E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS - veřejné aktuality

Kanál RSS

Atomární inženýrství přinese revoluci v medicíně, chemii i energetice
Nové materiály pro získávání a ukládání energie, nanoroboty, které budou v lidském těle odhalovat či likvidovat zárodky nemocí, nebo látky, jež urychlí a zefektivní řadu chemických reakcí v průmyslové výrobě, vyvinou s využitím revoluční metody atomárního inženýrství vědci zapojení do projektu Technologie za hranicí nanosvěta (TECHSCALE). Univerzita Palackého (UP) s ním uspěla v prestižní výzvě Špičkový výzkum operačního programu Jan Amos Komenský, partnery jsou Univerzita Karlova a CEITEC-VUT. Pětiletý výzkum získal podporu téměř půl miliardy korun.
Nový kurz: Praktická imunologie
Centrum dalšího vzdělávání upozorňuje na nový kurz Praktická imunologie, jehož garantem je RNDr. Karel Drbal, Ph.D. z katedry buněčné biologie. Kurz je určen pro zaměstnance i pro širokou veřejnost a U3V. Předpokládaný začátek kurzu je 20. února 2024, poslední přednáška pak 7. května 2024 od 18.15 ve Viničné 7, Praha 2. Uzávěrka přihlášek je 31. ledna 2024.
Konference: Interdisciplinary Meeting of Young Life Scientists
Ve dnech 20.-23. 5. 2024 se uskuteční již 23. ročník konference Interdisciplinary Meeting of Young Life Scientists určené studentům a mladým výzkumníkům přírodovědných oborů. Se svými abstrakty se můžete o aktivní účast formou posteru či přednášky ucházet v kategoriích "Bioscience & Molecular Biology, "Organic Chemistry & Catalysis" či "Advanced Analytics & Material Science". Všem úspěšným žadatelům jsou náklady na účast hrazeny organizátory. Uzávěrka přihlášek je 31. ledna 2024.
Pozvánka na habilitační přednášku RNDr. Michala Jeníčka, Ph.D.
Přednáška na téma „ Význam sněhu v hydrologii horských oblastí v měnícím se klimatu“ v rámci habilitačního řízení RNDr. Michala Jeníčka, Ph.D., se uskuteční dne 11. ledna 2023 od 9:00 v Pravé rýsovně.
Program STARS 2024 je otevřen
Přírodovědecká fakulta UK zahájila další ročník programu STARS, který podporuje talentované doktorandy z celého světa. V rámci STARS 2024 si mohou studenti vybrat některé z 63 témat doktorského výzkumu, která jsou zveřejněna na webových stránkách od 8. ledna 2024. Uzávěrka přihlášek je 13. března 2024.
Worskshop Základy analýzy bioobrazů
Vinicna Microscopy Core Facility (VMCF) srdečně zve všechny zájemce na pětidenní workshop Základy analýzy bioobrazů, ten se koná od 5. do 9. února 2024. Představí možnosti nástrojů pro zpracování a vyhodnocování obrazů, naučí vás efektivně vizualizovat, analyzovat a interpretovat vlastní data. Registrace nutná.
Sdělení studentům PřF UK
Vedení PřF UK sleduje aktuální situaci na Filozofické fakultě i na celé Univerzitě Karlově. Existuje nemálo studentů, kteří mají kromě výuky na fakultě výuku i na FF UK, která v současnosti podléhá zvláštnímu režimu. Po rozkliknutí této aktuality naleznete pokyny pro organizaci zkoušek a studia, které momentálně platí na FF UK.
Informace k provozu fakulty od 2. 1. 2024
Počínaje úterkem 2.1. 2024 Přírodovědecká fakulta obnovuje provoz svých budov v běžném režimu dle plánovaných aktivit. Tato informace se týká studentů i zaměstnanců.
Přírodovědecká fakulta vyjadřuje upřímnou soustrast obětem útoku i všem pozůstalým
Přírodovědecká fakulta sdílí bolest, které byla vystavena Filozofická fakulta. Vyjadřujeme upřímnou soustrast nejen naším kolegyním a kolegům, ale hlavně všem blízkým obětí tragédie.
Právě vyšlo druhé číslo 33. ročníku Geografických rozhledů s tématem Národní parky
Národní parky se obvykle zřizují v oblastech, které jsou jen málo dotčené civilizací a skýtají značné přírodní bohatství. Mají za úkol chránit, ale zároveň částečně i zpřístupňovat vzácné (často ohrožené) druhy rostlin, zvířat, případně celé ekosystémy. Někdy se národní parky zakládají i v lidmi osídlených místech s cílem vrátit tamní krajinu a přírodu do co možná nejpůvodnějšího, přirozeného stavu.
