Aktuality

Agresivní sršni dobývají Evropu! Už jsou pár kilometrů od Česka|nova.cz | 24.6.2019 | Rubrika: TN.CZ/default
Pro motýly a hmyz nezbývá mezi obrovskými lány polí místo, vysvětluje biolog|ČRo Plus | 25.6.2019 | 09:34 | Pořad: Pro a proti
Největší zabiják lidí na světě je komár. Na dovolené ohrozí turisty spíš než žralok
Budiž světlo! A lék začne v těle zabíjet nádor. Mladá česká vědkyně bude svůj nápad rozvíjet v New Yorku|17.7.2019|denikn.cz
Plošné trávení hrabošů|média
Jihočeský kraj vytáhl do boje o podobu Šumavy. Zažaloval národní park a ministerstvo životního prostředí. |ČT24| Česká televize|9.8.2019
mapová sbírka.jpg
Nový a přesný popis Království českého|vesmir.cz|PhDr. Eva Novotná| 12.8.2019
Když nás příroda klame| rozhlas.cz| 12.8.2019
Na Karlovarsku se vyskytl další jedinec kočky divoké|média
WHO vnímá mikroplasty jako málo rizikové, přitom mohou vést k vymírání druhů|24.8.2019|E15
Na Pálavě našel nejmenší včelu v republice. Nicotěnka měří čtyři milimetry|25.8.2019| Denik.cz
JXD a hádka o šnečích ulitách: Jak ochranáři vypočítali průměr spirály z bodu |1.9.2019|Reflex
ERC grant pro českého botanika Filipa Koláře|média
Mozek je řidič, kterého nevyměníte|5.9.2019| Moje zdraví
V jaké kondici je česká zemědělská půda?|asz.cz|1.10.2019
Proč se obézním chlapcům mění tělo směrem k dívčímu?|Haló noviny|1.10.2019
drbohlav.jpg
Hrozba otevření migračních tras do EU|rozhovor s prof. Drbohlavem|Horizont ČT24|22.9.2019
zdroj ČTK.jpg
Homo erectus - Martin Hora, Vladimír Sládek |média
boxík.jpg
Zkameněliny z ČR podle vědců mění pohled na počátek vývoje zubů/média
Mezinárodní tým, jehož součástí jsou i čeští vědci, objevil zuby u zkamenělin vývojově nejstarších čelistnatých obratlovců (Acanthothoraci) ze sbírky Národního muzea v Praze. Dosud se předpokládalo, že se u čelistnatců vyvinuly mnohem později. Popsané zuby jsou navíc překvapivě podobné zubům moderních ryb a suchozemských obratlovců. Článek o objevu, který umožnily až moderní technologie, publikoval prestižní vědecký časopis Science.ČTK o něm informovala jedna z vedoucích týmu Valérie Vaškaninová, zástupci Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Národního muzea.
