E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS

Kanál RSS

Erasmus program 2020/2021
Výběrové řízení na studijní pobyty v rámci programu Erasmus v akademickém roce 2020/2021 proběhne DISTANČNĚ
Půdní fauna – pomocnice ve stabilizaci uhlíku?
Uhlík je důležitým a hojně zastoupeným prvkem na Zemi i ve vesmíru. Je součástí živé i neživé přírody, přičemž se liší formou a procentuálním zastoupením. Jedním z důležitých zásobáren uhlíku je půda, ve které je obsaženo až třikrát více uhlíku než v atmosféře. Rozklad stromového opadu přitom hraje zásadní roli při dotaci zásob uhlíku v půdě. Jaký vliv na dekompozici má typ opadu, teplota a jakou roli zde hraje svinka obecná? Na to a mnohem více se podívali Alexandra Špaldoňová a Jan Frouz z Ústavu pro životní prostředí.
Téma Bc/Mgr práce: Role biocharu a kompostu ve zúrodnění degradovaných zemědělských půd
Intenzifikace zemědělství má za následek drastické snížení obsahu organické hmoty v půdě a kvůli používání pesticidů i snížení biologické oživenosti půdy. Tyto parametry jsou přitom zásadní pro úživnost půdy a produkci potravin. Organická hmota zajišťuje pravidelný přísun živin plodinám a aktivita mikroorganismů a půdních živočichů je přitom důležitá z hlediska uvolňování živin z organické hmoty do půdy.
Modern mehods in soil ecology
To je název dalšího nového kurzu, který je šitý na míru všem, kteří se věnují půdám / New course for all those who are interested in soil science
Den otevřených dveří PřF UK - ÚŽP
Ve dnech 24. a 25. ledna 2020 se na celé Přírodovědecké fakultě UK, tzn. i její nedílné součásti, kterou je Ústav pro životní prostředí, uskuteční Den otevřených dveří, kdy všichni zájemci o studium budou moci zhlédnout možnosti, které jim jsou zde nabízeny.
Introduction to soil science, soil organic matter dynamics, and related laboratory techniques
To je název nového kurzu, který je šitý na míru všem, kteří se věnují půdám / New course for all those who are interested in soil science
Ekologie 2019 – 7. konference České společnosti pro ekologii
Česká společnost pro ekologii (ČSPE) a Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého pořádají v Olomouci ve dnech 4.–6.9.2019 v pořadí sedmou konferenci České společnosti pro ekologii. / The 7th Conference of the Czech Ecological Society (ČSPE) will be organised by ČSPE and the Faculty of Science at Palacky University in Olomouc from 4th to 6th September 2019.
Kde jsou lesy nejvíce ohrožené vysokou atmosférickou depozicí dusíku a vysokou expozicí přízemního ozonu?
Dusík představuje základní biogenní prvek pro výživu rostlin. Pokud však dojde k jeho nadbytku, může způsobovat zásadní poškození přírodního prostředí včetně lesních ekosystémů. Dusík spolu s přízemním ozonem jsou v současné době, kromě změny klimatu, považovány za jedny z hlavních hrozeb pro lesní ekosystémy. Odborníci pod vedením Ivy Hůnové z Ústavu pro životní prostředí PřF UK proto blíže analyzovali a stanovili oblasti lesních ekosystémů v Česku s nejvyššími expozicemi přízemního ozonu a depozicemi dusíku.
prof. Cajthaml v 90' ČT24 o boji proti plastovému odpadu
V pořadu 90' ČT24 se probírala problematika boje proti plastovému odpadu a kroky, které momentálně v tomto problému plánuje podnikat Ministerstvo žitovního prostředí. Slovo dostal i profesor Ústavu přo životní prostředí, Tomáš Cajthaml.
Master Thesis
How can we store more carbon in the soil to mitigate climate change?
prof. Kindlmann hovořil v České televizi o vymírání druhů
Mezivládní platforma pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES) zveřejnila zprávu, podle které hrozí osmině živočišných a rostlinných druhů v blízké době vyhynutí. Toto téma komentoval mimo jiné prof. Pavel Kindlmann z Ústavu pro životní prostředí.
Otázky Václava Moravce
Prof. Frouz vystoupil jako host v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Diskutovalo se o ovzduší, klimatické změně a plastech.
Události v regionech
Prof. Kindlmann k vlivu stavby hal a skladů na ráz krajiny
Dvanáctimetrová vzducholoď ve službách výzkumu ÚŽP
Tým pro výzkum kvality ovzduší pod vedením Dr. Hovorky z ÚŽP provádí detailní monitoring ve vybraných průmyslových objektech po celé České republice. Využívá k tomu dálkově řízenou vzducholoď.
Lokální topeniště a jejich vliv na kvalitu ovzduší
Dr. Hovorka z ÚŽP o lokálních topeništích v metropolitní televizi
Výběrové řízení Erasmus
Ústav pro životní prostředí vyhlašuje výběrové řízení na studijní pobyty v rámci programu Erasmus v akademickém roce 2019/2020, které se koná dne 12.3. od 13:00 hodin v kanceláři ředitele ÚŽP.
Kurz celoživotního vzdělávání – Maximální minimum pro původce odpadů
Ústav pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vypisuje nové dva běhy v pořadí již druhého kurzu celoživotního vzdělávání: „Maximální minimum pro původce odpadů.
Odborné semináře ÚŽP - Letní semestr 2018/2019
Středa 15:00 – 16:30, Krajinova posluchárna B14 (Benátská 2, II. mezipatro)
Nová forma přijímacího řízení
Nová forma přijímacího řízení na ÚŽP - obor Ochrana životního prostředí
Titulní strana časopisu Land Degradation and Development patřila vědcům z ÚŽP
Titulní strana prestižního časopisu patřila vědcům z Ústavu pro životní prostředí

Akce dokumentů