E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Přečtěte si o nás

19. ročník Mezinárodní geografické olympiády (iGeo) přinesl medailovou úrodu

19. ročník Mezinárodní geografické olympiády (iGeo) přinesl medailovou úrodu

Letošní ročník iGeo se uskutečnil v indonéském Bandungu, největším městě provincie Západní Jáva. Tento rok byl po dlouhé covidové pauze první, kdy byla mezinárodní olympiáda uskutečněna prezenčně. Indonésie se hostitelství soutěže ujala ve velkém a zorganizovala tak nezapomenutelnou akci pro soutěžící a team leadery ze 46 zemí světa. Soutěže se zúčastnilo 177 soutěžících a český tým zaznamenal opravdu vynikající výsledek – jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile.

Publikováno 14.8.2023

Periodická tabulka prvků na PřF UK je dočasně uzavřena

Periodická tabulka prvků na PřF UK je dočasně uzavřena

Omlouváme se všem návštěvníkům, ale v současné době je výstava chemických prvků ve formě velké periodické soustavy prvků v budově Chemických ústavů, Hlavova 8, Praha 2 mimo provoz kvůli rekonstrukci učebny CH1. Předpokládané znovuotevření bude začátkem října 2023.

Publikováno 11.8.2023

Čichám, čichám ve vodě i na vzduchu

Čichám, čichám ve vodě i na vzduchu

Některé ryby umí vylézat z vody a trávit na souši určitý čas. Nejčastěji se to děje v noci a z českých ryb to dělají například úhoři. Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy ukázali, že takovéto ryby mají pravděpodobně vylepšený čich. Analýza genomu a mozku dvou set druhů ryb, naznačuje, že se čich takzvaných obojživelných ryb přizpůsobil novému způsobu života, a to zvýšením počtu čichových receptorů a zvětšením čichových laloků. O tomto tématu pojednává nová právě publikovaná studie v BMC Biology, na které se zásadním způsobem podíleli vědci z Katedry zoologie – Zuzana Musilová a Demian Burguera z výzkumné skupiny rybí evoluce (FishEvo), a Pavel Němec, Kristina Kverková, Yicheng Zhang a Francesco Dionigi ze skupiny smyslové a evoluční neurobiologie.

Publikováno 11.8.2023

Podivuhodný ptačí chromozom

Podivuhodný ptačí chromozom

U mnohobuněčných organismů obsahují všechny buňky jedince obvykle stejnou genetickou informaci. Diferenciace buněk je pak řízena regulací genové exprese, tzn. zapínáním a vypínáním různých genů v různých buňkách. Existují však výjimky, kdy namísto umlčení jsou určité sekvence z genomu trvale odstraněny. Zajímavý příklad takové programované DNA eliminace byl popsán u ptačího řádu pěvců, kde dochází k eliminaci celého chromozomu ze somatických buněk a chromozom je zachován pouze v zárodečných buňkách. V článku, který byl publikován v prestižním časopise Nature Communications, tým Radky Reifové na katedře zoologie, se Stephenem Schlebuschem coby prvním autorem, společně s dalšími vědci popsali sekvenci tohoto chromozomu u dvou blízce příbuzných druhů pěvců a poskytli tak jeden z prvních pohledů na význam a evoluční dynamiku tohoto podivného chromozomu.

Publikováno 2.8.2023

Auxin v cytoplazmě! Kořenové buňky, zatočte!

Auxin v cytoplazmě! Kořenové buňky, zatočte!

Zcela nečekanou roli AFB1 receptoru v cytoplazmě a nový mechanismus signalizace v tzv. rychlé auxinové dráze, to je jeden z nejnovějších objevů vědeckého týmu pod vedením Mgr. Matyáše Fendrycha, Ph.D. z katedry experimentální biologie rostlin. Výsledky jejich výzkumu byly v červenci letošního roku publikovány hned ve dvou prestižních odborných časopisech, Molecular Plant a eLife. Gratulujeme! Podrobnosti přináší stejnojmenný článek magazínu Forum.

Publikováno 31.7.2023

Není chlupáček jako chlupáček

Není chlupáček jako chlupáček

Rostliny se na své evoluční cestě vydaly zajímavým směrem. Stále častěji se ukazuje, že umí velmi efektivně využívat zmnožení chromozomových sad a jejich případnou následnou redukci ve svůj prospěch. Jak přesně to dělají a jaké reprodukční, ekologické či evoluční výhody jim z toho plynou? Patrik Mráz z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy je jedním ze spoluautorů nové studie, která odhalila nové poznatky týkající se reprodukčních strategií u rostlin se zmnoženým genomem.

