E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS

Heme, heme, je tady kyslík?
Že mají aristokrati modrou krev? Ale kdepak, všichni máme krev pěkně červenou právě díky červenému krevnímu barvivu hemoglobinu, jehož součástí je neproteinová část, tvořená molekulou hemu. A právě hem v hemoglobinu přenáší v naší krvi kyslík od plic k buňkám jednotlivých orgánů. Úlohy hemu v různých proteinech i v různých organismech jsou však daleko rozmanitější, než „jen“ udržet lidi naživu pravidelnou dávkou kyslíku. Bakterie například hem využívají v kyslíkových senzorech, kterými se dokážou orientovat ve svém okolí. Právě na mechanismy funkce těchto proteinů se zaměřuje nové mini-review skupiny doc. Markéty Martínkové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Od atomu k NK buňce: příběh nečekané proteinové struktury
Objev zvláštní proteinové struktury a snaha o její potvrzení vedly k popsání interakčních shluků receptorů na NK buňkách. Studie výzkumných týmů Dr. Ondřeje Vaňka z Katedry biochemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Dr. Jana Dohnálka z Biotechnologického ústavu AV ČR (BIOCEV) byla nedávno publikována v prestižním časopise Nature Communications.
Chcete ekologicky a účinně chránit rostliny? Zkuste využít Pythium oligandrum!
Vztahem rostlin a oomycety Pythium oligandrum se zabývá nový přehledný článek našich kolegů Kateřiny Bělonožníkové, Veroniky Hýskové, Josefa Chmelíka, Daniela Kavana a Heleny Ryšlavé. Ve spolupráci s Noemi Čeřovskou z Ústavu experimentální botaniky AV ČR shrnuli nové poznatky o proteinech, elicitorech a metabolismu Pythia, s důrazem na možné využití této oomycety při ochraně rostlin.
Státní závěrečné zkoušky a obhajoby bakalářských prací na katedře biochemie - podzim2022
Státní závěrečné zkoušky a obhajoby diplomových prací na katedře biochemie - podzim 2022
Pozvánka na přednášku "Intramembrane proteolysis, Cellular Signaling and Membrane Protein Quality Control"
Pozvánka na přednášku "Semaphorins and Plexins – Orchestrating Signalling in Time and Space"
Pozvánka na přednášku "Sterolové lipidy – to není jenom cholesterol"
TV Nova se přišla zeptat na vakcínu Novavax
TV Nova se přišla zeptat na vakcínu Novavax Kolik existuje rekombinantních proteinů? Dokážete si představit, že byste vyrobili vakcínu v budoucnosti? I na takovéto otázky reagovali v reportáži TV Nova Dr. Ondřej Vaněk a jeho studenti.
Objasnění metabolismu protinádorového léčiva lenvatinibu jako možná cesta k personalizované terapii
Výzkumný tým z Laboratoře molekulární karcinogenese a vývoje léčiv na naší katedře spojil síly s kolegy z Mendelovy Univerzity z Brna, aby společně publikovali studii, která důsledně sleduje možné cesty metabolické oxidace jednoho z inhibitorů tyrosinkinas, lenvatinibu (https://doi.org/10.1016/j.biopha.2021.112391). Lenvatinib je léčivem používaným v terapii vícero nádorových onemocnění a zároveň je nejefektivnějším inhibitorem tyrosinkinas při léčbě nádorů štítné žlázy.
Státní závěrečné zkoušky a obhajoby diplomových a bakalářských prací na katedře biochemie - zima 2022
Pozvánka na přednášku "Co se skrývá za posouzením kvality biologických léčivých přípravků ..."
Pozvánka na přednášku "Kationty – klíčové elementy života"
„OTEVŘENÁ KATEDRA BIOCHEMIE“ - středa 24. 11. 2021 od 12.00 do 18.00
„OTEVŘENÁ KATEDRA BIOCHEMIE“ - středa 24. 11. 2021 od 12.00 do 18.00
PROČ NEHOLDOVAT GRILOVANÉMU MASU S CHILLI OMÁČKOU Z DOVOZU?
Naši kolegové Helena Dračínská, Radek Indra a Věra Černá zkoumali, co se děje, když je organismus vystaven působení dvou karcinogenů současně. Zvýšení exprese některých biotransformačních enzymů vyvolané expozicí jednomu environmentálnímu karcinogenu může vést k vyšší genotoxicitě druhého.
Státní závěrečné zkoušky a obhajoby diplomových a bakalářských prací na katedře biochemie - podzim 2021
Státní závěrečné zkoušky a obhajoby diplomových a bakalářských prací na katedře biochemie - jaro 2021
Glykopeptidy - není separace jako separace
Ziegler: „Rozejděte se!“, Ječný: „Neshlukujte se!“ – oběma způsoby lze rozhánět zvědavce před střeženým obchodem. Stejně tak je možné různými přístupy předejít skrumáži v chromatogramu vzorku obsahujícím glykopeptidy. Laboratoř struktury a funkce biomolekul se podílela na výzkumu publikovaném v časopise Analytical and Bioanalytical Chemistry. Publikace se zabývá separací glykopeptidů pomocí chromatografie na reverzní fázi (RPLC), hydrofilní interakční chromatografie (HILIC) a chromatografie kombinující ionexovou chromatografii a HILIC (HILIC/IEC). Výzkum je součástí spolupráce s Katedrou analytické chemie v rámci juniorského projektu GA ČR.
Když gardedáma škodí.
Přehledný článek shrnuje dvojznačnou roli proteinů teplotního šoku během virové infekce v rostlinách.
Může rostlinám tabáku pomoci zvýšená teplota v boji s virovou infekcí?
Výzkum našich kolegů ve spolupráci s týmy z VŠCHT a Ústavu experimentální botaniky.

Akce dokumentů