E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Archiv 2018

PERU.jpg
economic geography journal.jpg
STARS.jpg
CHLUPACOVO.jpg
MINERALOGICKE MUZEUM.jpg
MINERALOGICKE MUZEUM I.jpg
MAPOVÁ SBÍRKA.jpg
BOTANICKA ZAHRADA.jpg
HRDLIČKOVO MUZEUM II.jpg
CHEMIE.jpg
Pražská muzejní noc na PřF UK
V rámci Pražské muzejní noci, dnes již největší kulturní a populárně-vědecké akce v hlavním městě, bude od soboty 9. června od 19.00 do neděle 10. června do 01.00 ponocovat i naše fakulta. V tuto noc pro Vás neotevíráme pouze muzejní sbírky, stejně jako každý rok vás i letos čeká bohatý doprovodný program.
MUZEJNI NOC.jpg
Pozvanka_vystava_Klaudyan.jpg
Mikuláš Klaudyán: První mapa Čech 1518 v Mapové sbírce
Knihovna geografie a Mapová sbírka Geografické sekce PřF UK vás zvou, u příležitosti 500. výročí vydání první mapy Českého království, na výstavu Mikuláš Klaudyán: první mapa Čech 1518. Výstava potrvá od 23.5. do 31.12.2018. Vstup je volný.
logo klaudyan.jpg
Pozvanka_vystava_Klaudyan (1).jpg
Vyšlo opatření rektora: Zásady a pravidla ochrany osobních údajů
Pozvanka_vystava_Klaudyan FINAL.jpg
VELETRH VEDY II.jpg
VELETRH VĚDY LOGO.png
kure_jandova.png
21. ročník Ceny Wernera von Siemense byl vyhlášen
Společnost Siemens, ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a rektorem Tomášem Zimou, který převzal roli předsedy jedné z porot, hledá a následně ocení nejlepší studenty, vedoucí jejich prací, mladé vědce a pedagogy. V letošním roce na vítěze čekají navýšené odměny spolu s cenou 10 000 Kč za doporučení vítěze. Přihlášky podávejte do 25.listopadu 2018.
SOUTĚŽ NAKLADATELSTVI AV.jpg
Nakladatelství Academia vyhlašuje 7. ročník Studentské soutěže o vydání rukopisu magisterské práce
Diplomové práce z kategorií Vědy o živé přírodě a chemické vědy, Vědy o neživé přírodě, Humanitní a společenské vědy mohou vedoucí prací i kateder přihlašovat do 31.10.2018.
Zajímavá brigáda v krásném prostředí Národního parku Šumava
Správa Národního parku Šumava hledá brigádníka/brigádnici v rámci dotazníkového šetření - socio-ekonomický monitoring. 5 dní v červnu až říjnu 2018.
čtvercový plakát.jpg
BIOCEV I.jpg
Dny Biocevu 2018
Biotechnologické a biomedicínské centrum Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci (BIOCEV) pořádá letos již potřetí Vědeckou konferenci s poster session. Všichni zájemci jsou srdečně zváni. Akce se koná 18. - 19.6. 2018.
BIOCEV.jpg
Prof. Kindlmann ve Studiu 6
Zajímavý rozhovor o ohrožení biodiverzity s prof. Pavlem Kindlmannem z Ústavu pro životní prostředí.
[···]
ARCHEOLOGICKÁ ŠKOLA.jpg
LOGO ARCHEOLOGICKÁ SKOLA.jpg
Archeologická letní škola letos poprvé za účasti Hrdličkova muzea
Archeologické letní škola s názvem ANTICKÝ SVĚT A EVROPA OČIMA 21. STOLETÍ proběhne 11.- 13. 6. 2018 v kampusu Hybernská. Hrdličkovo muzeum člověka doplní program nejen o zajímavosti z paleopatologie, ale i o metody kosterní antropologie, které jsou nezbytnou součástí archeologické terénní práce.
obrazek archeolog skola.jpg
antibiotics.jpg
Appbiotics tým hledá betatestery pro svoji aplikaci
Appbiotics tým vás zve do programu testování nevydané verze aplikace Appbiotics, která pomáhá lépe užívat antibiotika. Jako tester získáte aktualizaci, která zahrnuje testovací verzi aplikace Appbiotics, která může obsahovat také dosud nevydané verze okamžité aplikace.
