City Nature Challenge 2024

Od pátku 26. dubna do pondělí 29. dubna 2024 se můžete zapojit do soutěžního projektu City Nature Challenge, který i tentokrát probíhá v Praze, Brně, Uherském Hradišti a Českých Budějovicích a nově i v Ostravě a mikroregionu Veselsko. Všechna tato místa se utkají o největší počet pozorování přírodních rozmanitostí. Stačí si stáhnout mobilní aplikaci iNaturalist a zaznamenávání pozorovaných rostlin, živočichů a hub ve vašem okolí může začít.

KDY: 26. - 29. dubna 2024
KDE: Praha, Brno, Ostrava, České Budějovice, Uherské hradiště a mikroregion Veselsko

Stáhněte si iNaturalist

• Pozorujte, foťte a sdílejte volně žijící druhy ve svém okolí.
  • Získejte návrhy a důvěryhodné identifikace toho, co jste viděli.
  • Diskutujte a pomozte druhým identifikovat to, co viděli.
  • Sledujte konkrétní projekty druhů nebo lokalit, které Vás zajímají.

Program City Nature Challenge 2024

Naše fakulta na City Nature Challenge:

Kroužkovací stanice 27. - 28. dubna 2024

• Život v kapce vody - Připravili jsme si pro vás nahlédnutí do tajů přírody. Skrývá voda z tůňky život? Ukážeme vám jak pestrý! Dozvíte se, co možná ještě nevíte, a poznáte, čím se také na fakultě zabýváme.
  • Učíme se venku - Hry s environmentálními tématy, které podle metodiky Učíme se venku mají mladým nadšencům přiblížit zákonitosti i problémy, se kterými se potkáme v přírodě.

___________________________________________________________________________________________________________

Výzva odstartovala poprvé v roce 2016 a to pouze mezi městy Los Angeles a San Francisco. V roce 2018 se konal první mezinárodní ročník, kdy se zapojilo 68 měst. Do letošního ročníku se jich přihlásilo téměř 500 z celého světa.

Praha v minulém ročníku obsadila 34. místo co do počtu pozorování a předčili jsme i takové metropole jako je Florida, Vídeň, nebo Chicago či Liverpool. V rámci Evropy jsme pak na místě třetím. Ve sledované dny bylo z Prahy zaznamenáno více jak 12 tisíc pozorování a téměř 1 500 druhů. Těchto skvělých výsledků bychom nedosáhli bez pomoci partnerů, organizací působících na území hlavního města v oblasti ochrany přírody a enviromentálního vzdělávání, výchovy a osvěty.

Projekt do České republiky přivedlo v roce 2018 Národní muzeum. Od té doby se povedlo přeložit aplikaci iNaturalist do českého jazyka a Národní muzeum již tradičně organizuje projekt na území hlavního města a zároveň podporuje organizátory v dalších městech, která se k projektu průběžně hlásí napříč Českou republikou. V posledních letech však není hlavní město jediné, které se projektu účastní. Postupně se přidávají velká i malá města po celé republice. V Brně projekt zaštiťuje Hvězdárna a planetárium Brno, V Uherském Hradišti Univerzita Tomáše Bati – Fakulta logistiky a krizového řízení a v Českých Budějovicích organizuje Biologické centrum AV ČR, v.v.i.

Publikováno: Pátek 26.04.2024 11:50