prof. RNDr. Dušan Drbohlav, CSc.| média

Hospodářské noviny|6. 9. 2022
Migraci nezastaví ani velká zeď. Musíme z ní začít těžit, jako to dělají v USA, říká odborník

Bez imigrantů by v Česku za několik desítek let žilo jen 7,5 milionu lidí. Pro celou Evropu jsou uprchlíci šancí, jak zpomalit stárnutí populace, říká přední expert na migraci Dušan Drbohlav. Celý rozhovor najdete zde.

Český rozhlas Dvojka|Jak to vidí|16. 8. 2022
Vzdělaní Ukrajinci se nedomluví česky a pracují v nekvalifikovaných profesích.

Situaci uprchlíků v naší zemi zatím zvládáme dobře, míní sociální geograf Dušan Drbohlav v pořadu Jak to vidí... Zlomový okamžik očekává na podzim. Česko by mělo pomoci lidem s Ukrajiny s češtinou, aby měli lepší šance najít si práci. V audiozáznamu si můžete poslechnout i další názory. Jak v Česku přijali ukrajinští krajané válečné uprchlíky ze své země? A jaké šance mají ukrajinské děti, když na podzim znovu nastoupí do českých škol?  Moderuje Zita Senková.  Záznam k poslechu zde.

Český rozhlas Dvojka| 31. 3. 2022
Co uděláme pro uprchlíky, prospěje i nám

Jak zvládnout nápor ukrajinských běženců? Jak správně a efektivně nastavit jejich integraci? Jak si s jejich začleněním poradí školství a zdravotnictví? A nakolik jsou stát, instituce i občané připraveni na vzájemné soužití? O integraci Ukrajinců diskutoval ve speciálu Jak to vidí....prof. Dušan Drbohlav z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK.  Záznam k poslechu zde (8.00 - 9.00).

Horizont ČT24| 28.3.2022
Koordinovaná pomoc unie uprchlíkům z Ukrajiny

Ministři vnitra zemí EU se radili o tom, jak pomáhající země podpořit. Jak hodnotí tento desetibodový plán a jaký systém by případně požadoval za dobrý a smysluplný či jak se liší tato uprchlická vlna od těch předchozích, zodpověděl v Horizontu ČT 24 prof. RNDr. Dušan Drbohlav z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK. Záznam najdete zde (od 16:20)

ČT24| STUDIO 6| 11.3.2022
Vývoj uprchlické krize

Ukrajinská uprchlická vlna je nejrychleji rostoucí uprchlickou vlnou od 2. světové války, většinu uprchlíků většinou tvoří ženy a děti. Jak momentálně země, kterých se to týká, zvládají uprchlickou vlnu, jakým způsobem tyto země Ukrajinu podporují, jak zásadně  tato situace ovlivnila dosavadní azylovou e imigrační politiku v ČR  a další dotazy zodpověděl v pořadu ČT24 prof. RNDr. Dušan Drbohlav, CSc. z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK.  Záznam k poslechu zde. (1:20 - 1:30)

prof. RNDr. Dušan Drbohlav, CSc.

Publikováno: Pátek 25.03.2022 10:35