E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníMapy obléhání Malty

Informace o mapě, která byla zapsána v roce 2017 do seznamu světového dědictví UNESCO

Popis mapy: CAMOCIO, Giovanni Francesco. Disegno del Porto di Malta, come al[abaster] presente si troua assediato da turchi, cauato da altri disegni mandate da Malta fidelisimi, con la nota del campo d’infideli et altri particolari, che fin qui non mandate da Malta fidelisimi, con la nota campo d’infideli et altri particolari, che fin qui non si sono ueduti [Měřítko [ca 1:10 000]. 1,7 cm = misura di passa 100 a piedi 5 p.[er] passo']. In Venetia: alla libraria d[e]lla piramid[e], 1565.  1 mapa : mědiryt, čb. ; 32,5 x 46 cm na listu 33 x 46 cm. 

Díky katalogizaci a digitalizaci Mapové sbríky PřF UK byla objevena unikátní mapa obléhání Malty z roku 1565 od Giovanni Francesca Camocia. Digitalizovaná mapa je dostupná ZDE.

První verze mapy obležení Malty
National Museum of Fine Arts, Valletta, Malta
Druhá verze mapy obležení Malty
Mapová sbírka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, Praha
Třetí verze mapy obležení Malty
National Museum of Fine Arts, Valletta, Malta
Čtvrtá verze mapy obležení Malty
National Museum of Fine Arts, Valletta, Malta

Mapa je součástí 4 dílné kolekce, která podávala zprávu o průběhu bitvy o přístav na severovýchodním pobřeží Malty.  Verze 1, 3 a 4 se nachází v maltské sbírce National Museum of Fine Arts Valletta. Verze s pořadovým číslem 2 se nachází v podobě jediného dochovaného exempláře v Mapové sbírce PřF UK. Autorem všech 4 map je italský renesanční tiskař a vydavatel Giovanni Francesco Camocio. Camocio působil v Benátkách a jako tiskařský znak používal pyramidu.

Odkaz na tiskaře mapy z Benátek
Zdroj: Mapová sbírka PřF UK

 

Na mapách je zachyceno postavení tureckých a maltských vojsk od konce srpna do konce října 1565. V jednotlivých verzích lze sledovat průběh bitev na moři i na hradbách. Na základě těchto map byla vytvořena animace celé bitvy. Autorem je student geografie Jakub Báča pod vedením Ing. Miroslava Čábelky. Video je dostupné ZDE.

Animace průběhu bitvy
Zdroj: Jakub Báča

 

V souvislosti s odborným zkoumáním a popisem map vznikla dvě videa, která prezentují čtyři fáze obležení Malty, podrobně analyzují rozdíly mezi jednotlivými verzemi Camociových map a poukazují na některé zajímavé detaily.

Avalon Studios (Malta), publikováno se souhlasem Heritage Malta

 

Publikováno se souhlasem Heritage Malta

 

Akce dokumentů