E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS - veřejné aktuality

Kanál RSS

Botanické exkurze do okolí Prahy
Srdečně zveme všechny zájemce na botanické exkurze do okolí Prahy, které pořádá Česká botanická společnost a katedra botaniky PřF UK. První z nich je v sobotu 20. dubna a zavede vás za lišejníky a rostlinami na perlu středního Povltaví. Studenti PřF UK si mohou exkurze zapsat jako předmět v SIS. Těšíme se na vás!
HACKATHON: Využití družicového výzkumu pozorování Země při sledování a vyhodnocení světových událostí
Výzkumný tým EO4Landscape Katedry aplikované geoinformatiky a kartografie vás zve na hackathon na téma "Využití družicového výzkumu pozorování Země při sledování a vyhodnocení světových událostí", který se uskuteční na Albertově o víkendu 27.-28. dubna.
Inovativní přístup k planárně chirálním látkám
Dr. Vojtěch Dočekal a prof. Jan Veselý z katedry organické chemie Přírodovědecké fakulty UK popsali novou vysoce efektivní metodu přípravy planárně chirálních látek. Metoda založená na organokatalytické desymetrizaci byla publikována v prestižním časopise Nature Communications. Gratulujeme!
Prestižní Cenu Johna Maynarda Smithe získala Magdalena Bohutínská
Evropská společnost pro evoluční biologii každoročně uděluje Cenu Johna Maynarda Smithe vynikajícímu mladému evolučnímu biologovi. V letošním roce se laureátkou této prestižní ceny stala Mgr. Magdalena Bohutínská, Ph.D. z katedry botaniky, která je aktuálně stážistkou Marie Sklodowska-Curie Actions na Univerzitě v Bernu. Gratulujeme!
Děkanský sportovní den
Zveme všechny nadšené sportovce na Děkanský sportovní den, který se koná ve čtvrtek 25. dubna 2024. Součástí této akce bude i noční orientační závod smíšených dvojic. Občerstvení zajištěno na Albertově v průběhu volejbalového turnaje a v areálu SCUK Hostivař v odpoledních a večerních hodinách. Těšíme se na vás!
Studentská konference OPTO2024
Lasery. Spektroskopie. Světlo. Optická vlákna. Něco ti tyhle pojmy říkají? Pak právě pro tebe je mezinárodní studentská konference OPTO2024, kterou organizuje MFF UK ve dnech 22.- 26. července 2024 v Praze. Již teď je registrováno přes 40 abstraktů z 9 zemí, uzávěrka přihlášek je 14. dubna!
Evoluce cikád zachovaná v jantaru
Hui Jiang, mladá paleontoložka z Číny, se věnuje výzkumu hmyzích fosilií uchovaných v jantaru. Během několikaměsíčního pobytu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy napsala zajímavý článek o evoluci cikád, který byl nedávno publikován v časopise Nature Communications. Co nám může několik jedinců zachovaných v jantaru říci o hmyzu, který většinu svého životního cyklu prožije skrytě pod zemí? A jak nám může evoluce cikád pomoci pochopit rozsáhlé změny v rostlinných společenstvech, které se odehrávaly ve spodní křídě?
Pražské ptactvo 1800–2020: Ptáci, město, příběh hrdiny - představení knihy ve Viničné 7
Srdečně vás zveme na slavnostní představení knihy Pražské ptactvo 1800-2020: Ptáci, město, příběh hrdiny, kterou v návaznosti na původní dílo Veleslava Wahla doplnila a znovu vydala na konci roku 2023 Česká společnost ornitologická a Revolver revue. Součástí večera bude i poutavá přednáška Ondřeje Sedláčka z katedry ekologie PřF UK a Petra Voříška z České společnosti ornitologické.
Přednáška: Kosatce v české přírodě a zahradách
Česká botanická společnost a katedra botaniky PřF UK srdečně zvou všechny zájemce na přednášku Pavla Sekerky a Zuzany Caspers "Kosatce v české přírodě a zahradách", která se koná v pondělí 8. dubna 2024 v 17hod. v Benátské 2. Přednášku můžete sledovat i online.
Česko má novou zbraň proti nebezpečným virům a infekcím
V Biotechnologickém a biomedicínském centru Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci (BIOCEV) byla 3. dubna 2024 otevřena nová laboratoř s biologickým zabezpečením BSL3 umožňující bezpečnou práci s vysoce infekčními viry a bakteriemi. Tato laboratoř byla vybudována z dotace projektu EXCELES Národní ústav virologie a bakteriologie. Špičkově vybavené pracoviště za téměř 65 mil. korun umožní vědcům studovat např. žloutenku typu B, horečku údolí Rift, virus lidského imunodeficitu (HIV), ale také virus SARS-CoV-2. Studium vlastností, životních cyklů těchto i dalších virů a studium jejich interakce s přenašeči umožní identifikaci diagnostických a léčebných cílů.
