Obsah a průběh státní doktorské zkoušky

Doktorský studijní program Geoinformatika, kartografie a dálkový průzkum Země

Státní doktorská zkouška a obhajoba dizertační práce

Pro přihlášení ke státní doktorské zkoušce se vyžaduje splnění studijních povinností (předmětů) dle ISP a odevzdání elektronické verze Teoreticko-metodologické rozpravy dizertační práce.

SDZ probíhá formou diskuse nad Teoretickou-metodologickou rozpravou. Doktorand komisi představí tematické zaměření, výzkumný problém, teoreticko-metodologická východiska a stav rozpracovanosti dizertace (max. 15 minut). Členové zkušební komise ověřují zejména komplexnost představené problematiky tématu práce, doktorandovy schopnosti aktivního řešení problému, přístup a zvolené metody navrženého řešení. V rámci diskuse k tématu práce členové zkušební komise hodnotí odpovědi studenta z hlediska úrovně znalostí v jednom z okruhů studijního oboru (geografické informační systémy, kartografie nebo dálkový průzkum Země), který je nejblíže tématu dizertační práce. Od studenta se v této oblasti očekávají detailní a aktuální, tj. expertní, znalosti a schopnost jejich interpretace v širších souvislostech včetně přesahů do dalších dvou okruhů studia.

Obhajoba dizertační práce má za cíl v širším odborném fóru prokázat schopnost obhájit výsledky dizertační práce a v rámci diskuse schopnost vědecké rozpravy. Pro přihlášení k obhajobě dizertační práce se vyžaduje absolvování státní doktorské zkoušky a splnění všech povinností předepsaných v ISP (studijní pobyt v zahraničí, kritéria publikační aktivity atd.). Doktorand odevzdá dizertační práci a přihlásí se k obhajobě dizertace tak, aby obhajoba mohla proběhnout do uplynutí standardní doby studia.