E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Aktuality

Aktuální informace na Katedře botaniky

Kanál RSS

Volby do akademického senátu fakulty 2014
Předsednictvo Akademického senátu Přírodovědecké fakulty v souladu s platnými předpisy vyhlásilo dne 1. listopadu 2014 volby do Akademického senátu Přírodovědecké fakulty pro volební období od roku 2015.
Přednáškový cyklus ČBS – podzim 2014
Přednášky pořádané Českou botanickou společností, podzim 2014.
Obhajoba doktorské práce Elišky Záveské
Phylogenetic studies in the polyploid genus Curcuma L.
Pracovní konference České botanické společnosti
Konference „Management a obnova travinných ekosystémů“ by měla ukázat jakými, ekologicky vhodnými, cestami lze obnovovat travinné ekosystémy na orné půdě i na jiných člověkem narušených stanovištích a zároveň ukázat, jakým způsobem lze vhodně obhospodařovat stávající louky.
První katedrový seminář 2014/15
Krajinova posluchárna B14, 2. mezipatro, Benátská 2.
Školení v Plone
Základní návody a rady pro práci s fakultním webem
Obhajoba doktorské práce Kristýny Vazačové
The evolution of dispersal traits in plants
Vliv velkých býložravců na přežívání rostlin v krajině
Míra výskytu a přežívání jednotlivých rostlin je ovlivněna podmínkami, ve kterých žijí. Změny v krajině, jako například fragmentace lokalit, se na dynamiku těchto druhů v rámci celého biotopu projeví až za delší dobu. Z krátkodobého hlediska je proto ovlivňují také jiné faktory, a to ty s přímým dopadem na jejich životní cyklus. Vliv spásání rostlin velkými býložravci na přežívání druhu Scorzonera hispanica (Černý kořen) zkoumaly Zita Červenková a Lucie Hemrová z Katedry botaniky Přírodovědecké fakulty v Praze.
Podzimní geobotanický slunovrat 2014
Místo bude ještě upřesněno, ale bude to klasicky někde v zahradě.
Obhajoby bakalářských prací - podzim 2014
Podzimní obhajoby bakalářských prací proběhnou v pondělí 8. 9. 2014 v Semináriu. Níže je uveden časový harmonogram a komise. Práce jsou k dispozici k nahlédnutí na sekretariátu katedry, nebo spolu s posudky ke stažení na SISu.
Pozvánka na obhajoby diplomových prací oboru Botanika, podzim 2014
Krajinova posluchárna B14, 2. mezipatro.
Exkurze do Makedonie a Srbska – na Balkán je cesta jako žádná ze sta
Červen se na Přídorovědecké fakultě nenese pouze ve znamení zkoušek, státnic a obhajob, ale také exkurzí – jak těch po našich luzích a hájích, tak zahraničních, úzce oborově zaměřených i interdisciplinárních. Troufám si říci, že jedna z nejpovedenějších byl druhý ročník botanicko-zoologická exkurze, která letos zamířila na Balkán, do Srbska a Makedonie, jejichž nadmíru různorodá flóra a fauna i kultura v nás vyvolávala po celých dvanáct dní nemalé vzrušení.
Ostrovy chladu nad oceány tropické zeleně
Studium vysokohorské flory v tropech je nejen zajímavé samo o sobě, ale může nám poskytnout i mnoho užitečných informací o minulých dobách ledových a principech, jak se šíří jednotlivé rostlinné druhy. Tříčlenný tým vedený docentem Petrem Sklenářem z PřF UK se podíval na biodiverzitu a rozšíření druhů v alpinských oblastech jihoamerických, afrických a novoguinejských hor v tropech.
Pod sukýnkou zlativkové databáze www.chrysophytes.eu
Něco málo o zlativkách jste se už v naší rubrice mohli dočíst. Jen pro připomenutí: tito bičíkovci ze skupiny Chrysophyceae jsou pokryti křemičitými šupinami, žijí osamoceně nebo v koloniích, mohou fotosyntetizovat nebo se živit mixotrofním, či dokonce heterotrofním způsobem. Tvoří významnou část fytoplanktonu zejména ve sladkých stojatých vodách chudých na živiny. Díky svým poměrně úzce definovaným ekologickým nárokům se používají jako bioindikátory kvality vod a jejích změn. Jelikož jejich šupiny přetrvají mnohá léta v sedimentech, slouží i jako výborné indikátory ekologických podmínek v minulosti. Algologické oddělení Katedry botaniky se zasloužilo o vznik celoevropské databáze těchto obskurních :-) řas – a já se vydávám vyzvědět něco víc od Pavla Škalouda, současného hlavního organizátora projektu.
Erasmus 2014/2015 výběrové řízení na katedře botaniky
Výběrové řízení na přihlášky k Erasmu na školní rok 2014/2015 k destinacím, s nimiž má smlouvu katedra botaniky, proběhlo 28. 3. 2014 s tímto výsledkem. Omlouvám se za zpožděné zveřejnění, byl jsem marod.
Terénní cvičení z botaniky DOBRONICE 2014 informace
V příloze najdete podrobné informace o Terénním cvičení z botaniky (kurz MB120T61) pro studenty biologie odborné, učitelských kombinací biologie a praktické geobiologie a o Botanické exkurzi (kurz MO550C03) pro studenty OŽP.
Termíny SZZK 2014
Termíny státních závěrečných zkoušek na katedře botaniky v roce 2014.
Zelená hruštička z Uralu
Zelené řasy jsou nejdiverzifikovanější a nejúspěšnější skupina fotosyntetických eukaryot. Oproti jiným řasám se jim povedlo kolonizovat souš, což v historii jednak vedlo ke vzniku cévnatých rostlin, ale také linií, které osídlily půdy a dokonce i různé povrchy přímo na vzduchu. V půdě se nachází velmi různorodá společenstva řas, která ještě nejsou zcela prozkoumána.
Pozdrav z minulosti
Během posledních dvaceti let vznikla nová disciplína zvaná fylogeografie, která zkoumá vztah mezi historickými procesy a současným rozšířením druhů na velikých geografických škálách. Pátrá po jejich příbuzenských vztazích a genetické diverzitě (diverzitě genetických markerů). Zuzana Münzbergová a její kolegové se pokusili vyzkoumat, zda podobné závislosti, které jsou známé na kontinentální škále, je možno pozorovat i na území o rozloze několika kilometrů čtverečních. Konkrétně se snažili zjistit, zda je dnešní genetická rozdílnost populací vytrvalé rostliny Succisa pratensis ovlivněna minulým rázem krajiny.
Genetická konference GSGM 2014
Pozvánka na tradiční konferenci Genetické společnosti Gregora Mendela, která se koná ve dnech 24.-26.9.2014 v Průhonicích u Prahy

Akce dokumentů