obrazek GR.jpg
Nové číslo Geografických rozhledů je na světě
Hory, to je téma posledního pátého čísla letošního ročníku Geografických rozhledů. Jak se člověk adaptoval na život v horách? Víte, jak vznikla horská údolí? Jak působí mráz v našich horách a jak se interakce hor s atmosférou odráží na počasí? A stane se Krušnohoří památkou UNESCO? Toto a mnoho dalšího se dočtete v novém čísle.
logo.jpg
plakátek.jpg
Výstava Cesta spravedlivá od alchymie k chemii
Knihovna chemie Přírodovědecké fakulty UK hostí od 24.5. do 31. 10. 2018 zajímavou expozici, zachycující okamžiky dějin alchymie a chemie od nejstarších dob do konce 18.stol. Vstup volný.
na web.jpg
na web.jpg
0001 (3).jpg
flyier-A3-final-CZ.jpg
science slam II.jpg
Zapojte se do Charles University Science Slam!
Science Slam je stand-up formát, kdy mladí vědci prezentují své výzkumné projekty v krátkých 6- minutových rozhovorech, které lze snadno sledovat. Následně publikum hlasuje za nejlepší výkon. Důležité není vědecký výsledek jejich práce, ale jak vysvětlit projekt zábavným, srozumitelným a stručným způsobem.
BIO BIO CEV.jpg
BIO BIO BIO CEV I.jpg
TK PTACEK.jpg
TK MAPA.png
Unikátní projekt zmapoval nářečí strnada v Česku
Článek týmu z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK, Ústavu biologie obratlovců AV ČR a České společnosti ornitologické, který nedávno vyšel v prestižním ornitologickém časopise IBIS, je vyvrcholením více než šestileté spolupráce mezi českými vědci a dobrovolníky z řad veřejnosti, kteří mapovali geografickou variabilitu ve zpěvu strnada obecného v Česku. Povedlo se tak shromáždit studijní materiál, který nemá ve světě obdoby.
strnad.jpg
valdštejnská zahrada.jpg
senat.jpg
Zahradní slavnost Klubu Alumni Univerzity Karlovy
První místopředsedkyně Senátu PČR Mgr. Miluše Horská a rektor Univerzity Karlovy prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc. Vás srdečně zvou na Zahradní slavnost, která se, pod záštitou senátora prof. RNDr. Václava Hampla, DrSc., koná ve středu 27.6.2018 od 18:00 do 20:00 ve Valdštejnské zahradě v Praze.
machač.jpg
machač.jpg
A5_orientacni_tyden_final.jpg
Orientační týden 2018, vstupte do světa UK
Informační, poradenské a sociální centrum pořádá Orientační týden 2018, cyklus přednášek pro studenty prvních ročníků UK. Registrace na jednotlivé přednášky bude spuštěna 1. týden v září.
obrazek na web.jpg
Pomozte zalesnit Jeseníky!
Spolek ekologická organizace PagoPago pokračuje v záchraně lesa před kůrovcovou kalamitou v Jeseníkách. Placená brigáda. Akce se koná celé léto. Nástup možný ihned.
Univerzita Karlova má osmnáct nových profesorů, dva z nich jsou z naší fakulty
Šedesát kandidátů převzalo 25. června ve velké aule Karolina profesorské jmenovací dekrety. Osmnáct z nich bylo z Univerzity Karlovy. Z naší fakulty byli profesory jmenováni doc. Ivan Čepička z katedry zoologie a doc. Oldřich Fatka z Ústavu geologie a paleontologie.
pečeť.jpg
Naši odborníci na výzkum kvasinek otevřeli v časopise Science vědeckou debatu o apoptóze u nižších eukaryot
Odbornice z BIOCEVu Zdena Palková a Libuše Váchová spolu s dalšími zahraničními kolegy poukázali v příspěvku typu „technical comment“ časopise Science na problematické přístupy a nedostatečně podložené závěry v článku dříve publikovaném v témže časopise. Zmíněný článek popsal programovanou, apoptóze-podobnou smrt plísně Aspergillus fumigatus indukovanou plicními neutrofily jako důležitý mechanismus imunitní reakce.
palkova.jpg
CHAMELEON I.jpg
CNP_RGB_kolo.jpg
Veda_je_krasna_plakat_A4_nahled.jpg
Věda je krásná 2018
Oblíbená fotografická soutěž PřF UK Věda je krásná letos na podzim oslaví svůj 10. jubilejní ročník. Tak se chopte fotoaparátu, mikroskopu nebo jen tužky a zvěčněte její půvab. Registrace soutěžních příspěvků proběhne od 10.10. 2018 do 31.10. 2018.
