Biologické aktivity pro všechny
Bioskop
Většina lidí zná pojmy mikroskop, kaleidoskop či periskop - každý z nich nám umožňuje vidět věci pouhým okem nespatřitelné. A stejně funguje i BIOSKOP - pomáhá nám vidět věci, o kterých jsme nevěděli, nebo nám umožní vnímat je pod jiným úhlem pohledu.
Při vzniku projektu BIOSKOP jsme si kladli za cíl:
• vytvořit vzdělávací formu, která zábavně a prakticky přiblíží fascinující svět vědy,
• umožnit veřejnosti, aby se seznámila po praktické stránce s vědou,
• popularizovat vědu a ukazovat odůvodněnost společenské i ekonomické podpory vědy, která je vysoce nákladná a má velmi dlouhodobý horizont návratnosti,
• doplnit výuku na základních i středních školách, které se často potýkají s nedostatečnými materiálovými, přístrojovými i prostorovými podmínkami,
• vytvořit platformu pro školení současných i budoucích pedagogů,
• vytvořit koncept „tréninkového centra mládeže“, které umožní identifikaci, rozvoj a seberealizaci talentovaných studentů.
Terénní biologové v akci
Ústav experimentální botaniky Akademie věd ČR
Ústav botaniky a zoologie Masarykovy univerzity
Moderní pracoviště zaměřené na výzkum a výuku v biosystematických a ekologických oborech nabízí celou řadu aktivit pro studenty od vedení Středoškolských odborných činností, přes přednášky až po terénní exkurze!
https://botzool.sci.muni.cz/pro-skoly
Entomologické exkurze
Česká společnost entomologická tradičně organizuje pro veřejnost entomologické exkurze po přírodovědně zajímavých lokalitách. V posledních letech exkurze probíhaly především v Praze a Středních Čechách, v roce 2021 jsou v plánu exkurze po celé republice.
Účast na exkurzích je pro všechny účastníky zdarma. Pod vedením odborníků z řad členů ČSE a kolegů z České arachnologické společnosti si na exkurzích můžete vyzkoušet metody sběru i výzkumu hmyzu a seznámit se s drobnými obyvateli naší přírody, kteří často unikají zrakům pozorovatelů. Během exkurzí je také možno dozvědět se více informací o činnosti ČSE, jakož i stát se členem společnosti.
Arachne
Spolek, který pod záštitou Biologické sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá nejrůznější biologická soustředění pro středoškoláky. Studenti se zde seznamují nejen s různými disciplínami biologie ve formě přednášek, praktických cvičení a exkurzí, ale také se aktivně zapojují do vlastních výzkumných projektů. Současně se během soustředění všichni mohou zúčastnit i mimoodborného programu, který podporuje tvořivost, fantazii, sportovní vyžití i týmového ducha.
Fluorescenční noc
Fluorescenční noc je víkendové soustředění, zajišťované sdružením Arachne, pro mladé lidi se zájmem o biologii a přírodní vědy. Její náplní jsou přednášky, exkurse do terénu, biologické diskuse a – jak název napovídá – možnost vyzkoušet si práci s fluorescenčním mikroskopem od přípravy preparátů až po skládání výsledných fotografií.
https://fluorescencninoc.arach.cz/basic
Biozvěst
Z dalekých výzkumných ploch v nitrech pralesů, luhů, luk, polárních pustin a velehor, z nejtemnějších zákoutí laboratoří a z nekonečných prostor bioinformatických databází za námi přicházejí Biozvěsti šířit biologické poznání.
Slyšte jejich učení a připojte se ke Korespondenčnímu semináři Biozvěst
Korespondenční seminář je určen všem řešitelům, kteří nenastoupili do vysokoškolského studia. Probíhá formou čtyř serií úloh, které Vám v průběhu roku zašleme, a Vy budete mít vždy dva měsíce na odeslání řešení. Poté Vám zašleme autorské řešení spolu s Vašimi výsledky.
Jarní/Podzimní Běstvinka
Jedná se čtyřdenní soustředění pro všechny žáky druhého stupně ZŠ (nebo stejné ročníky víceletých gymnázií), kterým je velmi blízká biologie. Soustředění probíhá na jaře (v době velikonočních prázdnin) a na podzim (v době podzimních prázdnin). Snahou organizátorů je dělat každé soustředění v jiné chráněné oblasti nebo národním parku po celém území ČR.
Počet účastníků se pohybuje mezi 25 až 30.
Poplatek za soustředění je 1000 Kč a zahrnuje ubytování a stravování. Účastníci si tak budou muset kromě zmíněných 1000 Kč zaplatit dopravu na a ze soustředění.
Organizátoři zajišťují doprovod účastníkům na cestě z/do Prahy a z/do Brna. Zákonní zástupci tak mohou účastníky dovézt buď přímo na místo konání a nebo do Prahy/Brna.
Přihlašovací formulář je vždy jen předregistrační, podrobné informace zašleme těm, které vybereme po předem daném datu. Výběr probíhá tak, aby se soustředění vždy zúčastnili jak chlapci, tak dívky, úspěšní řešitelé BiO i ti, kterým v daném roce BiO nesedla nebo se ji neúčastnili, dále nováčci ale i ti, kteří s námi již byli, a zároveň aby byl co nejrovnoměrněji zastoupený věk účastníků. Posledním a nejdůležitějším aspektem při výběru je zodpovězení otázky “Proč bys s námi rád/a jel/a na Jarní/Podzimní Běstvinku.”
V programu jsou vždy biologické přednášky, malé projekty, celodenní výlet v okolí ubytování.
JARNÍ BĚSTVINKA 2024
Odkaz na předregistrační formulář
bude vytvořen
V minulosti jsme navštívili tato místa:
podzim 2023 - CHKO Brdy
jaro 2023 - CHKO Moravský kras
podzim 2022 - Poohří
jaro 2022 - CHKO Třeboňsko
podzim 2021 - NP Podyjí
jaro 2020 - CHKO Křivoklátsko
Organizátoři
Klára Ptáčková
Martin Kubeš
Kristýna Kubíčková
Marek Brousil
Ludmila Kojecká
Bývalí organizátoři
Mgr. Tereza Matějková, Ph. D.
Mgr. Jakub Hradečný
Ing. Radek Vítek
Mgr. Marek Kasner
a další
Pro více informací napište na jarni.podzimni.bestvinka@gmail.com
Soustředění může probíhat díky štědré podpoře Katedry Učitelství a didaktiky biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a také díky Studentskému senátu PřF UK.
Akce dokumentů