E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Aktuality

Aktuální informace na Katedře botaniky

Kanál RSS

Noc vědců 2023 proběhne již brzy i na naší fakultě!
Další ročník oblíbené Noci vědců se blíží. Ta se letos koná v pátek 6. října od 17:00 do 23:00 a jejím tématem je Tajemství. I tentokrát se této významné celoevropské akce účastní i všechny fakulty Univerzity Karlovy. V budovách Albertov 6 a Hlavova 8 budou probíhat přednášky, workshopy, prohlídky jednotlivých budov a další pestrý program pro všechny věkové kategorie. Vstup je zdarma.
POZVÁNÍ NA OBHAJOBY DIZERTAČNÍCH PRACÍ
18.9.2023 - Obhajoba dizertační práce Jindřicha Pracha 22.9.2023 - Obhajoba dizertační práce Kateřiny Trumhové
Zářijové obhajoby bakalářských prací
Harmonogram podzimních obhajob bakalářských prací 2023.
Odkud pochází herbářové položky?
Již více než dvacet let probíhá vášnivá debata o úzkém vztahu muzejnictví a kolonialismu. Nová studie v prestižním časopise Nature Human Behaviour zkoumá herbářové sbírky celého světa, jejich koloniální odkaz a míru digitalizace herbářových dat. Jedním ze spoluautorů studie je Patrik Mráz, vedoucí Herbářových sbírek Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Tam kde dřímá dřípatka
U rostlinných i živočišných druhů může docházet v průběhu času k rozličnému křížení, které vede k přenosu genů na potomky a někdy až vzniku nových druhů. Pomocí nových metod výzkumu rostlinného genomu je možné zachytit tyto cesty do historie, které často skýtají nevšední objevy a pomáhají nám lépe pochopit evoluční procesy. Jednou ze zajímavých rostlin, jejíž cesty vývoje křížení nebyly zatím zcela objasněny, je rod dřípatky (Soldanella, Primulaceae). Marek Slovák z Katedry Botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy spolu s mezinárodním týmem napříč Evropou rozpletl dosud neznámý osud dřípatky.
Exkurze: Co přinesla obnova Lítožnického rybníka?
Do okolí Lítožnického rybníka, kde nedávno proběhla revitalizace, zavítá další a zároveň pro letní semestr i poslední z exkurzí do okolí Prahy, které pořádá Česká botanická společnost a Katedra botaniky PřF UK.
Exkurze za kociánkem a orchidejemi vápnitými bory na Úštecku
Další z exkurzí, které pořádá Česká botanická společnost ve spolupráci s Katedrou botaniky PřF UK, bude mít za cíl vápnité bory na Úštěcku, kde krom řady orchidejí roste i rostlina roku 2023, kociánek dvoudomý. Všichni zájemci z řad členů ČBS, studentů PřF UK i široké veřejnosti jsou zváni.
Exkurze: Roste ještě kociánek na středním Kačáku?
Další z exkurzí, které pořádá Česká botanická společnost ve spolupráci s Katedrou botaniky PřF UK, má za cíl ověřit výskyt rostliny roku, kociánku dvoudomého. Všichni členové ČBS, studenti PřF UK i zájemci z řad široké veřejnosti jsou zváni.
Květnové obhajoby bakalářských prací.
Harmonogram jarních obhajob bakalářských prací 2023.
Exkurze: Hrnčířské louky aneb co se do inventarizáku nevešlo
Vegetační sezona je v plném proudu a exkurze České botanické společnosti také, do okolí Prahy je jich ve spolupráci s Katedrou botaniky PřF UK připraveno hned několik. Ta plánovaná na sobotu 27. května zavede zájemce na Hrnčířské louky.
S. Vosolsobě: Těžký život prašníků
Poslední z přednášek jarního přednáškového cyklu České botanické společnosti a Katedry botaniky PřF UK bude věnována prašníkům a fyziologickým dějům, které v nich probíhají. Všichni zájemci z řad členů ČBS, studentů PřF UK i široké veřejnosti jsou vítáni.
P. Bobek & J. Hruška: Dynamika požárů v NP České Švýcarsko
Lesní požár v NP České Švýcarsko vyvolal řadu otázek. V přednášce, která proběhne v rámci přednáškového cyklu ČBS a Katedry botaniky PřF UK, se mu budou věnovat Jakub Hruška a Přemysl Bobek. Všichni zájemci z řad členů Společnosti, studentů i široké veřejnosti jsou vítáni.
Seminář u příležitosti 90. narozenin doc. Jarmily Kubíkové
Česká botanická společnost a Katedra botaniky PřF UK zvou na seminář u příležitosti 90. narozenin doc. Jarmily Kubíkové.
Seminář k jubileu doc. Jarmily Kubíkové
Čestná členka České botanické společnosti doc. Jarmila Kubíková letos oslavila své devadesáté narozeniny. V pondělí 20. března k jejímu jubileu pořádá ČBS a Katedra botaniky PřF UK seminář. Všichni zájemci z řad členů, studentů i široké veřejnosti jsou vítáni.
Exkurze za mechy, lišejníky a cévnatými rostlinami údolím Bubovického potoka
Dny se dlouží a pomalu ale jistě začínají botanické exkurze. První z těch, které pořádá Česká botanická společnost ve spolupráci s Katedrou botaniky PřF UK, bude směřovat za bezcévnými i cévnatými rostlinami Českého krasu. Členové ČBS, studenti i všichni zájemci z řad široké veřejnosti jsou vítáni.
Semináře na podporu přírody a krajiny
Hnutí Brontosaurus již podruhé nabízí všem aktivním občanům a organizátorům dobrovolnických akcí na pomoc přírodě a krajině sérii seminářů, které pomohou uvádět dobrovolnické projekty do praxe. Termín přihlášení do některých ze seminářů již v polovině března 2023. Zaujala vás tato nabídka? Pak více informací najdete v této aktualitě.
V. Žárský & J. Žárský: Ledová kolébka suchozemských rostlin
S přednáškovým cyklem ČBS a Katedry botaniky PřF UK zavítáme v pondělí 13. 3. do dávné historie. A sice do doby, kdy rostliny osidlovaly prvně souš, provedou nás Viktor a Jakub Žárští. Všichni zájemci z řad členů ČBS, studentů i široké veřejnosti jsou vítáni.
E. Ekrtová a kol.: Červená kniha květeny Vysočiny
Další přednáška z přednáškového cyklu České botanické společnosti a Katedry botaniky PřF UK bude na téma "Červená kniha květeny Vysočiny, aneb Co zajímavého roste a rostlo na pomezí Čech a Moravy". Všichni zájemci z řad členů ČBS, studentů i široké veřejnosti jsou vítáni.
Nová provizorní menza na Albertově - upozornění
Seeking Assistant Professor in Plant Ecology
Department of Botany, Charles University, Prague, Czech Republic is seeking an experienced independent researcher to join the academic staff of the Plant Ecology unit. The successful candidate will become a member of a group addressing a broad range of research questions in the fields of plant functional and vegetation ecology.

Akce dokumentů