Publikováno 31.7.2023

Čerstvý absolvent  Daniel Palouš spoluautorem článku v časopise Science

Čerstvý absolvent Daniel Palouš spoluautorem článku v časopise Science

Daniel Palouš v rámci svého magisterského studia absolvoval s podporou několika nadačních fondů a Laboratoře ekofyziologie rostlin pod vedením prof. Jany Albrechtové, stáž na univerzitě ETH v Curychu v laboratoři Global Ecosystem Ecology Dr. Toma Crowthera. Výsledkem jeho pobytu je spoluautorství studie, která nedávno vyšla v časopise Science. Danielovi i celé Laboratoři ekofyziologie rostlin k tomuto úspěchu upřímně gratulujeme!

Publikováno 26.7.2023

Helmintologové mapují výskyt cerkáriové dermatitidy

Helmintologové mapují výskyt cerkáriové dermatitidy

Cerkáriová dermatitida je kožní alergické onemocnění vyvolané průnikem larev ptačích schistosom do kůže člověka. V letních měsících narušuje koupací sezónu na řadě míst Česka. Členové helmintologické laboratoře pomáhají s mapováním jejího výskytu, určováním jejích původců a managementem postižených lokalit.

Publikováno 24.7.2023

Když doučují studenti vysokých škol

Když doučují studenti vysokých škol

Do iniciativy Fakulty doučují, která se zaměřuje na doučování studentů nebo žáků základních a středních škol, se aktivně zapojuje i naše fakulta. Jak iniciativa funguje a jaký je její přínos pro doučované i doučující vám v této aktualitě představí fakultní koordinátor iniciativy Fakulty doučují RNDr. Jakub Jelen, Ph.D. z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje.

Publikováno 24.7.2023

Pozvánka na výstavu Niche construction

Pozvánka na výstavu Niche construction

Niche construction je biologický proces, při kterém organismus mění své vlastní prostředí nebo prostředí jiných druhů. Teorie Niche construction je v současné chvíli jedním z ohnisek zájmu evoluční ekologie. Stejnojmenná výstava, kterou můžete zhlédnout v NOD od 25. 7. do 14. 9. 2023, se soustředí na mezioborový dialog mezi uměním a biologií a řeší fenomény, které jsou v biologii sice dobře zmapované, v umění však dosud často nepovšimnuté. Na výstavě jsou zastoupena díla českých a zahraničních umělců, jejími kurátory jsou umělec Adam Vačkář a biolog Jindřich Brejcha z naší fakulty. Vernisáž výstavy proběhla 25. 7. od 18.00 v NOD.

Publikováno 19.7.2023

Interdisciplinární tým UK slavil úspěch v Oxfordu!

Interdisciplinární tým UK slavil úspěch v Oxfordu!

Projekt Trauma a porod v ČR, jehož spoluautorkou je i Johana Kužílková z naší fakulty, se probojoval do globálního finále prestižní soutěže Map the System na University of Oxford. V konkurenci 17 týmů z univerzit z celého světa získal právě interdisciplinární tým UK cenu Excellence Award for Highly commended project. Gratulujeme!

Publikováno 18.7.2023

34. ročník Mezinárodní biologické olympiády - doba stříbrná a bronzová pokračuje

34. ročník Mezinárodní biologické olympiády - doba stříbrná a bronzová pokračuje

V Al Ain, na hranicích s Ománem, ve Spojených arabských emirátech (UAE) se uskutečnil letošní po mnoha stránkách mimořádný ročník Biologické olympiády. Původně se měl uskutečnit v Rusku, vzhledem k okolnostem však bylo už vloni, v arménském Jerevanu, jasné, že se tak nestane. Na poslední chvíli se podařilo – s velkým přičiněním Lenky Libusové (Katedra buněčné biologie PřF UK) – předsedkyně Mezinárodní biologické olympiády, získat novou hostitelskou zemi.

Publikováno 14.7.2023

Boření mýtu o mužích jako lovcích a ženách jako sběračkách

Boření mýtu o mužích jako lovcích a ženách jako sběračkách

Na katedře antropologie a genetiky člověka Přírodovědecké fakulty UK v současné době v rámci Fulbrightova stipendia působí hostující profesorka Cara Wall-Scheffler (Seattle Pacific University). Její nejnovější článek v PLOS One ukazuje, že ženy v lovecko-sběračských společnostech po celém světě nejsou jen sběračkami, ale často obratně loví velkou zvěř.

