E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Boření mýtu o mužích jako lovcích a ženách jako sběračkách

Na katedře antropologie a genetiky člověka Přírodovědecké fakulty UK v současné době v rámci Fulbrightova stipendia působí hostující profesorka Cara Wall-Scheffler (Seattle Pacific University). Její nejnovější článek v PLOS One ukazuje, že ženy v lovecko-sběračských společnostech po celém světě nejsou jen sběračkami, ale často obratně loví velkou zvěř.

Mezi laickou i odbornou veřejností panuje přesvědčení, že v lovecko-sběračských společnostech muži obvykle lovili zvířata, zatímco ženy sbíraly rostlinné produkty. Stále více archeologických důkazů z lidské historie však toto paradigma zpochybňuje – v mnoha společnostech byly například ženy nalezeny pohřbené vedle nástrojů k lovu velkých zvířat.

V nové studii vědci analyzovali údaje z 63 sběračských společností po celém světě, včetně společností v Severní a Jižní Americe, Africe, Austrálii, Asii a oceánské oblasti. Výsledky ukazují, že nejméně v 79 % těchto společností loví ženy, což odporuje rozšířenému názoru, že muži výhradně loví a ženy výhradně sbírají.

Žena z kmene Awá s loveckým lukem a šípy v brazilském domorodém území Caru; Scott Wallace, Getty Images

 

Bez zajímavosti nejsou ani zjištění, že ženy loví bez ohledu na jejich mateřské postavení a více než 70 procent lovu žen se zdá být záměrných. Nejde tedy jen o příležitostné zabíjení zvířat, na která ženy při výkonu jiných prací narazí, naopak se zdá, že záměrný lov žen je často zaměřen na velkou zvěř. Analýza také odhalila, že ženy se aktivně podílejí na výuce loveckých praktik a že často využívají rozmanitější zbraně a lovecké strategie než muži.

Tato zjištění naznačují, že v mnoha lovecko-sběračských společnostech jsou ženy zkušenými lovkyněmi a hrají při lovu důležitou roli, což odporuje dlouho zažitým představám. Autoři upozorňují, že stereotypy mužů jako lovců a žen jako sběraček ovlivňovaly předchozí archeologické studie. Vyzývají proto ke kritickému přehodnocení dřívějších důkazů a varují před nesprávným uvažováním o rozdělení rolí jednotlivých pohlaví v budoucím výzkumu.

Muž z kmene Hadza při lovu, Tanzanie; Shutterstock

Odkaz na studii zde

Publikováno: Pondělí 03.07.2023 19:10

Akce dokumentů