Nová výzva: 4EU+ cotutelles
Výzkum kaldery vulkánu Kameni ve východním Středomoří
Existuje hypotéza, která říká, že po velké sopečné erupci trvá velmi dlouho, než se vytvoří nová sopečná erupce. Nemusí tomu tak však být vždy. Že jsou vulkanické krátery schopné vyprodukovat obrovské množství materiálu i poměrně krátce po velké erupci, ukazuje nová studie, kterou v prestižním vědeckém časopise Nature Geoscience publikoval mezinárodní tým, jehož součástí byl i doc. Günther Kletetschka z Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky.
20th Blue Danube Sympozium on Heterocycles in Chemistry
Zveme vás na 20. ročník Blue Danube Sympozium on Heterocycles in Chemistry, který se koná, poprvé v Praze, ve dnech 25. - 28. srpna 2024. Registrace na konferenci byla otevřena.
Letní škola výzkumu krevních parazitů volně žijících obratlovců
Zoologové a parazitologové z naší fakulty spolupořádají v rámci evropského projektu WIMANET (COST) letní školu výzkumu krevních parazitů volně žijících obratlovců, která se koná od 1. do 7. září 2024 v obci Mohelno. Na letní školu dorazí zkušení specialisté v oboru, kteří studenty teoreticky i prakticky seznámí s nejrůznějšími přístupy a technikami studia krevních parazitů. Studenti začínající svůj výzkum v tomto oboru se na školu mohou přihlásit do 31. března.
Mariya Shamzhy přispěla k průlomovému mezinárodnímu výzkumu
Doc. Mgr. Mariya Shamzhy, Ph.D. z katedry fyzikální a makromolekulární chemie PřF UK (výzkumné centrum CUCAM) přispěla k průlomovému mezinárodnímu výzkumu katalýzy zeolitů publikovanému v prestižním časopise Nature Communications. Gratulujeme!
Čestná medaile AV ČR pro prof. Ivana Horáčka
Čestné medaile pro vědce, jejichž práce rozvíjí celé obory, udělila 21. března 2024 Akademie věd hned třem laureátům. Všichni ve svých oblastech posunuli poznání a inspirovali mnoho dalších odborníků i studentů. Čestnou oborovou medailí Františka Pošepného za zásluhy v geologických vědách byl oceněn prof. RNDr. Ivan Horáček, CSc. z katedry zoologie. Gratulujeme!
Vodu bychom měli chránit ústavou. Rozhovor s profesorem Bohumírem Janským
O hydrologické bilanční rovnici a co je v této rovnici v současné době nejzávažnější; jaké postupy hydrologové navrhují a že akumulace vody je kontroverzní téma i na naší alma mater; o (ne)hospodaření pitnou vodou a její ochraně, ale i o tom, že výjimečná výstava Amazonka míří z České republiky do Latinské Ameriky se dočtete v rozhovoru s hydrogeografem profesorem Bohumírem Janským pro časopis Forum Magazín Univerzity Karlovy.
Nová výstava Planeta Praha
Proč mají ježci rádi vajgly? Nová výstava Planeta Praha vypráví o pražské přírodě jinak, než jsme zvyklí a pozoruje město „očima“ rostlin a živočichů. Jak vnímají chodníky, pukliny v omítce, nádražní peróny nebo pouliční lampy? Jakým způsobem a jak úspěšně využívají prostředí, které si lidé vystavěli pro sebe? Kolik „obyvatel“ vlastně Praha dohromady má? Nejen na tyto otázky odpoví výstava, kterou připravil CAMP ve spolupráci s tvůrci dokumentárního filmu a knihy Planeta Praha. Významně se na ní podílel i RNDr. Ondřej Sedláček, Ph.D. z katedry ekologie. Výstava je k vidění od 21. března do 1. září 2024.
Příspěvek na cestu studentky nebo studenta do zahraničí na zkušenou
Nadační fond Přírodovědecké fakulty UK, v jehož statutu je podpora pedagogické, vědecké a výzkumné činnosti vykonávané na fakultě, vyhlašuje i letos výzvu pro podávání žádostí o příspěvek na cestu studentky nebo studenta do zahraničí na zkušenou. Žádost mohou podat pouze studenti PřF UK magisterského nebo doktorského studia, a to do 7. dubna 2024. Hlavním poskytovatelem příspěvku je Nadační fond IOCB Tech v rámci svého projektu "Stipendium Nadačního fondu IOCB Tech".
Nadace Neuron vyhlašuje nový ročník Expedice Neuron 2024
Nadace Neuron otevírá registrace do úspěšného projektu Expedice Neuron 2024, který podporuje terénní výzkum a navazuje na slavnou éru cestovatelů Zikmunda a Hanzelky. Čeští vědci a výzkumníci napříč obory mohou díky mecenášům Nadace Neuron získat až 1 milion korun na terénní výzkum kdekoliv po světě. Svůj projekt můžete přihlásit do 20. dubna 2024. Podmínkou vyplacení grantu je zahájení expedice nejpozději do července 2025.

Akce dokumentů