E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS

Laureátka ceny Studentský velemlok za rok 2013/14 je z katedry Biochemie
Pozvánka na přednášku
Publikační přírůstky pracovníků katedry biochemie v roce 2011
Pracovníci katedry dosud v letošním roce úspěšně publikovali 37 prací. Celkový součet impaktních faktorů těchto prací je 112,8.
Toxikologická konference v Praze
Pracovníci katedry biochemie organizují 16. Mezioborovou česko-slovenskou toxikologickou konferenci TOXCON 2011, která se bude konat v Praze ve dnech 17.-20. května 2011.
Enzymová aktivita plísňových nitrilas není strukturně vázaná na tvorbu heterogenních trubic
Českým vědcům z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Ústavů Akademie Věd ČR se ve spolupráci s italskými kolegy z University L’Aquilla podařilo prokázat, že enzymaticky aktivní formy plísňových nitrilas nemusí být nezbytně fixovány na dlouhé a heterogenní trubice, do nichž se uspořádávají podjednotky tohoto enzymu. V práci, která vyšla v prestižním časopise BMC Biotechnology (BMC Biotechnology 2011 11:2).
Objev nových plísňových nitrilas: genomová data cenější zlata
Českým vědcům z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Mikrobiologického ústavu AV ČR se ve spolupráci s italskými kolegy z University L’Aquilla podařilo nalézt v sekvenovaných genomech plísní geny pro nové dosud biochemicky nezkoumané nitrilasy, což jsou enzymy velmi ceněné v biotechnologickém průmyslu.
Nové směry v potenciaci účinku protinádorových léčiv
Jako jeden z typů cílené protinádorové terapie je studováno využití enzymové aktivace léčiv na farmakologicky účinnějších deriváty v průběhu jejich metabolismu v nádorové buňce. Tím je docíleno specifického účinku léčiva selektivně pouze v buňkách nádorů, zatímco buňky zdravých tkání pacientů zůstávají nepoškozené.
Pozvánka na přednášku: Význam strukturní integrity molekuly insulinu pro její správnou biologickou funkci
Katedra biochemie slaví 60. výročí založení
Pozvánka na vědecko-pedagogického odpoledne konané u příležitosti 60. výročí založení katedry biochemie Přírodovědecké fakulty UK
Témata Bakalářských a Diplomových prací na katedře biochemie pro rok 2015/2016
Pozvánka na přednášku: Covalent DNA adducts formed by carcinogens - a suitable tool to study biochemistry of carcinogenesis
Pozvánka na přednášku - Structure and Function of Human Cytochromes P450 1A1 and 1A2
visiting prof. Grazyna D. Szklarz, Dep. of Basic Pharmaceutical Sciences, School of Pharmacy, West Virginia University, Morgantown, USA
Pozvánka na přednášku Heme-Based Globin-Coupled Oxygen Sensors
Prof. Toru Shimizu - Institute of Multidisciplinary Research for Advanced Materials, Tohoku University, Sendai, Japonsko
Pozvánka na kurz - Molecular modeling
visiting prof. Grazyna D. Szklarz, Dep. of Basic Pharmaceutical Sciences, School of Pharmacy, West Virginia University, Morgantown, USA
Toxikologická konference v Praze
Pracovníci katedry biochemie organizují 16. Mezioborovou česko-slovenskou toxikologickou konferenci TOXCON 2011, která se bude konat v Praze ve dnech 17.-20. května 2011.
Obhajoby bakalářských prací a státní závěrečné zkoušky na katedře biochemie - jaro 2011
Rozřešena první trojrozměrná struktura imunitního receptoru NKR-P1 rodiny
Českým vědcům z přírodovědecké a matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a AV ČR se společným úsilím podařilo jako prvým rozřešit trojrozměrnou strukturu imunitního receptoru NKR-P1, molekuly, která velmi dlouho odolávala pokusům o expresi a strukturní charakterizaci. Nové poznatky významným způsobem přispějí k lepšímu pochopení receptorových systémů přirozených zabíječských buněk, o nichž se zdá, že jsou významně složitější než u jiných buněk imunitního systému.
Využití geneticky modifikovaných organismů i teoretických počítačových modelů vysvětlují diferencovaný vývoj nefropatií vyvolaných rostlinným alkaloidem aristolochovou kyselinou
Odhalení příčin chorob s dosud neznámými mechanismy jejich vzniku je klíčovou otázkou pro zlepšení léčby takových chorob. Z tohoto hlediska jsou v řadě laboratoří studovány i dva typy unikátních nefropatií provázené vývojem nádorů močových cest (nefropatie vyvolaná čínskými bylinami a balkánská endemická nefropatie). Po odhalení původce obou chorob, rostlinného alkaloidu aristolochové kyseliny, je nyní zkoumána záhada jejich diferencovaného vývoje v různých skupinách lidské populace. Klíčovou otázkou je poznání metabolismu chemického původce obou onemocnění, aristolochové kyseliny, a enzymů, které ji jak detoxikují na netoxické metabolity, ale i aktivují na reakční intermediáty modifikující DNA, a iniciují tak nádorové procesy.
Objasnění molekulárních mechanismů regulace enzymové aktivity plísňových hexosaminidas
Českým vědcům z katedry biochemie přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s badateli z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, a vědci z AV ČR a Spojených států se podařilo objasnit molekulární mechanismus regulace enzymové aktivity plísňových hexosaminidas. K regulaci enzymové aktivity této zajímavé skupiny extracelulárních glykosidas dochází na několika úrovních včetně genové exprese (jde o indukovatelné enzymy) a posttranslační modifikace (přítomnost propeptidu). Nejnovější výsledky však odhalily regulaci přímo na úrovni interakce substrátu s molekulou enzymu (sekundární vaz. místo pro substrát).
Pozvánka na přednášku: Alchemistické simulace vztahů mezi strukturou a funkcí DNA polymerasy β

Akce dokumentů