VALERIE I.jpg
VALERIE II.jpg
prof. Stanislav Komárek: Jak nás (z)mění koronavirus| časopis Téma| 12.6.2020
Rozhovor Téma-1.jpg
Rozhovor-Téma-2 (2).jpg
Rozhovor-Téma-3.jpg
Rozhovor-Téma-4.jpg
HOVORKA WEB.pdf
HOVORKA NA WEB.jpg
Co dýcháme? O letadlech i oknech z plastu| časopis TÉMA| 37/20
komarek web.jpg
Esej Komarek.pdf
Stanislav Komárek| Ve druhé vlně| Týdeník Echo 42/20| 15.10.2020
KOMAREK FOO.jpg
STANISLAV KOMAREK.pdf
prof.RNDr. Stanislav Komárek, Dr.| Podcast: Naší společnosti zoufale chybí odvaha| Reportér| 19.11.2020
komarek dvojka.jpg
komarek I.jpg
prof. RNDr. Stanislav Komárek, Dr. | média
kletetschka.jpg
Magnetické nanočástice v mozku: možná souvislost s Alzheimerovou chorobou| doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D.|média
LEISHMANIE.png
Čeští vědci hledají vakcínu proti smrtící černé horečce způsobené exotickým parazitem|média
2021_01_15_parazitolog_Petr_Volf_001.jpg
VOLG LOGO.jpg
GUNTER.jpg
TYM VEDCU.jpg
TÝM VĚDCŮ I.jpg
chřestýš.jpg
Tým českých vědců zkoumal růst plazů novou metodou, výsledek překvapil|média
VAMPÝROVKA.jpg
Vampýrovka - "živoucí fosílie" aneb jak přežít dinosaury|média
Sloupek na rozloučenou
HOVORKA OBRAZEK.jpg
HOVORKA KOTEL.pdf
Kouřit může i drahý kotel, když budete nesprávně topit, varuje odborník|RNDr. Jan Hovorka, Ph.D.|idnes.cz|21.3.2021
DAGMAR DZÚROVÁ.png
Covid 19 a média
Obr 1_ZK_Martin Frouz.jpg
Dosud nejstarší genom moderních lidí byl rekonstruován z lebky ženy Zlatý kůň |média
dagmar dzurova.jpg
DAGMAR DZUROVA I.jpg
DAGMAR DZUROVA II.jpg
DAGMAR DZUROVA III.jpg
DAGMAR DZUROVA IV.jpg
DAGMAR DZUROVA V.jpg
DAGMAR DZUROVA VI.jpg
DAGMAR DZUROVA VII.jpg
MATYAS FOTO.jpg
natur plan.jpg
natur plan I.jpg
Přímý pohled do života kořenu| média
Tým doktora Matyáše Fendrycha z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy právě publikoval studii ve významném vědeckém časopise Nature Plants. Práce týmu, který je podpořen prestižním juniorským grantem Evropské výzkumné rady (ERC), spočívala v přesné analýze rychlé reakce buněk rostlinných kořenů na fytohormon auxin. Na studii se podíleli i kolegové z pražské VŠCHT či University of Tasmania.
FOTO DO PRISPEVKU.jpg
Africké hory zadržují více uhlíku, než se předpokládalo, rychle ale mizí| média
Mezinárodní tým vědců včetně významných zástupců naší fakulty, zabývající se studiem tropických horských lesů v Africe zjistil, že množství uhlíku, které tyto lesy vážou ve své biomase, je daleko vyšší, než se předpokládalo. Zároveň je překvapila rychlost, jakou lesy mizí. Studie právě vyšla v časopise Nature a za naší fakultu se na ní podíleli David Hořák, Ondřej Sedláček (katedra ekologie) a Tomáš Albrecht (katedra zoologie).
KOMAREK HYMPL.pdf
KOMAREK EDO.jpg
prof. RNDr. Stanislav Komárek, Dr.| média
STANISLAV KOMAREK.jpg
KOMAREK PRITOMNOST.jpg
HORIZONT ČT.jpg
HORIZONT ČT I.jpg
prof. RNDr. Dušan Drbohlav, CSc.|média
KOMÁREK.jpg
KOMAREK II.jpg
Obr.1.-Sykora_Prosicky.jpg
Drobní pěvci stárnou podobně jako lidé| doc. RNDr. Michal Vinkler, Ph.D.| Mgr. Martin Těšický
rozhovor prof. komarek.pdf
KOMAREK OSOBNOST PLUS.jpg
kolonizace austrálie.jpeg
Kolonizace Austrálie Evropany vedla k současným ničivým požárům| média
KOMAREK DALSI CLANEK.pdf
LIBOR JELEN.jpg
S Ruskem už si nikdo nebude chtít špinit ruce, říká politický geograf, který invazi předvídal
Válka na Ukrajině je pro Rusko destruktivní, absolutně se zdiskreditovalo. Snad Vladimir Putin nezešílel natolik, aby použil jaderné tlačítko, říká v rozhovoru pro Novinky.cz politický geograf Libor Jelen z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK.
ANIMACE VÝVOJE KRAJINY.jpeg
Ašsko: Krajina v proměnách času|média