seznamte se důkladně se všemi pokyny na stránkách biologické sekce. Věnujte pozornost pokynům a doporučením na webu katedry a periodicky se na stránky vracejte. Pokud si za školitele vyberete externího pracovníka, v tom případě se o tématu a formálních požadavcích na práci kladených poraďte s pracovníkem katedry. Nezapomínejte, že váš externí školitel nemusí přesně znát všechny detaily formálních požadavků – jeho role spočívá především v tom, aby vás vedl po odborné stránce.

Dříve než začnete se sepisováním, musíte ve zvolené problematice získat dostatečný přehled,  nastudovat literaturu, která má být předmětem pojednání. Postupně by měla vzniknout „pointa“ vašeho sdělení – neměli byste začít s psaním dokud ji nebudete znát. Buďte původní, nepište jinými slovy o tom, o čem již existuje řada jiných rešerší. Na vypracování práce tedy budete potřebovat dostatek času. Obhajoby se konají v jarním a v podzimnim termínu, termín odevzdání práce je začátkem dubna a v půli srpna (aktuální informace v harmonogramu akademického roka a na webu biologické sekce). Obhajoba předchází státní zkoušce. Oba termíny jsou si ze zákona rovny, odložením obhajoby na podzim se však v případě neúspěchu u obhajoby či druhé části státní zkoušky octnete v situaci, kdy nebudete moci na podzim nastoupit do magisterského studia. V případě neúspěchu v jarním termínu máte podzimní v záloze. Doporučujeme proto, začít  na bakalářské práci pracovat včas.

Pro představu, jak by měla po formální stránce bakalářská práce vypadat, prohlédněte si rovněž na našich webových stránkách Vzorové práce.