E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS - veřejné aktuality

Kanál RSS

Geografické rozhledy: Nerostné bohatství
Právě vychází třetí číslo 33. ročníku Geografických rozhledů na téma Nerostné bohatství. Nové číslo přináší texty jak o surovinách tradičních, tak i o těch moderních. Nabízí pohled na to, jak nerostné bohatství interaguje s prostorem - jaký vliv má na rozvoj území, ale i jak se dá vypořádat s negativním dopadem těžby na krajinu. Příjemné čtení!
Naše fakulta hostí Konferenci Implementace METODIKY M17+
Výroční konference o hodnocení podle Metodiky 2017+, kterou pořádá Rada pro výzkum, vývoj a inovace ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy 14. února 2024 ve Velké geologické posluchárně na Albertově, je tentokrát zaměřena na problematiku hodnocení v přírodních vědách a na připravovanou aktualizaci Metodiky 2017+. Konferenci můžete sledovat online.
Konference “Let’s transfer science” proběhla letos poprvé na Albertově
Šestého února se na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy sešly špičky řady oborů na konferenci Let’s transfer science, za jejímž pořádáním stál docent Vladimír Krylov, proděkan pro vědu, výzkum, vědecké informace a akademické kvalifikace, přenos poznatků a technologií.
Pozvánka na přednášku v souvislosti s habilitačním řízením Mgr. Miroslava Kolaříka, Ph.D.
Přednáška na téma ,,Houby rodu Geosmithia – dlouho přehlížení symbionti podkorního hmyzu'' proběhne na zasedání vědecké rady biologické sekce PřF UK dne 15. února 2024 v 10 hodin v posluchárně fotochemie, přízemí budovy Viničná 7, Praha 2.
Geografické pondělí: Ukrajinští váleční uprchlíci v Česku – výzva, úspěchy, problémy
Geografická sekce PřF UK zve na další moderovanou diskusi v rámci cyklu Geografické pondělky s názvem "Ukrajinští váleční uprchlíci v Česku – výzva, úspěchy, problémy". Akce proběhne ve Velké geologické posluchárně v pondělí 26.2. v 17.30. Moderuje profesor Dušan Drbohlav.
Zlatá promoce pro absolventky a absolventy z roku 1974
Srdečně zveme všechny absolventy, kteří si v letošním roce připomenou výročí 50 let od svého absolutoria na naší fakultě, na Zlatou promoci. Ta se již tradičně koná ve Velké aule pražského Karolina v sobotu 13. dubna 2024. Těšíme se na vás!
Rozjeďte své nápady s kurzy CPPT UK
Hledáte volitelné kurzy, které Vám otevřou nové obzory? Podívejte se na nabídku Centra pro přenos poznatků a technologií UK. Kurzy jsou vhodné pro všechny studenty UK napříč obory a fakultami a provedou vás jimi odborníci z praxe.
Seminář Moderní elektroanalytické metody
Srdečně zveme všechny zájemce na seminář firmy Metrohm "Moderní elektroanalytické metody", který se koná ve středu 7. února 2024 od 10 hod. v posluchárně CH2 Chemického ústavu PřF UK na Albertově pod záštitou prorektora VŠCHT Praha prof. Matějky a děkana PřF UK prof. Zimy.
Cena Karla Štulíka 2024
Ve středu 31. ledna 2024 v Chemickém ústavu PřF UK proběhne soutěž o nejlepší studentskou vědeckou práci v oboru analytická chemie Cena Karla Štulíka 2024. Tentýž den budou vyhlášeny její výsledky.
Ptáci, město, příběh hrdiny
Revolver Revue a Česká společnost ornitologická vydávají mimořádnou knihu s názvem Pražské ptactvo 1800–2020 (Ptáci – město – příběh hrdiny). Obsáhlý svazek přináší slovem i obrazem pozoruhodné ornitologické dílo Veleslava Wahla a zároveň přibližuje osud tohoto odbojáře proti dvěma totalitám, který za své přesvědčení zaplatil životem. Na vzniku knihy se podílel mimo jiné i Ondřej Sedláček z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK a fakulta také vydání finančně podpořila.
Konference mladých demografů