na web.jpg
LINDA POKORNÁ PARAZITIČTÍ PRVOCI I.jpg
na web I.jpg
na web.jpg
ČESKÁ ORNITOLOGICKÁ SPOLEČNOST WEB.jpg
ČESKÁ ORNITOLOGICKÁ SPOLEČNOST WEB I.jpg
Zemědělská politika EU je pohromou pro polní ptáky
Od vstupu České republiky do Evropské unie ubývají naši polní ptáci rychleji, dokládá studie docenta Jiřího Reifa z Přírodovědecké fakulty UK, publikovaná ve vlivném mezinárodním časopise Conservation Letters. Je zjevné, že Společná zemědělská politika a nastavení zemědělských dotací vyžadují zásadní změny.
ČSO.jpg
Naši vědci napomohli přečtení genomu sestřenice všech rostlin
V jednom z nejprestižnějších odborných biologických časopisů The Cell vyšel nedávno článek několika desítek vědců z celého světa, na němž se podílel i tým z naší katedry experimentální biologie rostlin. Oznámili v něm přečtení genetické informace – genomu – sladkovodní řasy parožnatky Chara braunii. Tento výsledek výrazně napomůže odhalování evoluce rostlin. Na naše otázky odpovídal jeden ze členů týmu, Stanislav Vosolsobě.
soutez dum zahranicni spoluprace.jpg
Nenechte si ujít soutěž Domu zahraniční spolupráce
Zapojte se do soutěže Domu zahraniční spolupráce. Vytvořte koláž nebo komiks a vyhrajte letenku pro dvě osoby do libovolné evropské destinace. Registrace do 13.10.2018.
soutez dum zahranicni spoluprace I.jpg
soutez dum zahranicni spoluprace I (2).jpg
charaHQ.png
Cover_original_cropped_oříz.jpg
ranking.jpg
Univerzita Karlova patří v jistých oborech mezi nejlepší na světě
Univerzita Karlova patří v téměř třech desítkách oborů mezi nejlepší světová pracoviště. Ukázaly to výsledky žebříčku Global Ranking of Academic Subjects, který patří pod jedno z nejprestižnějších mezinárodních srovnání vysokých škol, Academic Ranking of World Universities. Na řadě těchto oborů má podíl právě naše fakulta.
pecet UK.jpg
foto1.jpg
Matyáš Fendrych získal ERC Starting grant
Zisk grantové podpory od Evropské výzkumné rady (ERC) je znamením nejvyšší kvality výzkumu. Startovací grant získal Matyáš Fendrych z katedry experimentální biologie rostlin. Na Univerzitě Karlově uspěla ještě žádost Ondřeje Pejchy z Matfyzu, podporu získalo celkem šest Čechů. Gratulujeme!
foto1.jpg
Čtyřikrát stříbro pro české biology
Ani na letošním ročníku Mezinárodní biologické olympiády se čeští zástupci neztratili. Na loňské zlato navázali čtyřnásobným stříbrem.
olymp3.png
ERC granty 2019 – předběžné informace o nadcházejících výzvách
ERC podporuje riskantní výzkum směřující za hranice poznání v daném oboru. Aktuálně se blíží uzávěrka pro ERC Starting Grants (pro výzkumníky 2-7 let po PhD, kteří si zakládají vlastní výzkumný tým) a ERC Synergy Grants (pro multidisciplinární projekty 2-4 vědců, které by nebyly možné, pokud by zapojení vědci pracovali samostatně). Pokud plánujete nebo zvažujete podání žádosti o ERC grant, kontaktujte Oddělení projektového řízení.
pavlinek LN.jpg
Czechia není mrtvý pojem
"Nedávno jsme se na stránkách Lidových novin dozvěděli, že krátké anglické jméno naší země, Czechia, je prý mrtvý pojem. K používání tohoto jednoslovného anglického názvu v zahraničí je na místě doplnit konkrétní údaje, které ukazují, že se ve světě pomalu, ale jistě šíří. A to i navzdory neschopnosti našeho státu pro to něco udělat." Nenechte si ujít zajímavý úhel pohledu Petra Pavlínka, profesora katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK.
Petr_Pavlinek.png
20180806_LN-NOVINY_LN-MORAVA_LAA009 (1).pdf
CUIP NA WEB.png

Akce dokumentů