Hlavní informace o programu
Cílem uskutečňování Programu je dlouhodobý rozvoj vědní oblasti Geografie, zajišťované na Přírodovědecké fakultě UK katedrami v oborech fyzická geografie a geoekologie, sociální geografie a regionální rozvoj, demografie, kartografie a geoinformatika.
Program Geografie nastavuje střednědobý plán rozvoje vědního oboru Geografie na UK, definuje nosné směry výzkumu, identifikuje perspektivní oblasti rozvoje s cílem posílit výzkumnou excelenci a mezinárodní postavení geografických oborů, pěstovaných na UK.
Navrhovaný Program obsahem a strukturou navazuje na program PRVOUK P43 Geografie, přičemž se koncepčně opírá o nosné směry výzkumu, profilované v rámci tohoto Programu. Jde o směry výzkumu, ve kterých geografické obory na PřF UK dosahují mezinárodně hodnotných výsledků, mají potenciál pro vytváření nových poznatků v oblasti badatelského i orientovaného výzkumu a jsou zapojené do sítí mezinárodní vědecké spolupráce. Program rozvíjí témata výzkumu, úspěšně řešená pracovišti v rámci národních i mezinárodních projektů výzkumu a dává prostor pro otevírání nových a interdisciplinárních témat výzkumu.
Integrujícím prvkem výzkumu geografických pracovišť jsou rizikové procesy a dynamika změn přírodních a socioekonomických systémů, probíhající na rozdílných prostorových úrovních.
Nosná témata výzkumu představují zejména změny dynamiky přírodních systémů v odezvě na globální změny prostředí, extrémní projevy klimatických a hydrologických procesů, dynamická a evoluční geomorfologie, dynamika změn krajiny, socioekonomické rizikové procesy, migrační procesy, populační studia, regionální rozvoj, historicko-geografický vývoj krajiny, výzkum venkova a periferií a rozvoj progresivních geoinformačních metod.
Jednotlivé směry výzkumu, zařazené do Programu, řeší výzkumné týmy geografických kateder PřF UK. Jádra výzkumných týmů a klíčové pracovníky Programu tvoří zkušení badatelé v daných oblastech, přičemž na výzkumu se budou významně podílet rovněž postdoci a studenti doktorských geografických programů, kteří jsou již v současné době aktivně zapojeni do výzkumu na jednotlivých pracovištích.
V rámci programu PROGRES bylo v prvním roce publikováno na 132 článků v recenzovaných časopisech, z toho 65 v časopisech s IF, dále bylo vydáno 15 knižních publikací a 11 kapitol v knihách.
Rada projektu PROGRES Geografické sekce Přírodovědecké fakulty UK
- Doc. RNDr. Jiří Blažek, Ph.D.
- Prof. RNDr. Dušan Drbohlav, CSc.
- Prof. RNDr. Dagmar Dzúrová, CSc.
- RNDr. Radan Huth, DrSc.
- Prof. RNDr. Bohumír Janský, CSc.
- Doc. RNDr. Jiřina Kocourková, Ph.D.
- Prof. RNDr. Jakub Langhammer, Ph.D.
- Doc. RNDr. Josef Novotný, Ph.D.
- Doc. RNDr. Martin Ouředníček, Ph.D.
- Prof. RNDr. Luděk Sýkora, Ph.D.
- Doc. RNDr. Přemysl Štych, Ph.D.
- Prof. RNDr. Vít Vilímek, CSc.
Akce dokumentů