Starobylé kořeny fytohormonální signalizace
V prestižním časopise Cell vyšla nová studie zabývající se rostlinnou signální molekulou, auxinem. Na vzniku studie se jako spoluautoři podíleli Matyáš Fendrych a Shiv Mani Dubey z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Film "Radost z myšlení" - portrét Zdeňka Neubauera
Dokumentární film Radost z Myšlení přibližuje osobnost přírodovědce a filosofa Zdeňka Neubauera, významné osobnosti naší fakulty, která odešla v roce 2016. Dokument lze zdarma streamovat na stránkách České televize.
Nové poznatky o klimatických odezvách lesních ekosystémů
Nový výzkum učinil významné kroky v pochopení, jak lesní ekosystémy reagují na klimatické změny. Studie zkoumala vztah mezi indexy šířky letokruhů a normalizovaným rozdílovým vegetačním indexem v kontextu klimatu, topografie a půdních podmínek. Korespondenčním autor studie je dr. Mašek z Katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy
Fakultní ples je za dveřmi!
Vstupenky jsou v prodeji do pátku do 12:00 a pak rovněž večer na Žofíně od 19:30.
Pamětní granty Martiny Roeselové míří i na naši fakultu
Pamětní granty Martiny Roeselové, které finančně podporují mladé vědkyně a vědce pečující o dítě předškolního věku, pro rok 2024 byly uděleny. Celkem 1, 5 milionu korun získá 10 mladých vědkyň a vědců, mezi nimi i Tereza Novotná Jaroměřská a Ali Masihi z naší fakulty. Gratulujeme!
Hlavonožci z Montany
Mezinárodní tým paleobiologů vedených prof. Christianem Klugem (Univerzita Zurich) s českou účastí (prof. Martin Košťák, PřF UK) zkoumal zbytky ca 327 mil. let (spodní karbon, serpukhov) starých nálezů coleoidních hlavonožců z Montany.
V Karolinu byli jmenováni noví profesoři. Tři z nich jsou z naší fakulty.
Prezident České republiky Petr Pavel a ministr školství Mikuláš Bek předali 12. prosince 2023 jmenovací dekrety dvaceti sedmi osobnostem Univerzity Karlovy. Nejvyšší akademický titul převzali nově jmenovaní ve Velké aule pražského Karolina. Prof. RNDr. Markéta Martínková, Ph.D., prof. Josef Novotný, Ph.D. a prof. RNDr. Martin Ouředníček, Ph.D. jsou spojeni s naší fakultou. Gratulujeme!
Czexpats: Konference pod stromeček 2023 se z pietních důvodů neuskuteční
Chtěli bychom Vás informovat, že Konference pod stromeček v původním formátu neproběhne. Upřímně chápeme rozhodnutí Univerzity Karlovy a následně vedení BIOCEV konferenci ve světle včerejších událostí na své půdě nehostit. Sami jsme zvažovali, jak se k organizování konference v duchu této tragédie postavit a vnímáme bolest a šok, kterou tato událost způsobila. Pro ty z vás, kteří by se chtěli sejít a společný čas využít k reflexi včerejšího tragického útoku a uctění památky obětí, bychom chtěli nabídnout možnost neformálního setkání na půdě Ústavu molekulární genetiky (Vídeňská 1083, 142 20 Praha-Libuš). Setkání proběhne od 14 do 16 hodin a krátkou řečí je uvede Jitka Štollová, absolventka Filosofické Fakulty UK.
Mikrobiom pravděpodobně neovlivňuje mezidruhové křížení
Společenstva střevních bakterií a hub u hybridních myší se výrazně neliší od společenstev jejich „rodičovských“ poddruhů, prokázali vědci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR na divoké populaci myši domácí v tzv. hybridní zóně. Výzkum rozporuje některé dřívější studie, které naznačovaly, že správná funkce střevní mikrobioty zkřížených myší je narušená. Na výzkumu se podíleli i odborníci z Katedry zoologie PřF UK.
Inovační workshop: Řetězec výsledků: Jak pohlídat, že bude váš projekt mít impakt?
Zveme vás na inovační workshop na téma Řetězec výsledků: Jak pohlídat, že bude váš projekt mít impakt?, který se koná v úterý 12. prosince od 9 do 12 hodin v Kampusu Hybernská. Workshop je určen všem studentům i zaměstnancům fakulty.

Akce dokumentů