E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Aktuality

STANISLAV KOMAREK ROZHOVOR.pdf
UNIVERSUM.jpg
UNIVERSUM II.jpg
DRBOHLAV CT24.jpg
prof. RNDr. Dušan Drbohlav, CSc.| média
STANISLAV KOMAREK I.jpg
HORIZONT PLUS CT 24.jpg
ECHO FOTKA.jpg
ECHO.pdf
TEMA.pdf
FOTO ECHO.jpg
ECHO STANISLAV KOMÁREK.pdf
FOTO 33.jpg
Studie v Nature Ecology and Evolution| média
Vědecký časopis Nature Ecology and Evolution právě zveřejnil studii, která na základě analýzy bezkonkurenční databáze srovnala druhovou bohatost lesů prakticky celé planety a objasnila příčiny zodpovědné za rozdíly v diverzitě stromů na různých místech. Na studii publikované v tomto nejprestižnějším ekologickém časopise se podíleli i vědci z naší fakulty, konkrétně výzkumná skupina katedry ekologie pod vedením Dr. Roberta Tropka a Dr. Štěpána Janečka.
KOMRSKOVÁ.jpg
Při vzniku života hraje klíčovou roli protein pojmenovaný po řecké bohyni Maia| média
Nový fúzní protein lidského vajíčka, který hraje klíčovou roli při průniku spermie, objevil mezinárodní vědecký tým pod vedením Kateřiny Komrskové z Biotechnologického ústavu AV ČR v centru BIOCEV a Přírodovědecké fakulty UK. Vědci zároveň vyvinuli speciální buněčné kultury na „výrobu“ proteinů lidského vajíčka. Nové poznatky mohou v budoucnu pomoci při diagnostice a léčbě neplodnosti, ale i k lepším antikoncepčním prostředkům.
MS_DUSAN_DRBOHLAV_1.jpg
hulva I.jpg
Spolupráce českých a slovenských vědců umožnila spočítat západokarpatské medvědy|média
V ekologii dnes po celém světě dochází ke změně přístupu, který zohledňuje roli velkých savců jako klíčových druhů pro fungování ekosystémů. S tímto trendem rezonuje rozsáhlá spolupráce českých a slovenských zoologů při výzkumu velkých šelem v západních Karpatech. V případě medvěda hnědého, jehož slovenská populace představuje unikátní genetickou linii, poněkud izolovanou od zbytku karpatského oblouku, sbírali zaměstnanci Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky po dobu dvou vegetačních sezón neinvazivní vzorky, aby nedocházelo k rušení zvířat. Jednalo se hlavně o vzorky trusu a srsti a celkem jich bylo přes 2000. Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy pak byly provedeny analýzy DNA, které umožnily odhadnout početnost a genetickou strukturu slovenské populace medvěda, která se zdá být v čase relativně stabilizovaná.
DAGMAR DZUROVA DZUROVA DZUROVA.jpg
DAGMAR DZUROVA DZUROVA DZUROVA 5.jpg
DZUROVA STUDIO 6.jpg
BOHUMÍR JANSKÝ.jpg
Prof. Bohumír Janský v Interview ČT24
Skončila další Konference OSN o změně klimatu. Posunují podobné summity planetu dál k budoucnosti nebo k zániku, jak rychle mizí ledovce a zároveň i zásoby vody ve světě a je Česko na seznamu ohrožených? Pro Interview ČT 24 odpovídal profesor Bohumír Janský z katedry fyzické geografie a geoekologie PřF UK.
DBROHLAV HORIZONT.jpg
VLAŠTOVKA.jpg
Nová analýza počtu ptáků: ubývá dálkových migrantů|
Ačkoliv se počet jedinců českých ptáků v celkovém součtu příliš nemění, počty jednotlivých druhů se v čase vyvíjejí často velmi rozdílně. Nová studie týmu českých ornitologů ukazuje, že počty českých ptáků neovlivňují jen změny podmínek u nás, ale také globální klimatické změny. Největší pokles počtů zažívají vedle polních druhů ptáků také ty, které podstupují dlouhou migraci do svých zimovišť.
KOROPTEV II.jpg
STORCH STUDIO 6.jpg
KOMAREK EDOEDO.jpg
obrázek medvědi.jpg
Studie ochranářů a českých vědců o počtu medvědů|média
_SKomárek_rozhovor_LN_15_08_2023.jpg
30_Echo_AMBIVALENKCE.pdf
_SKomárek_rozhovor_LN_15_08_2023.pdf
ESEJ ECHO.pdf
Recenze_Balbín_scan (1).jpg
Salon-1345-1 (1).pdf
aneta kuchařová.jpg
Minerály očima geoložky Anety Kuchařové
aneta kuchařová rozhovor.pdf
ANETA KUCHAŘOVÁ FOTO.jpg
trilobit.jfif
Český trilobit poprvé v nature!|média
Český trilobit poprvé v Nature! Paleontologové z Ústavu geologie a paleontologie naší fakulty s kolegy (seznam níže v tomto článku) popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Tato unikátní zkamenělina, trojrozměrně zachovaná v tzv. rokycanské kuličce, byla nalezena před více než sto lety. Svá tajemství vydala ale až nyní, díky použití nejmodernější zobrazovací metody za pomoci synchrotronu. Výzkum umožnil zaplnit zásadní mezeru v poznání ekologie trilobitů a jejich role v prvohorních ekosystémech.
43_Echo_RECENZE.pdf
49_Echo_ESEJ (2).pdf
komarek idnes.pdf
DARWIN SK.jpg
DUSAN DRBOHLAV CT.png
KONADRA.jpg
Ptačí vejce je (téměř) sterilní. Bakterie kolonizují vejce až po vylíhnutí, ukazuje nová studie českých vědců/média
O tom, zda mohou rodiče různých živočišných druhů včetně lidí předávat svým potomkům “užitečné“ bakterie už během embryonálního vývoje, se v biologii vede bouřlivá debata. Rozlousknout tuto otázku však není jednoduché, neboť bakterie žiji téměř všude a snadno mohou kontaminovat nástroje či chemikálie používané ve výzkumu. Tím mohou výrazně zkreslit výsledky vědeckých studií.
ledovec kilimanjaro.jpg
Ústup ledovců způsobuje "zelenou proměnu"|média
standa komárek foto new.jpg

Akce dokumentů