Nová analýza počtu ptáků: ubývá dálkových migrantů|

Ačkoliv se počet jedinců českých ptáků v celkovém součtu příliš nemění, počty jednotlivých druhů se v čase vyvíjejí často velmi rozdílně. Nová studie týmu českých ornitologů ukazuje, že počty českých ptáků neovlivňují jen změny podmínek u nás, ale také globální klimatické změny. Největší pokles počtů zažívají vedle polních druhů ptáků také ty, které podstupují dlouhou migraci do svých zimovišť.

enviweb| 30. 3. 2023

(...)

Nová studie týmu českých ornitologů ukazuje, že počty českých ptáků neovlivňují jen změny podmínek u nás, ale také globální klimatické změny. Největší pokles počtů zažívají vedle polních druhů ptáků také ty, které podstupují dlouhou migraci do svých zimovišť. Informuje o tom Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy.

ekolist.cz|30. 3. 2023
(...)

Výzkum početních stavů českých ptáků je skutečná věda - a to doslova. Opírá se totiž o dvě základní složky, které musí mít každý vědecký výzkum. Tou první jsou velmi pečlivě a metodicky sbíraná data, tedy údaje o druzích a jejich počtech, pořizovaná v rámci Jednotného programu sčítání ptáků. Tento program byl zaveden na počátku 80. let minulého století a dnes je součástí širokého a koordinovaného mezinárodního rámce sběru dat.

iprima.cz|29. 3. 2023

studio6|28. 3. 2023
V ČR ubývá polních a stěhovavých ptáků (40´35)

21.století|28. 3. 2023