Srdečně vás zveme na 15. Konferenci mladých demografů, která se uskuteční ve dnech 7.- 9. února 2024 na Albertově. Na oslavu 15 let konference byli pozváni tři hosté, dřívější účastníci: Olga Kurtinová (Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy), Liili Abuladze (Univerzita v Tallinnu) a Cosmo Strozza (Univerzita jižního Dánska). Registrace na konferenci končí 29. ledna 2024.
Bílkoviny regulující sekreci u rostlin ovlivňují odolnost proti patogenům
Studie, jejímž prvním sdíleným autorem je doktorand z Přírodovědecké fakulty, George Caldarescu, byla nedávno publikována v prestižním časopise Plant Cell.
Gaudeamus Praha 2024
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus na výstavišti v Letňanech v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani naše fakulta.
Pozvánka na veřejnou přednášku v souvislosti s habilitačním řízením RNDr. Petra Kozlíka, Ph.D.
Přednáška proběhne dne 13. 2. 2024 ve 14:00 hod v posluchárně CH 3, chemické sekce PřF UK, Hlavova 8, Praha 2. Téma přednášky "Hydrofilní interakční kapalinová chromatografie: Od separačního mechanismu přes analýzu malých molekul ke glykoproteomické analýze".
Naši biologové na konferenci Primus Day
Již poosmé letos mladé vědkyně a vědci získali na realizaci projektů finanční podporu od své univerzity, a to prostřednictvím programu Primus. Od roku 2017 Univerzita takto podpořila 162 špičkových vědeckých skupin a laboratoří. Podělit se o své zkušenosti se získáním ERC grantů UK nebo programu Primus s těmi, kdo na svůj první grant teprve čekají, přišli i tři biologové z naší fakulty: Mgr. Jan Dobeš, Ph.D., Mgr. Matyáš Fendrych, Ph.D., Mgr. a Klára Hlouchová, Ph.D.
Konference: Let's Transfer Science - Technology Transfer at the Faculty of Science
Srdečně zveme všechny zájemce na konferenci "Let's Transfer Science - Technology Transfer at the Faculty of Science", která se koná v úterý 6. února 2024 od 9:00 ve Velké geologické posluchárně na Albertově 6. Jejím cílem je zvýšit povědomí o technologickém transferu, jeho důležitosti a přínosu pro naši fakultu. Součástí konference bude networking výzkumných týmů mezi sebou, popř. s investory. Konference proběhne v anglickém jazyce. Kapacita míst je limitována, prosíme, registrujte se. Občerstvení je pro registrované účastníky zajištěno.
Opakovaná adaptace pod lupou vědců
V prestižním časopise Trends in Ecology and Evolution bylo právě publikováno nové review o opakované adaptaci. Článek je výsledkem spolupráce Přírodovědecké fakulty UK a Univerzity v Bernu a jeho hlavní autorkou je Magdalena Bohutínská. Článek vyšel také jako "obálkový" v dubnovém tištěném vydání časopisu, v němž text samotný tvoří "featured content".
Fakulta se zapojí do Sítě výzkumných institucí a podniků pro infrastrukturu
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy se od letošního roku zapojí do kooperačního projektu v rámci programu Interreg Česko-Sasko. Hlavním řešitelem za PřF UK je doc. RNDr. Jiří Mls, CSc. z Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky.
Pozvánka na veřejnou přednášku v souvislosti s habilitačním řízením Mgr. Marcely Slovákové, Ph.D.
Přednáška ''Imobilizace enzymů na magnetické a nanovlákenné nosiče a jejich využití v bioanalýze" se bude konat 1. 2. 2024 v 10:30 hod v posluchárně CH 3, chemické sekce PřF UK, Hlavova 8, Praha 2.
Metodické pokyny k AI pro akademiky
Organizace prg.ai a Univerzita Karlova založily skupinu, která na poli umělé inteligence připraví české vzdělávání na nevyhnutelné změny. V krátkodobém horizontu je snahou poskytnout aktérům v rámci nejen vysokého školství metodickou podporu pro zapojení uměle inteligence do vzdělávacího procesu, nabídnout řešení v oblasti etiky závěrečných prací a vědeckých textů včetně nabídky kurzů a školení.

Akce dokumentů