Publikováno 3.7.2023

Nový typ imunitních buněk má silnou českou stopu

Nový typ imunitních buněk má silnou českou stopu

108,555. Takto závratně vysokou hodnotu má impakt faktor časopisu Nature Review Immunology, v jehož posledním čísle právě vyšel článek, jehož klíčovým spoluautorem je Jan Dobeš z katedry buněčné biologie PřF UK. Hlavním tématem review článku je nový typ imunitních buněk, k jejichž objevu Jan Dobeš zásadním způsobem přispěl.

Publikováno 28.6.2023

Cena Josefa Hlávky pro rok 2023 putuje na naši fakultu

Cena Josefa Hlávky pro rok 2023 putuje na naši fakultu

I letos udělily Nadace Český literární fond a Nadace "Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových" Ceny Josefa Hlávky za vědeckou literaturu pro rok 2023. Během slavnostního předávání 19. června na Hlávkově zámku se laureátem ceny v oblasti věd o živé přírodě stal RNDr. Vladimír Rudajev, Ph.D. z katedry fyziologie. Gratulujeme!

Publikováno 28.6.2023

Prémie Otto Wichterleho

Prémie Otto Wichterleho

Akademie věd ČR letos již tradičně udělila mladým perspektivním vědeckým pracovníkům Prémii Otto Wichterleho. Mezi oceněnými jsou i zástupci Přírodovědecké fakulty UK.

Publikováno 23.6.2023

O hýlovi a bakterii

O hýlovi a bakterii

Evoluce infekčních chorob zvláště nyní, po globální pandemii COVID-19 přitahuje pozornost vědců z celého světa. Nové nemoci (tzv. emerging diseases) jsou často zrádné v tom, že schopnost vyvolat onemocnění (virulence) v evoluci patogena rychle vzroste, což má u nového hostitele významný vliv na projevy nemoci. Kolektiv převážně amerických vědců sledoval déle než dvě desetiletí trvající evoluci nové bakteriální epidemie u drobného severoamerického pěvce a díky tomu popsal nečekaný příběh přizpůsobování se hostitele a jeho patogena, který mění naše představy o evolučním vývoji infekčních onemocnění. Spoluautorem článku, který právě vyšel v prestižním časopise PLOS Pathogens, je i docent Michal Vinkler z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Publikováno 23.6.2023

Francouzské velvyslanectví ocenilo vědecké talenty

Francouzské velvyslanectví ocenilo vědecké talenty

Ceny Francouzského velvyslanectví v Praze jsou každoročně udělovány mladým českým vědcům za kvalitu jejich výzkumných prací, a to v rámci hned několika kategorií dle oborů. Nejinak tomu bylo i letos. První místo v Ceně Jacquese Derridy získala Mgr. Anna Altová. Laureáty prestižních ocenění z rukou nobelisty Jeana Marie Lehna se stali RNDr. Vojtěch Dočekal, Ph.D. (2. místo) a Mgr. Ondřej Veselý (zvláštní ceny České chemické společnosti). Všem oceněným srdečně gratulujeme!

Publikováno 21.6.2023

Do USA odjede 33 stipendistů mezivládního Fulbrightova programu, 3 z nich jsou z naší fakulty

Do USA odjede 33 stipendistů mezivládního Fulbrightova programu, 3 z nich jsou z naší fakulty

V rámci Fulbrightova stipendijního programu, financovaného českou a americkou vládou, vyjede do USA v nadcházejícím akademickém roce 2023/2024 celkem 33 českých vědců, studentů a pracovníků neziskového sektoru. Z naší fakulty stipendium získali biologové Kateřina Schwarzerová a Pavel Doležal a geograf Tomáš Chuman. Gratulujeme! Stipendisté se potkali v Americkém centru na předodjezdovém setkání, kde je pozdravil velvyslanec Bijan Sabet.

Publikováno 19.6.2023

Soutěž Česká hlava

Soutěž Česká hlava

Projekt Česká hlava spolu s Vládou ČR vyhlašuje již 22. ročník soutěže pro české vědce, techniky, konstruktéry a nadané studenty vysokých škol. Laureáti, které vybere nezávislá porota, získají finanční odměnu v celkové výši 1 450 000 Kč. Uzávěrka příjmu nominací je 14. července 2023.

Publikováno 19.6.2023