Vodu bychom měli chránit ústavou. Rozhovor s profesorem Bohumírem Janským

O hydrologické bilanční rovnici a co je v této rovnici v současné době nejzávažnější; jaké postupy hydrologové navrhují a že akumulace vody je kontroverzní téma i na naší alma mater; o (ne)hospodaření pitnou vodou a její ochraně, ale i o tom, že výjimečná výstava Amazonka míří z České republiky do Latinské Ameriky se dočtete v rozhovoru s hydrogeografem profesorem Bohumírem Janským pro časopis Forum Magazín Univerzity Karlovy.
Foto: Marcela Uhlíková

"Přes dvě miliardy lidí v 80 státech světa trpí chronickým nedostatkem vody, jak oznámily vlády těchto zemí do Světové meteorologické organizace v Ženevě – World Meteorological Organization (WMO). Nejméně 1,2 miliardy obyvatel naší planety nemá přístup k pitné vodě. Vyhlášením Světového dne vody – na 22. březen byl ustanoven v roce 1993 – se Organizace spojených národů rozhodla upozornit na její kritický nedostatek, nezbytnou ochranu a šetření.

Vodním znalcem nad znalce, jehož jméno už dávno „zdomácnělo“ daleko za hranicemi České republiky, je profesor Bohumír Janský – ano, mimo jiné „ten, co zmapoval prameny Amazonky“. A právě s hydro-geografem z Přírodovědecké fakulty UK, kde stále stíhá (a tvrdí, že tuze rád) vyučovat své nástupce, se sešla redaktorka magazínu Forum: ptala se a pokusila se navázat na rozhovor, který spolu vedli přesně před třemi lety Bohumír Janský: Náčelník, Amazonka a vody světa (ukforum.cz)

Celý článek najdete zde.

Publikováno: Pátek 22.03.2024 10:35