E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníAktuálně


Přednášky: East Asian Urban and Regional Development

Profesor Bae-Gyoon Park je profesorem geografie na Národní soulské univerzitě v Koreji. Na naší fakultě pronese 25. 3. a 26. 3. dvě přednášky s tématikou urbánního a regionálního rozvoje ve východní Asii. Všichni zájemci jsou srdečně vítáni.

Publikováno 21.3.2019

Uvedení knihy: Makroregiony světa. Nová regionální studie

Datum konání 1.4.2019

Rozdělení světa na kontinenty či světadíly není jedinou možností, jak „uchopit“, poznávat a hodnotit jednotlivé části naší planety. Nová kniha, kterou vydává univerzita Karlova ve spolupráci s Univerzitou J. E. Purkyně v Ústí nad Labem v Nakladatelství Karolinum, přináší do českého prostředí koncepci tzv. makroregionů. Křest proběhne 1. dubna v 17.00 v Malé aule Karolina.

Publikováno 18.3.2019

Důsledky genomové duplikace u planého druhu r. Arabidopsis

Výzkumný tým Filipa Koláře a Karola Marholda z katedry botaniky ve spolupráci s kolegy z John Innes Centre v britském Norwichi přispěl k objasnění role genomové duplikace v divokých populacích druhu z modelového rodu Arabidopsis a ukázali, že polyploidie může v krátké době přinášet výhody v podobě akumulace výhodných variant. Článek byl nedávno publikován ve významném časopise Nature Ecology and Evolution.

Publikováno 15.3.2019

Monitoring sněhové pokrývky pomocí dronů

Změny klimatu a ekosystémů v horských oblastech vyvolávají výrazné změny v ukládání a tání sněhu, který je klíčový pro vodní režim krajiny a výskyt extrémů, jako je sucho nebo povodně. Tým profesora Jakuba Langhammera vyvinul inovativní metodu 3D rekonstrukce sněhové pokrývky s využitím bezpilotního snímkování. Článek byl publikovaný jako cover story březnového čísla časopisu Sensors.

Publikováno 16.3.2019

Umělý chemický přepínač DNA pomáhá pochopit mechanismy epigenetiky

Vědci z Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy připravili umělý chemický přepínač DNA citlivý na světlo a učinili tak první krok na cestě k umělé epigenetice – cílenému zapínání a vypínání genů. Jejich práci nyní publikoval prestižní vědecký časopis Chemical Science.

Publikováno 21.3.2019

Akce dokumentů