Kedjom-Keku získalo záštitu PřF UK a jejího děkana prof. Bohuslava Gaše

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy a její děkan prof. RNDr. Bohuslav Gaš, CSc. vyjádřili podporu občanskému sdružení Kedjom-Keku, které má za cíl postavit a provozovat školu a vědeckou stanici ve stejnojmenné oblasti na severozápadě Kamerunu. "Jsem přesvědčen, že by naše fakulta měla podporovat takovéto typy projektů, které navazují na vědeckou činnost našich studentů," řekl Gaš.

."Podpory od přírodovědecké fakulty i od profesora Gaše si velice vážíme. Věříme, že tato spolupráce umožní zefektivnit naši snahu nejen o vzdělávání tamních obyvatel, ale i o ochranu původních biotopů v horském mlžném lese," děkuje předseda sdružení Martin Mikeš, student posledního ročníku magisterského oboru Terestrická ekologie na katedře ekologie.

Už příští rok v únoru odletí tým pedagogů a studentů PřF UK do Kamerunu, aby na místě provedl rozsáhlou studii. Ta se zaměří na hodnocení dopadů fragmentace horského mlžného lesa na početnost a druhovou rozmanitost ptactva v pohoří Bamenda Highlands. Přírodovědci rovněž chtějí zjistit, jak se ptáci ve zbytkových lesních plochách pohybují. "Dozvíme se tak, které části lesa je třeba chránit," doplnil Mikeš.

Pomocí geoinformačních technologií a díky multidisciplinárnímu přístupu, zahrnujícímu geografické, sociální, ekonomické i ekologické aspekty vývoje v Kedjom-Keku, hodlají vědci zpracovat i analýzu rozsahu krajinných změn.

Občanské sdružení Kedjom-Keku založil Mikeš před dvěma lety. Peníze na své projekty sdružení získává ze soukromých darů a benefičních akcí. V právě končícím roce například v pražské zoo představilo již druhou kolekci africko-české módy. Na podzim uspořádalo koncert spojený s módní přehlídkou ručně pletených a háčkovaných kulichů značky Coolich. V prosinci pak do Liberce přiveze sportovní exhibici a dýdžejskou noc.

Vladimír Vacátko, o.s. Kedjom-Keku

.

Návrh vědecké stanice, která bude součástí nové školy v Kedjom-Keku

Publikováno: Středa 14.12.2011 14:45