E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Média s námi a o nás, Dřív se jezdilo na chaty. Nový trend velí z nich neodjíždět, MF Dnes 3.4.2010

Ekonomická krize a problémy s ní spojené ženou Pražany do středních Čech. Stoupá počet lidí, kteří si nemohou dovolit koupit či pronajmout byt v Praze, a hledají proto trvalé bydlení za hranicemi města: v chatových osadách, kam dříve jezdili jen relaxovat. „Jde o nový trend, který sice nastal už před deseti dvanácti roky, ale bude ještě sílit,“ sdělil Ivan Bičík z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Podle odhadu geografů slouží dvacet procent chat v okolí Prahy k trvalému bydlení. Důvody lidí, kteří se pro takovou změnu rozhodnou, nemusí být stejné.

Tanečník a externí pedagog DAMU a HAMU Jiří Lössl se nedávno přestěhoval z pražského činžáku do chatové osady Včelní hrádek v Jílovém v okrese Praha-západ. A nelituje toho.

Místo garsonky dvakrát tak velký domek

„Stál jsem před otázkou, že si můžu koupit garsonku v Praze o rozloze 26 metrů čtverečních, nebo dvakrát tak velký domeček se zahradou tisíc metrů čtverečních v cípu modřínového lesa. Rozhodl jsem se hned. Když si sečtu poplatky, které jsem platil v Praze v nájemním bytě, a náklady spojené s bydlením v Jílovém a dopravou do Prahy, kde učím, vyjde to skoro stejně. Ale k nezaplacení je, že tady mám přírodu,“ porovnává Lössl. Podobný útěk z města zvolilo dalších třicet chatařů v osadě Včelní hrádek.
Jeho slova potvrzují i realitní makléři. Podle jejich zkušeností lze chatu vhodnou k trvalému bydlení na rozloze 400 metrů čtverečních pořídit za půldruhého milionu. Znamená to ovšem, že je zateplená, má zavedenou elektřinu, vyřešené topení a vlastní studnu či napojení na vodovod.
Sezona, kdy se lidé začínají zajímat o koupi chat, právě začíná. „O chaty k trvalému bydlení je zájem. Kupují si je hlavně mladé páry jako náhradu startovního bydlení. Nebo naopak starší lidé, kteří na venkov odcházejí na penzi,“ potvrdil realitní makléř Jan Hájek z realitní kanceláře Maxima Reality.

Parcely jsou malé, soukromí chybí

Atraktivní jsou všechny lokality v blízkosti Prahy, odkud lze dojet do hlavního města do půl hodiny. Několik stovek chat je například v okolí obce Ohrobec na jihovýchod od Prahy. Další podobnou lokalitou je okolí Jíloviště, které má tu výhodu, že leží u dálnice do Prahy.
Nový trend bydlení ale působí i problémy. Chatové osady byly budovány jako rekreační bydlení, kde parcely nejsou velké a neskýtají tedy soukromí. A kde bývají poměrně úzké cesty, po kterých neprojedou popeláři nebo sanitky.
Daleko výraznější změny působí ale v proměně krajiny a urbanistického výrazu. Proto se odborníci brání vyjádřit jasný názor, zda je takový trend žádoucí či nikoliv.
„Záleží na úhlu pohledu. Já nepatřím k těm, kdo hanlivě označuje rekreační lokality jako sídelní kaši, ale z hlediska hustoty zalidnění to ideální není. Růst pražské aglomerace je ale přirozený vývoj a lze tomu těžko zabránit,“ tvrdí Bičík. Je však jasné, že zánik chataření, který se po roce 1989 očekával, nenastane.

FAKTA 3

Důvody, proč lidé bydlí na chatách 1. Finanční krize Mladí lidé nebo naopak penzisté nemají peníze, aby si pořídili, respektive udrželi byt v Praze. Stěhují se tedy na chaty, které si rodina pořídila v minulosti. 2. Spekulativní důvody Daň z nemovitosti je v případě chaty levnější než nájemné. Někteří lidé proto byt v Praze pronajímají a stěhují se na chaty. 3. Životní styl Je to věčné dilema: Je lepší místo k životu město s jeho bulváry, divadly a koncertními síněmi? Nebo venkov se svým tichem, lesy a těsnějšími sousedskými vztahy? Někteří lidé to řeší kompromisem - sezónním pobytem na chatě.

Mladá fronta DNES | 3.4.2010 | rubrika: Střední Čechy | strana: 1 | autor: Martina Klapalová

Publikováno: Čtvrtek 08.04.2010 11:15

Akce dokumentů