Poslední rozloučení s prof. Janem Bucharem

S hlubokou lítostí v srdci oznamujeme všem našim arachnologickým přátelům, že dne 17. listopadu tohoto roku zemřel Jan Buchar. Poslední rozloučení s nestorem české zoologie a arachnologie proběhne ve Velké obřadní síni krematoria ve Strašnicích 27. 11. ve 12.00. Čest jeho památce!
Prof. RNDr. Jan Buchar, DrSc.

Po celý svůj profesní život působil Jan Buchar na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1958 se věnoval jednak taxonomickému a zoogeografickému výzkumu palearktických slíďáků, jednak komplexnímu hodnocení fauny pavouků České republiky. Jan byl nesmírně laskavý člověk, a i to bylo důvodem, proč jsme my, studenti, právě pod jeho vedením rádi psali své diplomové a disertační práce.

Tak Jan v průběhu desetiletí formoval českou arachnologickou školu, která je dnes oficiální Českou arachnologickou společností. Veškeré vědomosti o pavoucích naší vlasti jsme pak pod Janovým vedením zhodnotili v Catalogue of Spiders of the Czech Republic (2002). Jan byl aktivní do posledních chvil svého života a my se budeme muset hodně snažit, abychom jeho důvěru, kterou k nám měl, nezklamali.

Pohřeb bude 27. 11. 2015 ve 12.00 ve Velké obřadní síni krematoria ve Strašnicích.

Vlastimil Růžička & Stano Pekár

Publikováno: Pondělí 23.11.2015 11:15